View Single Post
Staro 04.01.2022., 18:04   #1557
Usr
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2022
Lokacija: Pula
Postovi: 12
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Iskreno...nekad davno kad sam kao primarni OS koristio Slackware i imao mali Celeron 900 sa 128MB meme - da - kompajlirao sam vlastiti kernel. Al danas kad je 8GB norma - who cares ak mi kernel zdere 2 ili 100MB RAM-a. Cak i za mikroserver se ne zamaram gdje sam primarnoj virtualki dao svega 2GB meme. Jednostavno previse utrosenog vremena za nekaj kaj vise danas nema tolko utjecaja.
Slackware - jedna od naj distra ikad...
Ali ne radi se tu o tome koliko kernel i os trose rama vec kako kernel radii sa memorijom procesora
Jer procesor, a to znas i sam je nista, obican hardware sa par pointera.
Ono sto se desava u radu sustava a radi procesor je zapravo ono sto radi kernel.
Kernel mapira memoriju, radi alokacije i upravlja cache, scheduling, za sve to je odgovorna jezgra osa a ne glupi cpu sa par pointera.
Kernel je realan procesor zapravo
Ja to volim nazvat latencijom cpu memorije koja je popuno konfigurabilna u linuxu za razliku od unixa ili bilo cega drugog
Ja jos uvijek koristim svoje kernele, ne zbog zauzeca resursa i brzeg buta nego zbog toga sto na taj nacin procesor radi onako kako ja zelim da radi a cijela memorija sustava je bazirana na mojoj .config sabloni,
A to je puno puno mocnije od nekog zauzeca rama ili brzeg buta sto uz danasnji hardware vise ne igra ulogu
S tim se slazem...

Zadnje izmijenjeno od: Usr. 04.01.2022. u 18:14.
Usr je offline   Reply With Quote