View Single Post
Staro 03.10.2022., 12:15   #100
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,987








Napokon sve proradilo. Pihole blokira gotovo sve ad-ove, barem ovo šta sam ja testirao.

Međutim sad je ostao problem, šta s drugim uređajima? Cijela poanta je bila da bilo koji uređaj koji se spoji preko Pihole ima automatski adblockanje.
Nije mi cilj konfigurirati svaki uređaj i disableati ipv6.

Zato sam sljedeće testirao mob - i njemu i dalje prolaze reklame, naravno zato jer mu je ipv6 enablean.

Šta to znači - da iz nekog razloga, ukoliko uređaj ima svoju ipv4 i ipv6 adresu, te pošalje DNS upit Pihole-u, većina neće biti blokirana preko ipv4 unbounda. Većina upita će se provući preko ipv6...a unbound nije konfiguriran da radi na ipv6.

Znači sljedeće je bilo potrebno konfigurirati unbound preko ipv6, a to je vrlo jednostavno.
U DNS opcijama, stavi se kvačica na Custom 3 IPv6, i upiše:
Code:
::1#5335
Naravno da o ipv6 pojma nemam pa sam morao iznova sve to proučavati.
Localhost, odnosno 127.0.0.1 je u ipv6 svijetu samo ::1

Testirao ponovo, i... reklame i dalje prolaze.
Dakle ipv6 unbound ne funkcionira.

Ali čemu sve to, kad je u routeru ipv6 DHCP disablean?
Zašto onda uređaji i dalje dobivaju svoju ipv6 adresu, odakle i potiče cijeli problem?

E pa zato jer u ovom Ubee modemu treba isključiti "stateless dhcpv6" da bi ipv6 bio potpuno isključen, ne samo maknuti kvačicu sa Enabled:








Tek sada nakon reboota, komp i ostali uređaji više ne dobijaju svoju ipv6 adresu, svi DNS upiti idu preko ipv4 na Pihole i reklame bivaju blokirane.

Jedino mi sada nslookup izgleda ovako, ne znam zašto:








Dakle pouka drugima: pobrinite se da ste sigurni da vam je IPv6 potpuno isključen u routeru. Ali stvarno potpuno
-->
Mislim da sam napokon skužio šta ovde radi problem.

Presudna je bila ova rečenica:
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Kod tebe je iz nekog razloga prikazan samo ipv6.
Također mi nije bilo jasno zašto je ipv6 aktivan, a tobože je isključen u routeru, pa sam ga išao kompletno isključiti u kompjuteru, pod adapter, properties, i maknuo kvačicu sa ipv6. Restartao komp, i...









Napokon sve proradilo. Pihole blokira gotovo sve ad-ove, barem ovo šta sam ja testirao.

Međutim sad je ostao problem, šta s drugim uređajima? Cijela poanta je bila da bilo koji uređaj koji se spoji preko Pihole ima automatski adblockanje.
Nije mi cilj konfigurirati svaki uređaj i disableati ipv6.

Zato sam sljedeće testirao mob - i njemu i dalje prolaze reklame, naravno zato jer mu je ipv6 enablean.

Šta to znači - da iz nekog razloga, ukoliko uređaj ima svoju ipv4 i ipv6 adresu, te pošalje DNS upit Pihole-u, većina neće biti blokirana preko ipv4 unbounda. Većina upita će se provući preko ipv6...a unbound nije konfiguriran da radi na ipv6.

Znači sljedeće je bilo potrebno konfigurirati unbound preko ipv6, a to je vrlo jednostavno.
U DNS opcijama, stavi se kvačica na Custom 3 IPv6, i upiše:
Code:
::1#5335
Naravno da o ipv6 pojma nemam pa sam morao iznova sve to proučavati.
Localhost, odnosno 127.0.0.1 je u ipv6 svijetu samo ::1

Testirao ponovo, i... reklame i dalje prolaze.
Dakle ipv6 unbound ne funkcionira.

Ali čemu sve to, kad je u routeru ipv6 DHCP disablean?
Zašto onda uređaji i dalje dobivaju svoju ipv6 adresu, odakle i potiče cijeli problem?

E pa zato jer u ovom Ubee modemu treba isključiti "stateless dhcpv6" da bi ipv6 bio potpuno isključen, ne samo maknuti kvačicu sa Enabled:








Tek sada nakon reboota, komp i ostali uređaji više ne dobijaju svoju ipv6 adresu, svi DNS upiti idu preko ipv4 na Pihole i reklame bivaju blokirane.

Jedino mi sada nslookup izgleda ovako, ne znam zašto:








Dakle pouka drugima: pobrinite se da ste sigurni da vam je IPv6 potpuno isključen u routeru. Ali stvarno potpuno
Neo-ST je offline   Reply With Quote