View Single Post
Staro 23.12.2020., 19:47   #2636
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,859
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Istina da na drva grije jako ali na drva je problem (osim cijene zadnjih godina) da sto god ubacis izgorit ce zavrnuo ti radijatore ili ne pa sam redovito znao otvorit prozore da smanjim temp .
Dok na plin mogu bar regulirat da ne "bacam" toplinu van .

Plus sad kad palim grijanje preko mobitela-tableta ili termostata radijatori griju vec za 10 minuta jako dobro, dok na drva mi je trebalo bar 35-40 minuta da krene sistem (stara Staedlerica 35k kalorija treba vremena da zagrije svoj kotao a i vatri treba da se posteno razgori).
I narvno nisam imao bas vatru u 6 ujutro prije ustajanja da se zagrije prostor nego se navece prije spavanja ubacivalo do vrha da ostane nesto zari do jutra .
Sto sad mogu lagano programirat/regulirat po satnici u svakom danu (aplikacija dozovljava do 6 razlicitih pali/gasi kombinacija u danu + scheduler za neke specijalne dane/evente po zeljama).

Luksuz i costoca su neusporedivi naravno a i ja racunam ako mi sezona prodje za oko 10.000kn ja zadovoljan jer drva su me kostala oko 9500kn zadnje dvije sezone.



- Bojler je Bosch condens 7000iW 35kW
- Termostat je Bosch CT200 sa instlairanom aplikacijom za upravljanje Bosch Easy Control



Hhmm nemam pojma, nisam dirao po samom bojleru nista osim podesio temp za toplu vodu (na 53C) i za radijatore (na 60C).
Kakav mod jos ima osim kondenzaciskog u "condens" bojleru ?
"Da bi kondenzacijski bojler mogao iskoristiti blagodati kondenzacije (odnosno štediti do 10% energije, naglašavam "DO") temperatura povratnog voda ne bi smjela biti viša od 56 C jer nakon te temperature više nije moguće ostvariti efekt kondenzacije. Budući da većina bojlera na indikatoru prikazuje polaznu temperaturu, a budući da ne želimo da nam kondenzacija radi u rubnim uvjetima onda je prikladno uzeti da nam na temperaturi polaza oko 56 C više nema značajnije kondenzacije.
No, ušteda u takvim okolnostima je svega koji postotak, budući da se maksimalna ušteda od 10-11 % postiže kod temperature povrata od teoretski 0 (nula) C. U praksi najveća ušteda se postiže kod podnog grijanja gdje je povrat dvadesetak C.
Dakle, kod naknadne ugradnje kondenzacijskog bojlera u stari sustav s radijatorima koji nije moderniziran (npr. s temperaturom 70/55 C) kondenzacijski bojler neće raditi ništa efikasnije od klasičnog bojlera.
Jednostavan je naćin da se provjeri efikasnost kond. bojlera. Za 1m3 potrošenog plina trebalo bi se u idealnom slučaju stvoriti oko 2,5 l kondenzata. Što ga je manje, to je i efekt kondenzacije, a time i ušteda manji.
Ako se radijatorski sustav malo "predimenzionira" može se postići smanjenje polazne temperature i time povećati efekt kondenzacije. Tako je kod mene npr. pri vanjskoj temperaturi 0C temperatura povrata oko 42C što me dovodi skoro na pola uštede koju bi teoretski mogao izvući iz bojlera."


"Prava istina je da kondenzacijski plinski bojleri bolju energetsku učinkovitost imaju jedino ako je temperatura grijanja niža od 55 Celzijevih stupnjeva pa u većini slučajeva to postižu samo niskotemperaturni sustavi grijanja. "

https://euractiv.jutarnji.hr/euracti...ojlera-8704502

Vailantov serviser mi je to rekao pa sam išao googlati i istina je

Moraš smanjiti sa 60 na 55 temperaturu ako želiš da radi u kondenzacijakom modu, sad ti radi u običnom turbo modu

Postupak kondenzacije je na vrhuncu kada je površina izmjenjivača topline jednaka ili ispod temperature rosišta.

Temperatura točke rosišta je najpouzdanija mjerna jedinica za vlažnost zraka. U normalnim uvjetima, rosište za prirodni plin iznosi oko 56°C.

Stoga, kako bi bojler radio u kondenzacijskom načinu rada temperatura rashladnog tekućine u obratnoj petlji ne smije prelaziti 56°C.
https://exterim.hr/blog/zasto-odabra...ki-bojlerg-37/



Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je online   Reply With Quote