View Single Post
Staro 14.02.2024., 12:41   #20
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,117
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Malo se zezao sa testiranjem. Bez puno kemijanja s wifi postavkama osim razdvajanja kanala izmedju dva AP-a:

Wifi 5 i Wifi 6 su mi se pokazali prakticki jednakim, ne vidim neke razlike u brzinama u idealnim uvjetima:
750-800 down
850-900 up

Testirano na Pixelu 7, mislim da ima 2x2 mimo



Ako se igrate s omada kontrolerom u windowsima i planirate preci na linux, samo pazite da se verzije poklapaju. Ne mozete sa novije verzije (na win) preci na stariju verziju (na linuxu). Sto mi to nitko nije ranije rekao

Sve u svemu, solidan sustav. Trebam se sad zafrkavati s ACL-ovima jer je kompletan sustav baziran na "default allow all" politici firewalla. Nije problem za malu mrezu, mogao bi biti problem nekome s kompleksnijom mrezom.

tu brzinu ne moš imat na 2x2 80mhz. ili je 3x3 ili je 160mhz kanal.



drugo - firewall politika po doma te ne dira previše, ja sam zbog svoje veličine to riješio sa dodatna 2 dhcp-a i rule-ovima za njih.

default range mi je allow static only i tu mi je sve "moje" i ono šta mora bit umreženo.

normalan dhcp rang ima drugi subnet i tu se zakače svi uređaji koji se na ovaj ili onaj način spoje na mrežu, podešeno je da imaju internet i ništa više. nema kopanja po lanu, nema pristupa lokalnim servisima i cross-subnet komunikacije.
i drugi dhcp mi je na wifi vlan-u za turizam, poseban vlan samo za turiste koji se tuneliraju do glavnog routera i tu su rule-ovi da mogu samo na net sa nekakvim traffic shapingom (mislim da sam im pustio 100/100 na subnetu).

ovo zadovoljava apsolutno sve potrebe svih nas na mreži. turisti full gnjave oko interneta... po ljeti ih bude puno, i sad ako nešto šteka, gnjave. osobito kako smo im dali netflixe i miracaste i štajaznam šta već sad koriste. upravo zbog tih *castova, jabuka, sheringa itd sam ih maknuo u odvojeni vlan nek mi se ne miješaju u kućnu mrežu.



i to je sasvim dovoljno za svakoga tko nije firma.
jp_rv je offline   Reply With Quote