View Single Post
Staro 04.07.2023., 14:32   #19
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 278
Citiraj:
Autor sfc_PsychQ Pregled postova
Koliko se sjećam kupljena u elektronic centru u Os.

Evo par slika tamo iz 2006, slikano taman za odlazak na bubanj...
Tada još nisam znao šta radim, kada sam skužio da nisam trebao prodati nabavio opet i tako stoji u man-caveu spremno za akciju...






Na trenutak sam pomislio da govoriš o nabavci BTC tipkuše, 8110M. Naime, ja sam tražio jednu u pristojnom stanju i ostao neugodno iznenađen cijenom koju za nju traže.

To je bilo baš tamo negdje neposredno prije nego što sam otišao sa PCE foruma ... u drugom ili trećem mjesecu. Izgnjavio sam par forumaša ovdje da mi aktivno traže po aukcijama i ebay-u za BTC, i javi se kolega na email da je pronašao jednu (novu) za 50$.

To mi je bilo preskupo, pa sam rekao kolegi nek se pokuša dogovoriti ... jer ako je spusti na 20-30 max. uzimam bez razmišljanja. Ali ne, tip je bio tvrdoglav, a uskoro su se počeli pojavljivati drugi oglasi za isti model, ovaj put za $80. Naravno da sam odustao, nije više imalo smisla pokušavati, ali sad zato čekam da cijena opet padne

Ironično, nisu samo BTC tipkovnice poskupjele već i njihovi drugi proizvodi. Recimo BTC pogoni koji su izazvali dosta burnih reakcija tu na forumu su se sad počeli prodavati za veću lovu nego jedan TEAC ili Plextor. Zašto, to nemam pojma, ali valjda su zaključili da ima tržište, kad tamo neki luđak u RH stalno to kupuje


Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Kod mene od stare elektronike 2 drvena radija, Samsung linija kupljena tam 1995-6 negdje plus Technics komponente koje sam uspio dobiti (ovo mogu tek navečer staviti fotke).

Od računalne opreme ništa nisam čuvao. C64 (debeljka) s kazetofonom prodao kao i Amigu 1200 jer nije bila za reparaturu.

Čak sam imao i Video2000 sistem, Grundig i toga se riješio. Još imam Samsung video koji mi je služio za prebacivanje snimaka na komp.

Kako sam u stanu nemam mjesta za sve (ipak su stripovi i knjige glavne od elektronike).

Imam jedino Thinkpad R61 i li R61i kojeg ću se isto riješiti (pa eto ako ima zainteresiranih...)
Od svega što si naveo, najviše mi je zapeo za oko ovaj Technics Reci nam barem o čemu je riječ... Radili su fenomenalne gramofone, ali zato osrednje CD playere i kaziće. Sve zapravo ovisi o generaciji modela, oni "noviji" su fakat bili krš i lom što se odnosi i na njihove najnovije gramofone. Dok je ono starije bilo kvalitetno.

A za sve drugo što si napisao budem "spojio" odgovor sa kolegom, ispod jer se moj komentar odnosi na obojicu:

Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
ma nema smisla to čuvati pod izlikom "možda jednom zatreba"...
neće zatrebat nikad a djeca će samo imat muke i psovke kad to budu trebala bacati jednog dana...
baš neki dan na reciklažno odnio epson d88 i video samsung...prije toga TV JVC 72 cm, kvadro 5, dvd neki, poluispravne prže, MBO, radia,VCRs i videokazeta, DVD i CD medija na stotine i sl...

što je radilo rasprodao sam...
Uz svo dužno poštovanje, sa ovime se ne bih složio. Naravno, razumijem da ljudi nemaju mjesta za čuvanje ovog ili onog, ali sve što je "bilo" opet je ... i opet bude bilo aktivno. Pa vam jedino mogu savjetovati da AKO imate nešto takvo obavezno sačuvate i ostavite za "svaki slučaj".

Možda nisi čuo, ali gramofoni su opet "in" - štoviše, u zadnjih par godina prodano je dvostruko VIŠE gramofonskih ploča nego CDova, a brojka (u samo godinu ili dvije) prelazi UKUPAN broj prodanih ploča sa početka 2000-ih. Ne samo to, gramofoni se ponovo masovno proizvode, a priča se i o skorom povratku audio i VHS kazeta.

U stvari, cijela stvar je došla kao grom iz vedrog neba i neugodno iznenadila velike kompanije kao što su Technics, obzirom da su preko noći trebali ponovo upaliti proizvodnju SL-1200 & SL-1210 gramofona. Naime, malo ljudi zna da je Technics prodao prava na dizajn 1200 linije novo-nastaloj firmi u Kini, pod imenom Hanpin Electron. Bio je to kraj "vinil" ere, nitko više nije tražio gramofone a Technics je želio ostvariti lake novce, pa su se polakomili.

Naravno, nisu znali što ih čeka, i da Hanpin bude prerastao u mega korporaciju kakva je danas. U stvari, vrlo je vjerojatno da za njih niste ni čuli, naime oni posluju direktno sa kompanijama kao što su Audio Technica, Stanton, Reloop, Dual, Akai, Roland, Lenco i mnogi drugi. A onda te navedene korporacije naruče od njih gramofon po narudžbi (oni im daju osnovne karakteristike, dizajn) ... dok Hanpin napravi proizvodnju i gore "lupi" ime firme koja ga je naručila.

Zato danas imate gramofone kao što su Audio Technica LP120 i/ili Reloop, koji izgledaju gotovo identično ali su od različitih "proizvođača". Ljudi često misle da kao Reloop kopira Audio Technicu, a AT da kopira Technics ali to nije istina, Kina je vlasnik prava na taj dizajn i ovo se ne bude skoro promijenilo osim ako Technics ne ponudi nekakvu ponudu koju Hanpin ne bi mogao odbiti.

A zašto se analogno vraća natrag ... za ovo ti ne mogu dati konkretni odgovor. Možda je ljudima jednostavno dosadilo digitalno doba, i sva sranja sa streaming & on-demand servisima. Ali u svakom slučaju sve je opet u potražnji, i cijeni se dobra oprema koja radi i koja se može lagano servisirati.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 02.08.2023. u 21:40.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote