Tema: Automobili
View Single Post
Staro 06.12.2022., 18:25   #64726
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,667
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Tocno je da je grad idealan za EV zbog rekuperacije i to mu je svakako forte. Ali, punjenje se ne sastoji samo od cina prikljucivanja kabela, kao ni crijeva goriva. Cijeli proces za ICE traje 40 sekundi, dok znamo da za EV nije tako. U tvom partikularnom slucaju gdje ti prikljucis doma i ostavis da se puni, mogu shvatiti da je tebi to "usteda vremena". I podrazumijeva pomno planiranje kako bi ti auto mogao puniti samo kod kuce i to samo u dijelu dana kad ti auto ne treba.

Bas naprotiv, problem je sto citam s razumijevanjem pa postoje neki logicki nesrazmjeri.

Uopce nemam namjeru spustati se na ikakve osobne razine, meni se EV koncept svidja i bio sam nadomak kupnje, ali kako vrijeme prolazi odmicem se od ideje, zato nastojim prikupiti +/- ljudi koji koriste svakodnevno EV u REALNIM uvjetima. U tom smislu, hvala na dijeljenju iskustva.
A u tome i je fora, od početka tvrdim da EV nije dobro riješenje za svakoga, ali za mene je, te sam napisao zašto je.
Računajući i ovaj dio za punjenje - napisao sam zašto je meni samo plus, a nikako minus, jer kupujem auto za sebe i za svoje potrebe, ne za tuđe, je li tako?

Samo što nekima to jednostavno ne sjeda, i samo kruže oko toga da ako nije dobro za njih ne može biti dobro za nikoga, ne mogu na zelenu granu s tim ljudima nikako (pun intended ).

Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Za nekoga tko barata matematikom daleko bolje od mene, daj please u racunicu onda ubaci i cijenu tih free solarnih panela koji su ti se spontano materijalizirali na krovu kuce, i gubitke pri punjenju.

Kao sto rekoh, jedini problem koji sam imao sa time da ti "stedis kunu po kilometru" jest, da te u startu taj kilometar morao kostati minimalno kunu, a sad te kosta 0, i onda racunica stima. Ali kao sto smo vidili, ne stima. A kako nazvat nesto sto nije a ti si uvjeren da je nego religiozno propovjedanje?

Sretan sam stvarno za tebe i da tebi EV pase, i osobno isto gledam potencijalno neki manji EV za zimu i grad, ali pricat da stedis kunu po kilometru mi je teski humor...
Stvarno sam se zafrkavao za matematiku u prvom postu, ali sad me počinješ stvarno zabrinjavati

Doslovno sam ti napisao osnovni matematički izračun, i pokazao da ovisno o cijeni goriva štedim cca 1kn (koji put manje, koji put više), a ti opet pišeš o nekom teškom humoru?

Koji dio izračuna ne razumiješ? - Ovo se ne sprdam, ozbiljno te pitam jer ti želim pomoći ako treba informaciju po informaciju.

Glede mojih solara - brate mili što se njih uhvati i njihove isplativosti?
Spomenuo sam ih samo usputno, čisto da kažem da će meni isplativost biti još i veća od spomenutih kunu po km.

A što se tiče toga da su "besplatni" - pa normalno da nisu, niti to tvrdim.
Ali da su isplativi - itekako jesu.

Čisto brzinski, jer stvarno mi se neda i o tome sad - da sam ih platio punu cijenu, trebalo bi mi okruglo 6 godina i 2 mjeseca da se isplate (pod uvjetom da cijena struje ne ode gore - a ići će).
Kako sam lijepo uletio u poticaje, te još u ovu šemu da mi ne obračunaju PDV (iako su za mene naručili dijelove i prije te odluke vlade, skidam kapu ovima što su mi radili i što mi nisu onda mjenjali i nabavnu cijenu, jer cijena jest narasla u međuvremenu) - matematika kaže da sam ih za nekih 2 godine i 10-11 mjeseci otplatio.
Nakon toga čisti plus.

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Tu su svi u temi instantno diplomirani inženjeri okoliša ili možda čak i magistri čim krene EV/ICE flejm war, jer tu diskusije nema, diskusija podrazumijeva da će jedna strana potencijalno promijeniti mišljenje, a ne samo gurati svoje. Ovo je kao da slušam hardcore ateista i katoličkog fanatika, iz toga nema nikakve koristi, jedan tupi svoje, drugi svoje i nijedan se neće nikad maknuti.

Svi imaju neke računice, broje CO2 molekule, odjednom čuvaju CIOS, Redwood reciklažu baterija, prde cvjetiće, a nikad još nisam vidio niti jedan taj izračun osim eventualno neke brzinske matematike što se tiče cijene punjena baterije ili cijena benzina. Rasprava je sama rika, a nigdje nema sadržaja, nečeg opipljivog, da je ovo u školi to bi bio kec za sve i ponovno sjest za udžbenik i eventualno odraditi tu matematiku kojom se svi hvale nekak
Slažem se, i žao mi je što se i sam donekle uvučem u takve stvari.

Kad se priča o nekim apstraktnim stvarima - razumijem da se ljudi ubace u to svom energijom, i u tom slučaju mogu razumjeti uplitanje emocija i manju spremnost na saslušavanje druge strane, ali ne mogu shvatiti takvo ponašanje i raspravu za neku temu poput EV-a.

Ovo je doslovno - napišeš zašto je EV super za tebe, ali i napišeš da definitivno još nije super za sve, i još napišeš zašto je super za tebe - ovi se napale i počnu ti objašnjavati da ti zapravo ne znaš što je dobro za tebe, ne znaš svoje vozačke navike, koliko trošiš za prijevoz, što ti je zgodno za punjenje a što ne...
Mislim... genijalno

Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Igore daj slike te Škod-EV6 da Wragg, Hamm i ja malo slinimo! Što kaže krug obitelji i prijatelja na "stealth" auto?
Ma nikako da dođe nova makina, po zadnjem bi trebao stići u 4mj.
Nikako dočekati
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585

Zadnje izmijenjeno od: Igorr. 06.12.2022. u 18:31.
Igorr je offline   Reply With Quote