View Single Post
Staro 03.02.2022., 12:11   #240
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
Ok. Kreiram wallet na desktopu na windows platformi. Sačuvam na backupu private key. Ako mi se sruši sustav, crkne HDD, ja opet mogu instalirati tu aplikaciju koja je wallet, to mi nije jasno. private key je vezan za moj mali BTC udio u blockchainu, onda mi wallet treba samo jednom kad kreiram private key.

Ili svaka transakcija (moja kupovina) kreira novi ključ koj ise onda sprema u walletu? može li se wallet backupirati i onda importati u wallet u slučaju crasha sustava.

Ne želim dati trećoj strani svoj private key.
Private key je ključ kojim se otvara pristup tvojoj adresi na blockchainu.
Wallet (softver) prilikom kreiranja adrese, dobije i private key za pristup toj adresi.
Taj key je najvažniji. Wallet (softver) ga samo čuva memoriranog tako da ne trebaš utipkavati tu kobasicu od ključa svaki put kada želiš pristup svojoj adresi.
Ukoliko ti se nešto desi sa HDD-om ili softverom, tvom bitcoinu se neće ništa desiti jer je on na blockchainu.
Pristup restore-aš tako da samo instaliraš negdje drugo taj wallet i ideš na recover, upišeš svoj key i opet imaš pristup.

Key se ne kreira svaki put kada se dešava transakcija.

Uglavnom da ne teoretiziramo unedogled, skini si neki wallet i pogledaj sam kako to funkcionira.
Onda ga deinstaliraj, pa ponovo instaliraj i pokušaj pristupiti svojoj prvoj adresi koju si dobio prilikom instalacije.
Također probaj to sa nekim drugim walletom, pa budeš shvatio.

Key se s razlogom zove key, nitko ga osim tebe ne smije imati.
Neo-ST je offline   Reply With Quote