Tema: AP za kamp
View Single Post
Staro 04.09.2023., 17:45   #17
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,090
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Moji klijenti su čupali glavu zbog Cisca, Ruckusa i Cambiuma:

1. Kada bi trebalo platiti računčinu za instalaciju
2. Kada bi krepao kontroler pa bi sve stalo (može i controlerless ali…)
3. Kada bi trebalo čekati zamjenski uređaj
4. Kada bi trebalo obnavljati licence

Meni su kampovi bili tehnički najzahtjevniji. Nije to dvorana gdje parsto ljudi rasporediš na nekoliko APova.

Imam Mikrotike koji 7-8 godina rade 24/7 outdoor. Nisu to idealni uređaji ali nisu uopće tako loši uređaji kako ih neki žele prikazati. Kupiš ih hrpu, spojiš na PoE switch a ako jedan krepa korisnici teško primjete jer ih je hrpa.
Makar na kraju dana sve ovisi s koliko AP-a se igraš i kolki management hell želiš prolaziti - dok ta brojka krene prelaziti 30ak, drkanje bez kontrolera ili nečeg smislenog za nadzor operativa postaje noćna mora. Nedo bog da moraš malo vlanova progurat, ozbiljniji traffic shaping posložiti, a nema automatike koja to odma pusti na 30+ switcheva i 100+ AP-ova, jebo si ježa lopatanjem.

Iako moji dilaju Ruckus na kontejnere, nemam osobno iskustva sa deploymentom većim od 30+ AP-ova, oko toga se brinu kolege iz mrežnog odjela. Dok sam vidio kaj se kroz jedan ozbiljniji kontroler može, a svi switchevi i AP-ovi su tu kroz isti dostupni, nebitno kojeg vendora, osto sam paf.

Ono s čim imam iskustva je standalone mode (Unleashed) koji koristimo za sve manje\jednostavnije deploymente i polako smo kod svih korisnika sve UBQT\Mikrotik\TPLink-ove i slične pizdarije zamijenili Ruckus-om. Dokle god ti ne treba širina koju nudi zaseban kontroler zbog broja AP-ova, ovo nam rješava gotovo 100% WiFi potreba svih ostalih korisnika, a za posložiti osnovne stvari dovoljno je osnovno znanje i to dajemo dečkima iz L1 Supporta da se uče i igraju.

Iskreno za takav kamp bi reko da kreneš s jednim T350, danas sutra ako treba još koji dodat, ovaj prvi ga samo "proguta" i na sebe iskopira sve opcije.

Ako treba malo više informacija o unleashedu - evo prodajni pamflet

Edit: potpis ko kuća na u principu sve kaj je jp_rv reko
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote