View Single Post
Staro 31.05.2023., 21:50   #22
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 2,000
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ne čudim se nižim cijenama.

Čudim se što put proizvoda, konkretno ovog, od proizvodnje do same trgovine ima gotovo nikakvu logistiku (radio sam tamo prije 15-tak godina, pa znam kako to funkcionira). Radi se o internoj trgovini.

I onda taj isti proizvod za izvoz, skladištenje, transport u trgovine, stavljanje na police, ima nižu cijenu od same trgovine?
Da, čudiš se tome zato što imaš krivu predodžbu o tome kako se formira cijena. Ovo što ti spominješ je jedna verzija radne teorije vrijednosti koja u globalu nema smisla. Stvari koje si nabrojao određuju samo minimalnu cijenu, ne prodajnu cijenu. Za primjer Krašov dućan često ima cijene više nego Kraševi proizvodi u npr. Šparu iako tamo nema Šparove marže. Zato što je poanta zaraditi više, ne manje . Milijun je mogućih razloga zašto je ovdje moguće ljudima uvaliti nešto skuplje nego u Sloveniji, možda ovdje te proteinske stvari kupuju uglavnom hipsteri sa viškom love, možda je u Sloveniji u toj grani proizvoda veća konkurencija nego ovdje, možda su ovdje potrošili na reklamu pet puta više nego tamo pa se bolje prodaje itd.itd.

Na kraju dana, ako ljudi to kupuju ovdje po toj cijeni u planiranim količinama, bilo bi suludo spuštati je.

P.S. meni je nutela najbolja talijanska verzija, ima je u par talijanskih dućana u ZG (jedan u Medulićevoj i jedan u Masarykovoj)
Exy je offline