Tema: Automobili
View Single Post
Staro 01.02.2024., 12:05   #71823
bigAdvance
Premium
Moj komp
 
bigAdvance's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Sesvete
Postovi: 667
Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
I to je točno ono kaj pričam. Električna energija nastala iz ugljena/nafte/plina ide u EV korisnicima koje boli uvo i samo gas. Ipak je sve to eco.
Joj ne opet vrtimo se u krug, ali evo još jednom, raspoložen sam: Kada uzmes u obzir efikasnost pretvorbe fosilnih u električno u elektranama + gubitke u prijenosu energije + el. energija iz obnovljivih izvora + efikasnost el. motora u EV-u - dobiješ ukupno gledajući zeleniji pogon od ICE-a i njegovog lanca.
Pa čak i ako držim pedalu zaljepljenu skroz dole i idem 200kmh. (karikiram ali vjerojatno nije daleko od istine)

CatKiller je u proteklih 100 strana postao valjda 50 linkova i istraživanja na tu temu.
Pored svega toga pričamo i o smanjenom zagađenju u urbanim sredinama, koje je i bitnije za zdravlje.

Citiraj:
Autor Hamm Pregled postova
Recimo bilo bi pošteno i logično iznad svega da EV vozila mogu biti napajana samo iz obnovljivih izvora energije. Pa ako nema dovoljno u mreži ha bože moj ništ budete pričekali sunčani dan ili da malo puhne vjetar jer ipak eco/green iznad svega.
To ne bi bilo niti "pošteno", niti "logično iznad svega". Nema nikakvog smisla, bacaš riječi bezveze i tvoriš nesmislene rečenice.

Razumijem da vam (nam) ide na kurac virtue signalling radikalno Zelenih koji žele maknuti sva ICE vozila i grliti drveća. Ali vi radite isto to samo obratno, uništili bi sva EV vozila i kupali se u dizelu, dizel najbolji, živio dizel.

Čemu to? Jednostavno jebeno nije istina.

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Clio II 1.2 16V benzinjara: 15god, 180.000km, TCO=0.18centi/km

https://www.spritmonitor.de/en/cost_...is/399946.html
Super, ali radi se o 18 godina starom automobilu koji ni po čemu ne može konkurirati novim automobilima.
Posjedujem Clia 2 1.6 16v iz 2003. godine. Ok auto od A do B u gradu, ali to je to.

Nisam stavio one brojke s ciljem da bude natjecanje "čiji je veći". Ali kad si već potegnuo - Tesla Model Y Performance nakon što bude amortiziran će me godišnje koštati 3 centa po kilometru. YCO 0.03e/km.
A pričamo o autu od 500+ konja te razinom opreme/featurea, praktičnosti i sigurnosti s kojim se ne može puno njih mjeriti.
bigAdvance je offline   Reply With Quote