Verbatim mediji su najrašireniji i najdostupniji od svih kvalitetnih medija kod nas i u svijetu. Iako nisu uvijek najbolji/najkvalitetniji što postoje, njihovi mediji su uvijek među najboljima, a istovremeno su lako nabavljivi uz pristojnu cijenu (najčešće tek 10-30% skuplji od nekakvih Šrotex (TM) medija. U većini slučaja stoga predstavljaju prilično solidnu i sigurnu kupnju. Ne, i među Verbatim CD/DVD medijima postoje određene razlike. Stoga evo ovdje opisa različitih Verbatim medija dostupnih (koliko znam) na našem tržištu.
*****O Verbatimu*****
Verbatim mediji dostupni na našem tržištu proizvode se od strane 5 različitih proizvođača: Mitsubishi Kagaku (Japan, originalna Verbatim tvornica jer je ta tvrtka dio Mitsubishi korporacije), Taiyo Yuden (Japan, tvrtka koja je de facto izmislila CD-R medije - obične CD medije izmislio je Philips), CMC Magnetics (Taiwan, samostalni proizvođač medija, koji uz vlastitu proizvodnju proizvodi i medije za Verbatim, uz kontrolu kvalitete stručnjaka iz Mitsubishija), Prodisc (Taiwan, isto kao CMC), te Moser Baer (Indija, isto kao CMC).
Verbatim mediji (CD-R(W), DVD-R, DVD+R) u pravilu se proizvode u posljednje tri tvornice i imaju MID kod koji počinje slovima MCC (Mitsubishi Chemicals Corporation), dok se DVD-RW, DVD+RW i DVD DL mediji proizvode u Mitsubishi Kagaku tvornici, te imaju MID kod koji počinje slovima MKM (Mitsubishi Kagaku Media). Mediji koje proizvodi Taiyo Yuden imaju njihovu vlastitu oznaku koja počinje slovima TY (DVD-R) ili YUDEN (DVD+R).
Uz ovih pet tvornica treba još spomenuti da Verbatim DVD-RAM medije proizvodi obično Matsushita (Panasonic; Japan), CD mediji mogu biti i iz Meksika (na našem tržištu ih nema), a DVD+R/-R mediji iz Singapura (također mislim da ih nema na našem tržištu).
*****CD-R mediji*****
Na našem tržištu dostupni su Verbatim CD-R mediji u 3 "okusa":
**Mitsubishi/Verbatim**
Ovdje spadaju Verbatim DataLife Plus mediji, i to Crystal AZO, Coloured AZO, Printable DL+, te Music CD. Prva tri su dostupna u 48x i 52x brzinama, a posljednji je certificiran na 16x, iako ga neki snimači mogu snimati i na većim brzinama (
Napomena: Music CD je onaj kojem gornja ploha izgleda kao LP, a donja ploha je neobične plave boje. Ovi mediji koriste Metal AZO premaz, dok ostali Verbatim CD mediji koriste Super AZO. Novije pošiljke Music CD-ova izgleda koriste Super AZO i proizvedene su u Indiji. Prepoznat ćete ih po puno višim dopuštenim brzinama snimanja i po natpisu Super AZO. Oni stariji su bolji, naročito za snimanje audio CD-ova).
**CMC Magnetics / Prodisc**
Ovdje spadaju DataLife mediji (bez dodatka Plus!), tzv. ExtraProtection čija je gornja površina bijele boje (i ako smijem dodati, imaju karakterističan smrad nakon snimanja). Proizvode se u istim tvornicama kao i većina ostalih Verbatim medija, ali ne pod kontrolom kvalitete japanskih stručnjaka, već su to standardni mediji tvornica CMC i Prodisc i nose njihove kodove. Nisu baš najbolji izbor jer su cijenom podjednaki, a zapravo su medij prosječne kvalitete.
**Taiyo Yuden**
Ovdje spadaju Verbatim Pastel Coloured mediji, gornja površina je u 5 različitih pastelnih boja, i predstavljaju izvrstan izbor za kupnju. Ne miješati s Coloured medijima koji su isto u 5 boja, ali su u pitanju žarke boje, a ne pastelne. Izgleda da i na našem tržištu zna biti Extra protection medija s bijelim otiskom koji su Taiyo Yuden, iako su inače rijetki. Prepoznati ih možete po tome što dolaze u pakiranju od 50 komada, uz obavezni Made in Japan natpis, a sami mediji imaju onaj unutarnji plastični dio "zamagljen", a ne proziran (što imaju svi TY CD mediji).
