View Single Post
Staro 13.01.2024., 10:41   #1631
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Izgleda da idemo prema zapadnom modelu gdje su više ljudi u najmu, a nisu vlasnici. Samo to kod nas je jako loše regulirano. Frend u Minhenu plaća 1000€ najam stan, novogradnja oko 100 kvadrata + 2 garažna mjesta, ali ugovorom je definirano da se renta ne može povisit iznad 5% i ne mogu ih izbaciti iz stana. Praktički do kraja života može biti tamo. Kvadrat je oko 10.000€, znači cijeli radnk vijek od 40 godina da radi nebi ni pola stana otplatio rentom, zato je uzeo kod na moru apartman..
Mislim da ti je frend nešto krivo razumio.

Živio sam u DE 10 godina i šogor mi je još tamo i ima sličan ugovor.

Ne može ti od jednom dici više od 5 posto(a i to ovisi o inflaciji) a može ti svake godine dizati, samo mora javiti x mjeseci prije, od 3 do 6 ovisi koliko su stavili u ugovor

https://conny.de/miete/mieterhoehung/indexmiete


Engleska verzija
In short

The index rent is based on the consumer price index set by the Federal Statistical Office (Statistisches Bundesamt) and may be increased in line with the cost of living in Germany.
The maximum amount of the rent increase depends on the change in the consumer price index.
Only the basic rent may be changed with the index rent.
The rent may increase at most once a year. There must be at least 12 months between two rent increases in each case during which the rent remains the same.
If the landlord wishes to increase the rent, he must inform the tenant in writing in advance and explain the calculation of the new rent

Poslano sa mog
buljaka je online   Reply With Quote