View Single Post
Staro 06.03.2015., 22:29   #1
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,161
AMD Radeon r9 290

Ok, svi znamo da ove grafičke isijavaju watte kao lude, ali ovo nisam očekivao Imam Sapphire r9 290 Vapor-X OC, koja po testovima troši 50W više od stock 290, ali ima i peformanse na razini 290X.

Prvo paljenje kompa, graf na 80°C, proc na 70°C. Tri 120mm venta u kućištu, i jedan na procu. Gornji dio kućišta gori, kao i zadnji. Ok, jasno je da nešto nije u redu. Shvatim da sam bočni stavio da upuhuje zrak što je odgovaralo staroj grafičkoj sa turbinskim hlađenjem, zato što je ta izbacivala zrak vani, nije ostajao u kućištu kao kod ove.

Okrenem taj vent da ispuhuje, padne sve za 5°C. Još uvijek nije dobro.

Otvorim sve poklopce za slotove za kartice na stražnjoj strani kućišta, i za svaki slučaj promjenim pastu na procesoru. Padne za još 3-4°C (VRM 60°C), i vrh kućišta se više ne pregrijava, iako se na backplate još ne može staviti prst. I radi ona tako jedno dva-tri tjedna.

Odlučim ju spustiti za jedan slot, kako ne bi bila odmah uz cooler od proca (koji je inače top-down, nije tower, ali je masivan, 700g bakra i aluminija plus vent). I dočeka me ovo:





Moram priznati da sam ostao prilično iznenađen

Sad je sve ok, dva sata Romea 2 na ultra detaljima sa svim điđa-miđama uključenima i max zabilježene temp su 71°C graf, 48°C proc, VRM ispod 60°C, backplate nije užaren, vrh kućišta hladan skoro.

Svrha ovog mog ranta je da upozorim na što izgleda kućište ako se ne pazi sa ovom zvijeri od grafičke. Mislio sam da je CM690 nešto najveće što će mi ikada trebati, ali taman je na knap... Isto tako, da temperatura GPU čipa nije jedino što se mora gledati, ako sve oko nje izgara.

Što mislite, koliko bi mi pomoglo da je cooler tower ustroja, a ne top-down kao trenutno? Da izbacuje zrak bočno umjesto da ga miješa po ploči? Imam osjećaj da bi to još dosta pomoglo na stvari.
Odinarius je offline   Reply With Quote