View Single Post
Staro 25.07.2007., 12:31   #7
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Autor frANZi Pregled postova
Za d.o.o. ti treba temeljnog kapitala 20000kn love ili logistike (računala, stolovi i sl.) u protuvrijednosti (bar se prije tako moglo).

Moraš se boriti s birokracijom oko otvaranja d.o.o.-a, ali je prednost naspram obrta u tome što ne moraš imati nikakve izdatke ako nemaš prometa, dok kod obrta moraš plaćati mirovinsko i zdravstveno bez obzira kakvi su ti prihodi. Usto, obrt je i teže zatvoriti, koliko znam.

Uostalom, imaš ovdje lijepo objašnjeno:
http://www.imamnovac.com/Otvoriti-obrt-ili-tvrtku-(doo)/76.aspx
Nije više problem otvoriti firmu. Bez problema to napraviš za najviše tjedan dana ako imaš sve informacije i bez zavrzlama. Ja sam imao organizaciju od 2 tjedna da bi sve obavio u jednom danu. Ali ne samo otvaranje firme.

Samo je pitanje isplativosti. Moraš biti spreman na najmanje 20K € samo za pokrivanje praznog hoda. A servis i prodaja računala ti neće donesti previše love. kod velikih firmi je sve stvar zakona velikih brojeva pa to hoda i mogu raditi sa malim maržama. Ti ne možeš barem u početku a nitko nije blup da kod tebe plaća skuplje. Ljudi će gledati i na lipe a kao na desetke ili stotine kuna u razlici.

Moraš i izračunati i fiksne troškove. Ukljući i svoju plaću i sve što ti padne na pamet. pomnoži sa 2 i dobio si fiksni mjesečni trošak. Računaj na reklamu i plaćanje iste. TO košta. Knjigovođa je obavezan bez obzira što ti neka familija ima ekonomsku školu. Mora biti netko tko to radi svaki dan i ne samo za tebe. Sam ne možeš nikako. To je oko 100€ ili više obzirom da razmišljaš o dućanu.

Za samo otvaranje firme ti treba oko 3800€. Toliko će te koštati birokracija i nameti i temeljni kapital. Temeljni kapital u opremi zaboravi ali možeš nakon otvaranja firme kupiti opremu za te novce. Procjena opreme košta i rade je kontra tvojih potreba. Neisplativo. Zaboravi.

Ostalo nije nikakav problem. Škola ne igra ulogu dok je direktor prijavljen na minimalac za srednju školu. To je oko 4200kn brutto.

Kalkulator u ruke i sretno.

Pitaj ako ti mogu pomoći u tome.
RAK je offline   Reply With Quote