View Single Post
Staro 05.11.2023., 14:19   #987
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 652
Idemo redom;

Brzine od 1 Gb/s, pa i više, mogu se postići samo s Wi-Fi 6 standardom. Wi-Fi 5 ide do teoretskih 866 Mb/s, ali to je teoretski, pa u većini slučajeva dobiš puno manje. Baš je nedavno TP-Link predstavio Wi-Fi 7 router koji daje brzine do 11 Gb/s ako se ne varam. Tako da nije da se ne može, može se, ali treba imati uz Wi-Fi 6 router i kompatibilne uređaje s podrškom za isti.

Osobno sam nedavno nabavio novi Asus router (zamijenio TP-Link Archer AX20 nakon dvije godine; pokvarile se LED-ice, pa slao na garanciju i dobio povrat novca) i sada, osim bolje pokrivenosti imam još veću brzinu nego što sam imao s TP-Linkom. Razlog? AX20 preko 5 GHz daje maksimalnih 1201, ali to je u samo u teoriji, pa sam u realnosti imao oko 850 Mb/s dok je brzina preko 2.4 GHz bila dosta manja. S Asusom bez problema potegnem brzinu koju imam preko LAN-a oko 950 Mb/s, a na 2.4 ide do 400 Mb/s što je odlično.

Vezano za brzinu, svatko bira što mu je potrebno. 30 Mb/s ti je i više nego dovoljno za surfanje i YouTube, ali to je za jednu osobu. Kada vas više živi u kućanstvu, ni 300 Mb/s ti nekada nije dosta. Ako netko od ukućana igra igre, danas iste imaju nadogradnje od 300 GB; još dodaj tu streaming, milijun uređaja spojenih na mrežu. A1 sad ima najveći nerazmjer brzina, pa biraš između 300 i 2 Gb/s; drugog izbora više nema.
Marko :) je offline   Reply With Quote