*****CD-RW mediji*****
Dostupni u brzinama od 4x do 32x, svi su Mitsubishi/Verbatim. Kvalitetni mediji.
*****DVD-R/+R mediji*****
Jednokratno zapisivi Verbatim DVD mediji dolaze u dva "okusa":
**MCC (Mitsubishi Chemicals Corporation)**
Ovdje spadaju Matt Silver (obični), Coloured, Printable i Black Hardcoated mediji proizvedeni u Taiwanu i Indiji. Imaju MID kodove MCC 02RG20 (8x -R), MCC 03RG20 (16x -R), MCC 003 (8x +R), te MCC 004 (16x +R). Odlični mediji, s malo fluktuacije u kvaliteti. Vlada mišljenje da su oni proizvedeni u Taiwanu nešto bolji nego proizvedeni u Indiji, ali kako tvornica Moser Baer napreduje u tehnologiji, ovo ne mora biti istina. Mediji proizvedeni u Taiwanu mogu biti iz tvornice CMC Magnetics (na unutarnjem prozirnom rubu utisnut je kod koji počinje slovima PAP, MAP, MAH, OAH i sl.) ili tvornice Prodisc (na unutarnjem prozirnom rubu utisnut je kod koji u sredini ima znak + ili -, ovisno je li medij +R ili -R). Mišljenja o tome koji su tajvanski mediji bolji su dosta podijeljena.
**TY (Taiyo Yuden)**
Ovdje spadaju Verbatim Pastel DVD mediji, te Matt Silver DVD mediji proizvedeni u Japanu. Pastel su svi TY, a Matt Silver moraju biti proizvedeni u Japanu, a dodatne razlike su spindl sive (umjesto crne) boje, karakterističan krug na unutarnjoj strani gornje plohe medija, udaljen nekoliko milimetara od prozirnog dijela, te utisnuti kod između prozirnog dijela i navedenog kruga koji počinje slovima GG, GH, TG, ili TH. Taiyo Yuden mediji smatraju se još kvalitetnijima od ionako odličnih MCC medija. MID kodovi ovih medija su TYG02 (8x -R), TYG03 (16x -R), YUDEN000 T02 (8x +R) i YUDEN000 T03 (16x +R).
*****DVD-RW/+RW mediji*****
ReWritable Verbatim mediji proizvode se u tvornici Mitsubishi Kagaku Media u Japanu i imaju MID kodove koji počinju slovima MKM. Dostupni su u brzinama od 4x do 8x (+RW), odnosno 2x do 6x (-RW), te uglavnom imaju Matt Silver gornju površinu. Odlični mediji.
*****Double Layer/Dual Layer DVD mediji*****
Proizvode se u tvornici Mitsubishi Kagaku Media u Japanu (naišao sam i na singapurske) i imaju MID kodove koji počinju slovima MKM. Konkretno, radi se o double layer medijima MKM 001 (2.4x +R DL) i MKM 003 (8x +R DL), te dual layer MKM 01RD30 (4x -R DL) i MKM 03RD30 (8x -R DL). Imaju Matt Silver gornju površinu, i najbolji su DL mediji koje se može kupiti (što još uvijek ne znači da je svaki snimač sposoban dobro ih snimiti). Verbatim 2.4x DVD+R DL medij bolji snimači mogu snimiti i na 4x (neki LG snimači i na 6x), a 8x DVD+R DL medij neki snimači snimaju i na 10x. Dual layer (-R DL) mediji imaju dosta problema s kompatibilnošću, ali ovo nema veze s Verbatimom, dok su Double layer (+R DL) u puno boljoj poziciji jer im većina snimača može promijeniti booktype u DVD-ROM zbog čega su puno kompatibilniji s DVD playerima.
Toliko zasad, nadam se da će ovi podaci nekome biti korisni. Dojavljujte nove informacije.
