View Single Post
Staro 22.12.2023., 10:08   #4
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Već sam pisao o ovome ali valjda će doprijeti do više ljudi u zasebnoj temi. Ponovit ću da se ne treba nadati ničemu. Da se još jednom citiram:
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Definicija iznimnih i opravdanih slučajeva prepuštena je mašti čitatelja. Siguran sam da će nam svima omogućiti da izbacimo ONT, a PLOAM passworde ćemo dobivati napismeno u ugovoru. Na isti način kako se A1 pohvalio HAKOM-u da "u ručnom procesu" daju bridge na svojoj optičkoj infrastrukturi. Prepun je ovaj i njihov forum pozitivnih iskustava s bridgem na Huaweiju. Sve se potrgali jadni koliko po cijele dane na ruke klikaju bridge ljudima.
I dodat ću:
1) Članak spominje samo "usluge širokopojasnog pristupa internetu". VoIP i IPTV nisu pokriveni, što može rezultirati time da ti odbiju izbaciti njihov ruter ako imaš ugovoren net+telefon. A svi od velikih uvaljuju telefon pod obavezno osim Iskona i A1 i vele "ne morate ga uštekati ako ne planirate koristiti".
2) Jedini komentar na članak na javnom savjetovanju sugerirao je da se jasno definira na koju točku u mreži se odnosi - NTP A, B ili C po BEREC-u, što HAKOM nije napravio.
3) Isti taj komentar nam ga je fino metnuo sa sugestijom dodavanja iznimke za optičku mrežu. Bolje bi bilo da nije ništa pisao.
4) Tko ne želi bridge nego svoje, to već sad može napraviti i napravio je. Ova izmjena se toliko glorificira a radi se o loše sročenom mrtvom slovu na papiru.

Prava stvar bi bila da prva rečenica zvuči ovako nekako:
Citiraj:
Operatori javno dostupnih elektroničkih komunikacijskih usluga u nepokretnim mrežama su obvezni omogućiti krajnjim korisnicima korištenje vlastite terminalne opreme u mrežnoj terminacijskoj točki A, kako ju definira BEREC, za korištenje isporučenih usluga.
Nažalost, javno savjetovanje je prošlo ispod radara i propala je prilika za pametno komentiranje tamo. Više sreće drugi put

Volio bih da sam u krivu i da nas 1.1. na korisničkim stranicama dočeka gumb koji ispljune VLAN-ove, PLOAM password, PPPoE i VoIP podatke, ali nekako sumnjam da će se to dogoditi.

@Jeremija8: o tome se već više puta pisalo i to već sad radi ako hoćeš. GPON SFP modul uštekaš u svoj ruter i vozi.
Blagus je offline   Reply With Quote