Tema: Automobili
View Single Post
Staro 16.11.2021., 15:41   #57739
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Njemačka, Austrije i Švicarska su zemlje sa kontinentalnom klimom i kod njih je normalno da se iza određenom datuma možeš voziti isključivo sa zimskom opremom.
Mi smo zemlje koja ima i mediteransku i kontinentalnu klimu pa zahtjevati da Istrijani, Primorci i Dalmatinci moraju imati zimske gume je suludo obzirom da njihovi auti snijega u životu ni ne vide.
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
A di sam ja spomenuo snijeg? Nigdje. Ti si rekao da bi dozvolio da se vozi ljetnim gumama i zimi ako ne vladaju zimski uvjeti. I ti si rekao da bi zimski uvjeti primjerice bili 4 stupnja celzijeva npr.

To je gotovo nemoguće za praksu. Šta, ja se vozim po Čičkoj Poljani di je realno 0 stupnjeva, a u Gorici je izmjereno 5 stupnjeva. I mene sad lupi lik sa ljetnim gumama jer nisu dobre za takve uvjete, ali zato jer je najbliža meteorološka stanica u Gorici on neće biti kriv jer je tamo izmjereno 5 stupnjeva.

To što ti predlažeš bi bio čisti kaos. Ne mogu se postavljati takve granice jer uvjeti na cesti nisu isti. Temperature i uvjeti mogu ogromne varijacije imati na kilometar, i manje, sasvim su drugi uvjeti na istoj temperaturi voziš li se na normalnoj cesti, u kotlini ili na vijaduktu. Te slobodne procjene vozača samo smanjuju sigurnost na cesti, ništa drugo. Ako se u nešto malo pouzdam u životu, onda su to ljudi, a ovi tu s brdovitog balkana u prosjeku su u tome čista nula.

A ne sad da se prije vožnje gleda prognoza, gledam termometar ili šta sve ne ako idem na cestu. Ako se hoćeš voziti zimi, onda imaj odgovarajuću opremu. Postojeći zakon o zimskoj opremi treba još daleko postrožiti, a ne uvoditi neke fore sad s temperaturom i uvjetima. Ionako u našim zakonima imamo previše izuzeća i olakšica za svaki buket (cvijeća)
https://www.hak.hr/info/korisne-info.../zimska-oprema

Ovo je odgovor za obojicu. Coconut nije shvatio situaciju u Švicarskoj i Njemačkoj, čak ni Norveška nema datumsku obavezu zimskih guma.

A Exomaniac, samo ću te ponovno pitati, kako to rješavaju u Švicarskoj i Njemačkoj? Vjerojatno tako što imaju ljude koji rješavaju probleme, umjesto da ih traže.
Elven je offline   Reply With Quote