Tema: Automobili
View Single Post
Staro 15.02.2023., 11:17   #65903
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 748
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
U Norveskoj ICE ban krece 2025.
2022 su auti sa stekerom dosli na 80% novoprodanih.

Njih ce biti zanimljivo promatrati. Ono sto se vec dogodilo je da imaju zivo i aktivno trziste rabljenih elektricara. Od 3000E za Miev na dalje.

IMHO vec 2030 vecina kupaca novih auta na glavnim automotive trzistima (Kina, USA, EU) nece htjeti ICE ni pod razno. Ban je tu da se industrija primora na preusmjeravanje prije nego se samouniste.
Najbogatija zemlja europe (kad maknemo IP ili porezna utočišta) sa najnižim cijenama el. energije od svih razvijenih zemalja europe kupuje najviše električnih automobila, colour me surprised

Usto, izvor energije im je gotovo 24/7 dostupna hidroenergija, a da ne govorimo da na EV ne plaćaju porez, poreze na registraciju, imaju beneficirane cijene cestarina, na leasing EV-a se ne plaća PDV, smiju koristiti trake za bus.

A te sve beneficije im plaćaju ili ljudi koji voze ICE ili oni koji uopće ne voze nego koriste javni prijevoz, a iz njihovih poreznih davanja se bogatunima još dodatno potpomaže da kupe skupocjene električne igračkice.

Bili su i meni prije ti EV zanimljivi, ali sve više vidim istinu u onome što je rekao predsjednik BMW-a, elektrifikacija je krinka kojom će ubiti povoljnije klase auta dostupne većini, a ostat će samo premium igračke. O čem pričamo, Peugeot 208 na baterije košta više od 250kkn i može napraviti jedva 300km, po toplom vremenu. Običan 208, uzmimo od 100 konja je po cjeniku 125kkn. Ima i jeftiniji, a na jednom punjenju tanka prijeđeš do Zadra i natrag bez da moraš razmišljati o stajanju.

Neka oni fino naprave takav 208 za 125kkn pa neka država onda u želji za elektrifikacijom oprosti na taj iznos PDV, PPMV, cestarinu i slično. Za takav auto ću sutra otići u autosalon i bit će im plaćen u gotovini u tom slučaju.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 15.02.2023. u 11:22.
Exomaniac je offline   Reply With Quote