View Single Post
Staro 16.11.2023., 06:01   #771
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,411
Citiraj:
Autor dubrava Pregled postova
Tako sam i mislio. Sutra ću naći vremena. nego guglam o windowsima i naletim na ovaj komentar u vezi particija SSDa

"Samo jedna napomena, od kada su se pojavili ssd diskovi, ja ne razdvajam disk na više particija kada instaliram windows,
jer se tako skraćuje radni vek samog ssd-a (usled smanjenog prostora pre će se trošiti ćelije ssd-a).
Postoje uređaji za eksterne diskove preko usb-a za backup koji nisu više skupi.
ssd disk ima memorijske ćelije koje pamte podatke. Ali svaka ćelija ima ograničen broj pisanja/brisanja, otprilike 3000-4000 puta. Windowsi 10 i 11 znaju da raspoređuju upis u ćelije sa najmanjim brojem upisa, ali ako se taj prostor ograniči raspodelom ssd diska na više particija, onda će se sistemska particija brže "potrošiti" jer se i najviše koristi. Zato i manji ssd diskovi imaju manji vek trajanja."

šta mislite o ovome. Ima li nekog smisla ?

https://www.bug.hr/promo/black-frida...mo-2424--36489

Uzet cu s ove stranice sta preporučuju komplet win i office key, skinuo sam instalaciju na usb. Ujutro ću prebaciti. Gledam kako sad dalje, gore na laptopu je neki krekirani windows kojeg bi pregazio sad na novo obrisao sve i stavio novi win 11 pro.
Moram prvo maknuti stari os ili se on skupa s svim automtski pregazi, ili nekak samo pokrenem boot setup?
laptop je matebook x pro.

Ili moram napravit bootable usb, skinuo sam rufus i sad me traži da selectam
Kliknem ovo boot.win? pa mi ponudi windows to go , a ne 11 pro .

Ujutro ću odmorniji vidjet kak dalje

Bullshit. Kreiraj particije kak hoces (preporuka OS+DATA) i bok.
tomek@vz je offline   Reply With Quote