View Single Post
Staro 01.05.2024., 14:01   #3182
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,469
Citiraj:
Autor radi.neradi Pregled postova
imam jedno pitanje, kakva je razlika kad imam nouveau u kernelu i kakva je poveznica imao ili nemao nouveau firmware u ramdisku?
Ovo me pitanje od tebe iskreno malo iznenadilo s obzirom na to kakve experimente radis. Jednostavan odgovor: nikakve. Ne zamaraj se time jer nemas od toga nikakvog benefita.

Objasnjenje:

Drivere kod kompajliranja Linux kernela mozes dodat kao modul ili integrirat u sam kernel. Cim vise stvari dodas u kernel rezultira vecim kernelom i vecim memory-footprintom kernela sto iskreno u 2024 nije neki zesci problem osim ak vrtis neku specijalnu masinu sa < 1GB RAM. Dok sam vrtio Slackware na Coppermine-u sa 128GB meme pokusao sam kreirat naravno sto manji kernel i sto vise toga implementirat kao modul jer se osjetilo na performansama sustava. Tad je to imalo smisla. E sad - u slucaju da si kreirao minimalisticki kernel mozda ti na novoj masini (ili istoj) treba neki od tih drivera kod boota - inace sustav ne boota. Primjerice: ako si konfigurirao EXT4 driver ako modul moras nekako reci sustavu da taj modul uvijek loada kod boota (u ovom slucaju pre-boot stage). Tu u igru dolazi initrd (sto nije isto kao i klasican ramdisk...bar ne direktno). No u konacnici - dali implementirao driver u sam kernel , ili kao modul - na kraju imas isti memory footprint na tom kernelu na tom stroju ako moras koristiti taj driver. Problemi bi nastali kad bi to htio migrirat na drugu masinu ali necemo na tako siroko.


P.S.- za ekipu - za Boga dragoga i sve kaj je sveto nemojte koristiti Lilo u 2024. Grub2 ga je s razlogom nadomjestio , Lilo je bio OK pred 20 godina kad nije bilo alternative ali tu motiku treba zakopat.

https://www.cainfortexas.com/grub-and-lilo/
tomek@vz je offline   Reply With Quote