View Single Post
Staro 02.03.2024., 07:26   #521
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,619
Ulažem preko IBKR u VWCE etf već godinu dana.

Pa evo neko iskustvo otvaranja accounta i ulaganja u ETF.

Dvojio sam se između trading212 i IBKR i nakon čitanja hrpu postova sam se ipak odlučio za IBKR zbog razloga što trading212 kupuje preko njega i koriste ga i druge brokerske kuće.

Ono što se isto priča je da je kompliciraniji za otvoriti account od trading212, tu bi dodao da je dosta komplicirano.
Prijatelj ima trading212 i kad sam rekao kaj sam sve trebao za IBKR je reko da toga na T212 nema ničega i da se odmah može kupovati sve.

Proces otvaranja accounta je da morate napisati range novaca koji planirate ulagati, koliko novaca zarađujete, koje vrste prihoda imate, u što želite ulagati, ... Dosta je sve opširno. Plus naravno svi osobni podaci.
Kada označite u što želite ulagati onda imate pitanja kolko imate iskustva sa rim oblikom ulaganja i test.
Test je da se vidi dal znate neke osnovne pojmove. Ako već niste odustali od svega i digli ruke od kreiranja accounta i ako ste položili test ste napokon dobili dozvolu za trejdanje

Mislim da je meni trebalo nekih 2h za inicijalno sve + 1h dodatno jer nisam imao dozvolu za ETFove jer na početku to nisam označio.


E sada. Jednom kad se prođe kalvarija sa otvaranjem accounta slijedi uplata novaca na account i kupovanje dionica, ETFova il čega već što i nije takav problem.

Uplatu radim preko revoluta i sjedne u roku 1 radnog dana na IBKR.
Bitno kod uplate je da se stavi referenca sa IBKR.

Odabrao sam ETF od Vanguarda VWCE. U svakom thredu na internetima kad ekipa pita u što da počne ulagati svi spominju taj ETF.

Za test sam kupovao jedan mjesečno (avg cijena u godinu dana mi je bila 103.5e) i sada nakon 1 godine sam u plusu nekih 15%

Što je više od revoluta i njegovih 3.1%


Disclamer.
Ovo je moje iskustvo i nije poticaj da i vi ulažete isto kao i ja. Svatko neka za sebe istraži i ulaže u ono što mu se čini kao najbolje.

Ako netko odluči otvoriti račun preko IBKRa neka mi se javi pa mu dam referral link. Dobije se nekaj, al ne znam točno koji su uvjeti.
zgmmax je offline   Reply With Quote