View Single Post
Staro 22.02.2023., 23:44   #1178
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 2,016
Kako gdje, u Lici je definitivno 50%, u Zagrebu je nekih 20-22% prazno. Ne znam otkad je to neko specijalno otkriće, masa ljudi sa viškom (i)legalnog novca kupuje nekretnine kao oblik zaštite od inflacije, kod nas praktički ne postoji alternativni oblici ulaganja jer smo prilično zaostali što se tržišta kapitala tiče. Kad na to dodaš da svaku treću nekretninu kupuju stranci koji u njoj u većini slučajeva neće stalno živjeti, dođeš do tih brojeva.
Mislim nije neka nauka, ako se broj stanovnika smanjio za 10% u 10 godina a broj stambenih jedinica povećao za 5% u 10 godina...očito se nešto tu događa
Pogledaj i postotak ljudi u Hr koji žive sa roditeljima, tek taj podatak je potpuna katastrofa.


Nisam ni rekao da će porez na nekretnine pokrenuti ekonomski boom, ne vjerujem da porezi pokreću ekonomski boom . Rekao sam da su sređene zemljišne knjige preduvjet ozbiljnog ekonomskog razvoja, zato ga tu i nema.
Isto tako, preduvjet su uvođenja takvog poreza na nekretnine koji će se rezati samo iznad razine prostora potrebnog za život. Ako netko ima 10 stanova takav porez će ga natjerati da ih stavi u funkciju što će sniziti cijenu rente/kvadrata. Nije stan zlatna poluga koju spremiš u podrum, to je stvar kojom se omogućuje osnovna ljudska životna potreba. Možda ti misliš da je stanje u kojem ti za jedan kvadrat stana treba 4 prosječne plaće normalan i poželjan, ali ja mislim da je to rezultat anomalija na tržištu i da oko toga nešto treba napraviti.
Da li će se nešto napraviti je naravno druga stvar, prilično sam siguran da neće.
Exy je offline   Reply With Quote