View Single Post
Staro 18.08.2021., 17:24   #5186
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Osim toga novije tehnologije TLC, QLC i slične imaju sve manji lifetime.
Opet ovdje pričamo na način kao da će ti diskovi za mjesec dana odapet od trošenja. Realno se korisniku na kućnom računalu ne može dogodit dostizanje write lifetime-a.

Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Treba zgrabiti za retro kante one prastare SLC i MLC dok još ima
Nabavio nedavno Intelov 520 SSD sa 7 TB zapisanih, očekujem da će nadživjet SSD-e iz glavnog kompa

Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
*ahem* Moj Quantum Fireball 3.5, "EX" serije sa kapacitetom od 6.4GB i dalje radi bez bad sectora ... usprkos činjenici što je kupljen davne 1998, formatiran bezbroj puta, i korišten godinama. Istina, ne više kao onda, ali evo baš sam ga nedavno bootao i napravio novu W98 instalaciju

Isto tako, Hitachi DeskStar 320 SATA disk(ovi) koje koristim svaki dan u Q6600 su kupljeni 2009 i 2010. godine, a kad sam zadnji put testirao hardove (prije par mjeseci) Partition Magic mi je rekao da su diskovi u odličnom stanju ... samo kažem!
Moj prvi disk je bio Quantumov Fireball od 4,3GB. Kako u to doba još nisam skoro pa ništa znao o računalima, jedan poznanik mi je došao instalirati Windowse i Office i sjećam se da je predložio da ga particioniramo "zato što je ogroman".


Ti prastari diskovi su kao oni Obodin frižideri i sl. Traju vječno. Ovi noviji sa po desetak terabajta i sl. su manje pouzdani od novih ssd-a...
Nije tema za ovaj topic ali moje mišljenje se zna, ukratko: smrt hdd-u, što brže
Za retro konfu koja mora bit vjerna originalu-naravno, za sve ostalo ssd je superiorniji u svemu bitnom, od brzine, random seeka pa do buke. HDD je ostarjela primitivna tehnologija koja odavno nije u stanju pratit cpu, gpu, ram i ostale stvari. Dobro da je umrla kao posljednja mehanička pokretna komponenta PC-a, pokoj mu duši, u moje kompjutere više nikada neće uć.

Sa direct storageom kojeg donosi Windows 11 se kao sistemski disk HDD više neće koristit, niti sad nema smisla, onda pogotovo. No nismo tema na retro topicu....pa evo nešto on topic:





Nije u redu da se stavljaju samo turbo uredno složene konfe sa perverzijama tipa Tualatin . Evo jedne koja izaziva samo čuđenje i zgražanje kad je riječ o cable managementu, a o (privremenom) smještaju diska ne bih . Ali konfa je složena:

Intel Core 2 Duo Processor E8200
ASUS P5KR LGA775 Socket
Intel SSD 520 120GB
4x1 Kingmax DDR2 800 MHz
VTX3D Radeon 6570 1GB
Seasonic S12 II SS-380GB 380W
Sony SDM-HS75P/S 17" 1280x1024

razmišljam o tome da zamijenim grafu nekom pasivnom, ova ima malu zujalicu koja nije jako glasna ali se ipak čuje (za razliku od psu-a i cpu venta).


P.S. tip oko ovih 2032 baterija za matične. U Ikei paket od desetak baterija dođe nekakvih smiješnih par kuna, mislim 7-8.

Zadnje izmijenjeno od: Exy. 18.08.2021. u 17:34.
Exy je offline   Reply With Quote