View Single Post
Staro 20.01.2021., 23:19   #42009
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,930
Citiraj:
Autor Asterix040 Pregled postova
Pozdrav svima!

Nakon 20 godina vožnje isključivo MTB razmišljam o kupovini cestovnog bicikla pošto mi se tjekom godina 99% vožnje svelo na cestu/asfalt. Moja dilema je oko odabira vrste cestovnjaka.
Htio sam kupiti endurance bicikl (npr. Scott Speedster 20) ali se bojim da će stanje HR cesta (barem tamo gdje ja živim) jako utjecati na udobnost i dugotrajnost bicikla. S druge strane, ako kupim gravel ili ciklokros koliko gubim u pogledu brzine?

Što odabrati?
Uzmi neki endurance, pogotovo ako nisi "zmija" pa da se možeš full kriviti u kukovima i leđima.
Ja ne bi rekao da je neka razlika u udobnosti među modernim modelima u tipu cestovne, već većina udobnosti proizlazi iz kotača i guma.

Nedavno sam uzeo Specialized Roubaix sa future shockom i to je toliko brutalno otkriće da sad ponovno uzimam cestovnu, uzeo bih opet to.

Imaš 20mm hoda naprijed i amortizira tebe - nikad nisam ništa slično iskusio u to radi vrhunski. Vožnja po "slomljenom" asfaltu, prijelazu preko različitih nivoa asfalta, onih plitkih plosnatih ležećih policajaca, pa čak i spuštanje s parapeta je kao na MTB-u, praktički se ne osjeti, nekad čak i bolje amortizira neko moj MTB. Ludlilo totalno.

Udobniji je nego Canyon Urban s 40mm gumama.

Što se grupe tiče, to ti je sve isto. Mizerne razlike u masi, a sve rade odlično bilo elektronička ili mehanička grupa. Imao sam razne bicikle s 11s Dura Ace, Ultegra Di2, Ultegra, Force i sad 105 i to je nebitno.

Kotači su bitniji, ali mislim da su danas puno manje razlike u kotačima nego što su prije bile i da je često u pitanju bling faktor. Za rekreativce ti to ne igra veliku razliku. Ekipa misli da će biti brži sa dubokim aero kotačima pa ih raznosi kad malo zapuše.

Danas su svi kotači dobri, tehnologija je napredovala i razina kvalitete je na visokom nivou. Postoji razlika od nekoliko stotina grama koja košta nekoliko stotina eura. Masa kotača nije toliko bitna, rekao bi da su kotači puno bitniji na MTB-u nego na cestovnoj jer na MTB-u imaju puno veća naprezanja i tu karbon dobro dođe jer je čvršći i manje podložniji deformacijama od udaraca ali na cestovnoj nisu takvi uvjeti i brzina je više ujednačena nego na MTB-u tako da masa kotača ne igra neku ulogu u ubrzanjima.

Svjetovao bi ti što šire obruče (20mm unutrašnje širine naviše) jer to naviše pridonosi udobnosti, upravljivosti i sigurnosti, a dokazalo se i po testovima da smanjuje otpor kotrljanja što šira guma i obruč (do nekih normalnih dimenzija).

Ono što je po meni "must" su diskovi jer najviše doprinose sigurnosti.

Također, bitna stavka su i gume, kvalitetne gume rade veliku razliku i širine su otišle gore tako da je danas 28mm de facto standard, ali ništa ne fali 30 ili 32mm gumama. Tubeless je super ali nije tolika razlika kao na MTB-u.

Što se gravela tiče, po meni je to prodaja muda pod bubrege. Trenutno su in zbog ogromne medijske pompe ali isto tako masu ljudi ih kupi pa skuže da se nemaju di voziti jer da im je na cesti dosadno (sporije i tromije nego na cestovnoj), a na makadamu drndavo i neudobno jer imaju uže gume i nemaju suspenziju kao MTB te su ograničeni samo na fine ispolirane zemljane šumske putove. Ako gledaš geometriju "gravel" bicikle su XC modeli od prije 10 godina s drop barovima i krutim vilicama - vrlo originalno.

Na cesti su sporiji, asfalt jede mekše, ripnaste gume, na makadamu opasni i neudobni tako da nisu za ništa. CX su barem specijalizirani natjecateljski bicikli namjenjeni za specifične zemljane/blatnjave kružne staze.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote