View Single Post
Staro 02.05.2024., 16:28   #1543
problem_child
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: st
Postovi: 137
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
podijeli si na sljedeci nacin rasvjetu:
svijetla gdje zelis samo paljenje i gasenje - klasicna zarulja + smart prekidac, aqara, sonoff, shelly, tu mozes birati da li zelis prekidac ili zelis elektroniku koja se spaja na postojeci prekidac(preporuka tipkalo, ali ne mora biti)

svijetla gdje zelis samo dimmanje - klasicna zarulja + smart prekidac sa dimmanjem, shelly i tuya imaju proizvoide za to, dalje nisam nikada istrazivao jer mi ovo dvoje pokrilo moje potrebe

rasvjeta gdje zelis imati RGB i WW/CW opciju - iskljucivo pametne zarulje + pametan prekidac. U tom slucaju zarulja je stalno pod naponom, a pametan prekidac samo daje instrukciju zarulji da se ugasi/upali, ne prekida dovod napona. Drugog nacina nema.
Da li ces kao pametni prekidac korisitit ponovno prekidac ili npr shelly 1l je svejedno

Sto se tice dijela oko kriznog prekidaca, ako se strujna instalacija slozi na isti nacin kao i kod klasicnih prekidaca to se onda moze spojiti preko shelly 1l npr, da dva fizicka prekidaca okidaju isti pametni prekidac.

Druga opcija je, ako nema provedene struje za to, zigbee baterijski prekidac + pametni prekidac na zarulji pa onda ovaj baterijski samo daje signal kroz neku automatiku da se pali gasi svijetlo


I prijatelj ti je dobro rekao, nema drugacije opcije. Pametna zarulja mora uvijek biti na naponu, inace to ne radi kako treba. Ako je ugasis preko prekidaca koji prekida napon prema njoj mozes je natrag upaliti samo putem tog istog prekidaca.
sto se tice ovog zadnjeg: sto nema pametni prekidac koji je istovremeno na glavnoj 220v mrezi? jeli to nesto ala-ovo:
https://amzn.eu/d/ga77Xkp

mozes li podijeliti linkove na prekidace/tipkala s kojima imas iskustva pa da malo pogledam upute i specifikacije? Ukoliko nije preskupo onda bih najradije njih direktno ugradio u elektro kutije u zidovima... Bilo bi idealno ako postoje velicine 1 mjesto tj da nije onaj dupli velicine kao siroka okrugla uticnica....

i da, puno hvala na svoj pomoci, ovo je valjda 5i put da pickam bas tvoj brain

i postoji li neka vrijedna alternative Hue rasvjeti? Hue mi izgleda isto malo na skupljoj strani...
problem_child je offline   Reply With Quote