Tema: Iskon
View Single Post
Staro 01.04.2024., 16:37   #6578
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,117
Citiraj:
Autor WindEmperor Pregled postova
Hmm, ok mozda sam krivo shvatio, ali Telemach koristi FTTH i u teoriji svakom bi mogli pustiti 10Gbps jer koriste 10G-PON. Zasto A1 i Tcom ne reklamiraju svoju mrezu kao "10 GIGA MREZA"?
svaki od njih NEKAKO reklamira to šta ima. ja sam se prosro na onu glupost od a1 pred par godina od NOVI IZVOR ŽIVOTA. ili nešto u tom stilu. znači trebalo je zadavit i kretena koji je to izmislio i onih 18 menađera koji su na nekom sastanku rekli "e bravo ovo je baš dobar šit".

FTTH koriste SVI koji nude optiku. to je doslovno termin za "optika do svakoga doma". međutim to je PON optika jebemusve. splittana je.

ne možeš NIKAD na pon optici dobiti brzinu samo za sebe, koja god da to je. provider može reklamirati i svoju babu da će doć u paketu, ali neće.

i sad razmisli - zašto poslovni korisnici optiku mogu dobiti nezavisno o optici za građanstvo i zašto ju plaćamo tisuće mjesečno vs 20 eura za ĐIĐABIT na PON-u?

zato jer mi imamo ptp optiku. nit je u jednom komadu od routera u firmi do centrale tko zna gdje. taj poslovni korisnik zauzima jedan port na optičkom switchu u kojeg se može ubosti tek još vrlo limitirani broj takvih istih korisnika - prije nego se taj switch popuni i potrebno je dodati još jednoga za drugih 16 korisnika.
ujedno je to razlog zašto je tu brzina garantirana, i ako zakupim 10G, dobit ću 10G, jer je cijeli laser na niti samo za mene.
na PON mreži taj 10G laser se dijeli na još do 64 korisnika. nećeš nikad dobiti 10G doma na PON mreži.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 01.04.2024. u 19:54.
jp_rv je offline   Reply With Quote