View Single Post
Staro 07.04.2022., 14:17   #4
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Moja firma proizvodi elektronske uređaje za padobranska takmičenja.

Mjeri se preciznost doskoka padobranca. Rezolucija je 1 cm (da, dobro ste pročitali centimetar).
Osim toga se mjere i parametri vjetra (intenzitet i smijer). Sve u realnom vremenu na svakih 100 ms.

Pored toga ide i sistem kamera koje stoje oko zone doskoka kako bi se imao "VAR" u slučaju da takmičar ima primjedbu na sudijsku odluku.

Displeji koji pokazuju rezultate i podatke o vjetru su najmanja stavka u svemu.

Senzori i softver su ono što se naplaćuje.

Naš sistem mora biti certifikovan od strane FAI-a (međunarodna vazduhoplovna asocijacija) i ta procedura košta.

Kompletan sistem za padobransko takmičenje 1. kategorije (svjetska i kontinentalna prvenstva) može koštati i do 15000 € u zavisnosti od tražene konfiguracije.

Ako ti treba nešto za rekreativnce to možeš i sam nabudžiti upotrebom RPIja, Arduina i ko zna čega sve do čega možeš doći danas na tržištu.
Ali, ako ta mjerenja treba da budu prihvaćena od neke asocijacije na kraju takmičenja, onda to treba napraviti da bude po nekim pravilima i da bude certifikovano. A to je ono što košta.

EDIT: Vidim da si iz Sinja. Naleti na Piket 25. i 26.6. Tada se održava Padobransko Državno prvenstvo Hrvatske. Biću prisutan sa opremom.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija

Zadnje izmijenjeno od: Milentije. 07.04.2022. u 14:24.
Milentije je offline   Reply With Quote