Tema: Iskon
View Single Post
Staro 01.04.2024., 16:26   #6577
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,121
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Inače Telemach OLT ima kapacitet od 10GB(Gigabajta a ne Gigabita) pa se zato i zove "10 GIGA MREŽA"
Pa sad ti računaj kako je dobro kad na njega nakače cca 20000 korisnika jer HEY OLTovi nisu jeftini pa se štedi na sve strane.
aj da i tebe jednom ispravim
ne postoji to šta govoriš. terminologija nije nikad u GB/s ili GiB/s , uvijek je u gigabitima. također, ne postoji 80G PON standard.

trenutni aktivni standard a da ne košta kao državni proračun je 10g-pon (XG ili XGS pon). idući dolazeći standard je 50G-PON , ali on još nije previše zastupljen i to će vjerojatno biti tek idući upgrade. mi smo interno u firmi imali OLT i svaka kartica (za, mislim, 4 niti) je bila oko 10k eura. imali smo običan gpon, 1gbit po niti.

ukratko, PON mreža mora pratiti neki standard i pravila struke. a1 i telci imaju 10G-PON, koji po PON standardu smije bili splittan do 64 korisnika.

HT i RUNE imaju onaj stariji standard (2.5/1.25 gbit mislim).

nemojte zaboraviti da te optičke centrale moraju imati i uplink, a tu je standard ili 40G ili 100G, ovisi šta si je provider nabavio. dalje od toga neznam, kako izgleda centrala sa više olt-ova, kako rade međugradski linkovi, gdje su koncentratori... nisam u tom biznisu.

da rezimiram - kako to da se a1 i telempah megagigađaba optičke mreže raspadaju, dok HT-ova za sada NE iako je po starijem standardu?

zato jer im je gigabitni paket preskup (i zapravo nije baš svima dostupan), ali i zato jer nisu trpali 50 korisnika na jedan splitter.

moguće da u nekim gradovima će s vremenom i njihova mreža ić u božju materinu, ali za sada ovdje nije.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 01.04.2024. u 19:48.
jp_rv je offline   Reply With Quote