View Single Post
Staro 18.10.2015., 10:06   #24
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Ne ... to je rezime ovih litanija .... osim što si ispustio činjenicu da trgovci to ne znaju te da je op morao sam to istraziti te utvrditi .
Nije problem da to neznaju trgovci, već to neznaju oni koji svaki dan sastavljaju konfiguracije i instaliraju OS.

Ja to načelno znam, ali nisam imo prilike isprobavat u praksi i zato sam zamolio one koji imaju iskustva da to iznesu, a dobio sam jezikove juhe i rasprave o prihodima onih koji prodaju i sastavljaju PC kombinacije, što me uopće ne zanima, pa sam se s obzirom na loše vrijeme vani malo raspisao sa plači...kama.

Pitanje je bilo konkretno i tražio sam samo iskustva dali je netko kod toga imao kakvih problema.

U međuvremenu sam malo proučio i NAS i vidio da ovi što kod nas rade NAS da je to u principu OK, ali su im kapaciteti NAS uređaja smješno mali, jer čitajući forume iz Nemačke vidim da ljudi stavljaju kombinacije 5x8TB i veće, da koriste Seagate diskove koji tome nisu namjenjeni, ali im sve radi OK i to im već radi više od 1 godine.

S te strane izlazi da za samo arhiviranje podataka i ozloglašeni Seagate kojemu prdne u nekim serijama i do >30% HDD nije loš za cold arhiviranje s njihovim 8TB diskovima koji koštaju manje od 240EUR.

Netko mi reče da su diskovi skupi, ali ovi arhiv serije su jeftini znamo sada i zašto, ali za namjenu i način korištenja za backup i spremanje arhive su savim zadovoljavajući. Na našem forumu nisam vidio da ljudi nešto spominju te jeftine diskove i da netko ima iskustva s njima, ali vani je to već u upotrebi više od 1 godine pa se ima dovoljno iskustva sa tim diskovima. Ako se koriste prema specifikacijama u principu služe onome čemu su i najmjenjeni, a oni koji čačkaju mečku neki imaju dobra a neki loša iskustva.

Također što se da primjetiti nakon malo čačkanja je da i poznati WD RED diskovi imaju tendenciju da prdnu u NAS sistemima, a glavna fora kod diskova je da rikavaju obično pojedine serije i to skoro u isti sat upotrebe.

To govori da ponekad kvaliteta diskova ovisi i kojeg se radnog dana proizvodi, kakvog su raspoloženja radnici koji rade u proizvodnji, jer ponekad ustanu na lijevu nogu pa evo belaja na proizvodima.

No šalu na stranu očito da neke serije imaju lošije projektirane parametre koji nisu ispravno određeni za namjenu diska, tako da se pokazalo da su neke Enterprise serije diskova bile lošije od diskova namjenjenih kućnoj uporabi.

Dakle i dalje vrijedi ona stara na što se namjeriš, ali kod toga ipak treba uvažavati zakone statistike jer puno je lakše imati sreće pa dobiti kvalitetan proizvod iz serije koja se statistički pokazala manje podložna kvarovima.

S obzirom na loše vrijeme, a u kući je toplo i grijanje radi očito ćemo i danas čačkat po vanjskim forumima, jer se znalci iz domovine nisu javili sa svojim iskustvima!

Teoretski GPT, kontroler i verzija Windowsa ili nekog drugog OS-a mi je jasna i što se događa sa >4TB HDD, ali kažem u praksi nisam se s time susreo i zato sam zamolio one koji imaju iskustva.

Kada ću provrtiti par diskova >4TB, neće mi biti teško isprobati i razne verzije OS-a, naročito WIN. Dovoljno mi je samo pogledati kako taj disk čita i prepoznaje sistem i BIOS te kako se na to odaziva pojedini OS i što pokazuje. To je par minuta posla po OS i imat ću dovoljno iskustva da mogu nekome nešto reći i to je ono zašto sam se začudio da ekipa koja stalno radi na sastavljanju PC konfiguracija da mi nitko nije mogao dati konkretan odgovor.

Znam da nitko ništa ne može garantirati da će uvijek raditi, ali u principu to je to, a takvih napisa nigdje nema osim napisa dali je moguće bootanje, što me uopće nije zanimalo.

Vidim da se ljudi čude što se toliko piše, da sve je lijepo kada nešto čitaš i u načelu znaš da to radi, ali baš zbog nekih loših iskustava zamolio sam one koji su imali prilike to isprobati u praksi.

Nisam imao potrebe za OS koji ima mogućnost GPT, kao niti potrebe za RAID, tako da nemam iskustva s time, ali nije to svemirska tehnologija i kao što rekoh da radim posao koji rade serviseri i sastavljači konfiguracija za mjesec dana bih znao sigurno više od 90% onih koji se hvale certifikatima i svim ostalim papirologijama iz IT branše, jer i dalje stojim da ljudi rade posao silom prilika i nisu zainteresirani za ništa drugo nego znat sklopit vulgaris PC konfiguraciju.

O znanju prosječnih korisnika imao sam priliku pročitati na NAS temi. I to je također u principu jednostavna stvar samo treba pročitati uputstva i nešto naučiti ako se želi imati to u malom prstu, a s druge strane ima NAS sistema gdje upališ i zaboraviš, ali se onda čudiš poslije kako to da nije baš onako kako bi ja htio npr. postavljanje direktorija i sl.

Ali osnovna stvar je kada dođeš na forum da se nakleme oni koji ili nemaju pojma pa te pljuju ili ono koji znaju ali ne žele podjeliti svoja iskustva, pa ti prigovaraju na litanijama.

S obzirom da imam vremena pijem kavicu i pišem mogu se malo i zekati.

Pa ako i ne dobijem prave odgovore ovdje, to samo znači da ću otkrivati toplu vodu na svojoj koži, bit će malo skuplje i malo teže ali nije problem.

Netko reče imaš Google, točno, ali čovjek dođe na forum da skrati vrijeme da dođe do potrebnih informacija i da čuje iskustva iz prve ruke, a doživi plakanje na ramenu od nezadovoljnih trgovaca sa svojom plaćom.

Ja onda molim jednu mlađu plavušu dugih nogu i razvijenih pluča da me slobodno utješi a ja ču joj se jadat na sve što sam doživio unutar moje struke!
sakomako je offline