View Single Post
Staro 14.01.2021., 12:18   #108
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,224
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ma Pi to vrti bez beda, NAS isto ako imaš neki može poslužiti.
Nema NAS, niti ga planiram uskoro imat, iako mi nebi bilo lose vjerojatno al nemam jos potrebe.

Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Rpi3 sa sd karticom vrti hass.io bez problema tako da za pocetak mozes i sa sd karticom to vrtiti za testiranje
A necu SD karticu, nista im ne virujen krepaju ko od šale, 3 sam popušio u godinu dana u smart kamerama.

Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Napajanje bar 3A USB-C.
Računaj da ćeš možda poželjeti spojiti i neki externi HDD za torrente i media server.
Ja bih bolje neko metalno kućište koje ima i funkciju heatsinka, nego Pi 400. Hoće li ti trebati tipkovnica ići će to biti samo glomazno kućište?

Razmisli i koji OS želiš vrtit gore, odnosno osim HA što ti još treba na rpi.

Najjednostavnije ti je staviti HomeAssistant OS ali onda nemaš package manager, ne možeš "instalirati aplikacije" već si ograničen na HA addon-e (kojih ima stvarno jako puno). Nisam siguran da postoji transmission daemon addon, to provjeri ako ti je potreban torrent.

Ako staviš raspbian odnosno "raspberry pi os" onda osim HA možeš vrtiti što god želiš, ali moraš ručno instalirati HA, što može a i ne mora biti komplicirano. Naletio sam na ovaj tutorial, mislim da ne može jednostavnije. Osobno imam HA u dockeru mada ga uopće ne shvaćam i ne vidim prednost dockera za mene, osim što po kratkom postupku mogu reinstalirati komplet HA.
Iako trenutno ne planiram koristit za ništa osim HA, možda bolje stavit RPiOS , futureprofing? Sigurno lakse ovo instalirat nego nakon x vremena sve ponovo. Ne cini mi se komplicirano nešto. Docker mi je shema, al nisam jos u tim vodama, jel se moze Docker stavit na RpiOS? To nije losa kombinacija.

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
U chipoteci imas dosta dobar izbor dodatne opreme za Rpi, cijene vise nego ok. Tamo imas original PS za njega, mislim da je 80 kn, kao i dosta dobrih kućišta. Ja bi ipak isao na verziju sa 4 gb, financijska razlika je skoro pa zanemariva, mislim radit ce ti normalno i sa 2gb, ali kad ga se natrpa, po meni bolje da ima "lufta"
Da u chipoteke je nikakva razlika a na galagu je 25 eura razlika(41 vs 66)

Citiraj:
Autor n30n Pregled postova
Raspberry PI 4, 4GB
Rpi 4 PSU
Rpi kućište
SATA to USB3.0 adapter

Ta konfiguracija (čak i isti SSD kao u tebe) se trenutno vrti veselo bez ikakvih problema.
Nemoj škrtarit na PSU jer je to prvo i osnovno od čega kreće velik broj problema.
Dada onda cu uzet origigi PSU, nije neka cijena, jos cu vidit ocu l isa Galaga il nasih ducana ali definitivno nebih s aliex cekao SSD USB. Pogotovo u zadnje vrijeme nece do ljeta doć..., jel može ovo kao alternativa? pretpostavljam da nebi trebalo bit drame, ali citam da neki pišu da podržavaju uređaji USAP a zapravo nisu u potpunosti, a ovdje ne pise koji je cip... Nasao sam da je taj tvoj ugreen ASM1153E ali nisam nasao u nas uređaj sa tim čipom, ima li jos neko dobro iskustvo s nečim?

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 14.01.2021. u 12:56.
OuttaControl je offline   Reply With Quote