View Single Post
Staro 17.10.2015., 13:17   #17
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
LOL...kao što rekoh...gle službeno što proizvođač ili neki standard tvrdi da se može > to je službena izjava koju će ti svaki normalan prodavač reći. Službeno za 2TB+ moraš imati UEFI + Win 7 (iako sam osobno naletio na probleme sa 7-icom) ili noviji. Sve što je neslužbeno je netestirano, neisprobano. Ak ja nekome kažem da - radi onda iza toga stojim. Ako na temelju toga kupac kupi neki 4TB disk koji košta nemale novce i kasnije se pokaže da je njegova starudija nekompatibilna s tim - moja krivica - krivica koja će mene koštati. A vjeruj mi Kad je nešto van propisano standarda svakakvih sranja može biti - da imaš malo više iskustva znao bi to a ne raspalio armagedon tu na forumu Dakle rezime > službeno je službeno > što nije > tvoj rizik > tvoja lova.
Ja nisam tražio nikakve garancije osim upita dali su tako nešto probali i dali je to radilo. A svi koje sam pitao kažu da tako nešto probali nisu, što me čudi jer radi se o velikim tvrtkama i dosta njihovih kupaca ima i stare stvari ne samo najnovije i vjerojatno je netko i trebao nešto od nadogradnji.

Ja kada kupim PC ga redovno dograđujem sa svime i svačime što u međuvremenu izađe a pokaže mi se zgodno i praktično za upotrebu i zbog jednog zuba ne mijenjam glavu već popravim zub, a ovdje sam dobio savjet da je to staro smeće, po toj logici bi svake godine trebali nabavljati novo i staro od prošle godine bacati u smeće jer se radi o različitim generacijama, a cijela ideja PC kada je stvaran na početku je bila u kompatibilnosti i mogućnosti nadogradnje, naravno do određene točke, jer jednom moraš zamjeniti tehnologiju. Ovdje se radi samo o dogradnji sa kapacitetnijim diskovima koji u vrijeme izlaska ploče nisu bili na tržištu i traženju načelne informacije kako to radi.

Nakon malo čačkanja dobio sam odgovore koji me zanimaju, pri tome moram reći da sam ih očekivao na strani onih koji prodaju da znaju nešto o tome ako ne oni ali barem oni koji servisiraju opremu.

Nisam očekivao na forumu da mi ljudi dođu sa pričama o malim plaćama i medijanama, već konkretnim iskustvom i to je to.

Nisam tražio od trgovaca nikakvu garanciju već načelno pitao za iskustva ili mogućnosti svjestan da to i ne mora raditi, ali baš totalno nepoznavanje problematike me potpuno iznenadilo, kao i tvrdnja ovdje da tko bi nadograđivao sistem sa tako velikim diskovima, evo ja prvi, a mislim da ima još ljudi koji imaju takvu potrebu.

Neke tvrtke koriste streamere tj. trake što je nepraktično i sporo a pristup podacima je katastrofa koliko treba vremena i zato opcija sa kapacitetnijim diskovima daje uštedu u vremenu a praktičnija je i na kraju podaci su dostupniji i pregledniji.

Svi se žale na pad prodaje, a kada ukažeš na segment tržišta i potrebu za takvim stvarima onda ti se djele savjeti da se pređe na nešto noviju tehnologiju, koja je u stvari potpuno ista po namjeni i načinu rada, a čak i najnovija tehnologija radi i na stvarima od prije 5 i više godina.

Ne diktira tehnologija razvoj tržišta, već tržiše razvoj tehnologije. Nema šanse da kupujem tehnologiju koja mi ne donosi ništa novo i da svake godine plaćam nešto što mi ne treba. Konkretno imam potrebu sve dosadašnje podatke sa osam 2TB diskova prebaciti na dva diska od 8TB i ako to radi meni dobro i zadovoljavajuće. Osim toga cijena tih diskova nije uopće visoka cca 237 EUR za 8TB HDD. Za ono što mi treba arhiviranje, zadovoljava po svojim karakteristikama. Jedino što me interesira dali na mojoj konfiguraciji mogu koristiti puni kapacitet i poželjno je da to bude na jednoj particiji radi praktičnosti. Proizvod postoji i prodaje se i tražio sam povratnu informaciju te dobio savjet da se raspitam na forumu, a ovdje me dočekala kuknjava o plaćama i čemu sve ne pa sam onda tako i uzvratio sličnim odgovorima i lamentacijama.

Ako prodajem disk od 8TB bar bih se potrudio znati na kojim sve konfiguracijama radi da bih ljudima pružio potrebnu informaciju. Tržište postoji samo treba znati pronaći kupce, ali ne ovakvim znanjem i pristupom prema kupcima.

Novci su moji i ja odlučujem što ću sa njima, a onaj tko želi zaraditi svoju plaću neka se malo potrudi, a ne samo naricati nad sobom i malom plaćom. Ja kao kupac mu nisam kriv ako nije dovoljno upoznat s proizvodom koji prodaje i nije u mogućnosti odgovoriti na sasvim normalno i logično pitanje mene kao kupca. Nisam pitao ništa za što treba neko ekspertno znanje već uobičajeno pitanje.

Ovdje nečije sugeriranje o prastarom socketu i neznam sve čemu ne samo govori da taj dotični nije u životu svojim rukama ništa zaradio jer inače ne bi tako govorio.

Mnogi ljudi još i danas rade na socket 775 PC i ne vide potrebu za nabavkom nečega novijeg jer im i to zadovoljava njihove potrebe. Tu i tamo se javi potreba nadogradnje i kada netko upita nešto takvoga onda se ne treba tome izrugivati.

Ja u ovom trenutku mogu nabaviti najnoviju konfiguraciju, ali nemam potrebe za time i ne bacam novce kroz prozor samo da bih imao najnovije i najveće, već nabavljam ono što mi treba.

Kada ću imati potrebu za najnovijom tehnologijom nabavit ću ali sada ne vidim razumne potrebe da nešto što mi ispravno radi i zadovoljava moje potrebe mijenjam. Postoji potreba za kapacitetnijim HDD i to ću nabaviti, a traženje informacije u vezi toga ne smatram letenjem u nebeskim visinama nego realnim pitanjem mene kao kupca i nekoga tko ima novac i želi nešto nabaviti što mu treba i koji očekuje razuman odgovor i informaciju od onoga koji nešto tako prodaje, dali možda tražim previše, ako sam naporan kao kupac pa ima trgovaca koji znaju odgovoriti i na to pitanje i prodati svoju robu!

Što se tiče znanja i iskustva imam i više nego dovoljno od ZX Spectruma do svih faza u razvoju PC. Sastavio sam do danas preko trideset konfiguracija iz svih razdoblja osim zadnje dvije generacije. Tako da dobro znam o čemu pričam. Također sam na PC spajao svašta od vanjskih uređaja i sve je na kraju uvijek radilo kako treba, dakle mislim da znam što pričam i kako to sve skupa radi i koji problemi mogu nastati. I to je razlog više da kada postavim pitanje odna se iznenadim nivoom neznanja prodavača komponenata za PC.

Do sada nisam radio sa diskovima većim od 2TB ali došlo vrijeme da se pređe na diskove veće od 2TB i postavio sam sasvim obično i normalno pitanje.

Sam socket ne znači da je nešto zastarjelo jer Intel ionako gura na silu nove sockete da bi ostvario što veću zaradu, a često puta je to bez stvarne potrebe u što smo se već toliko puta uvjerili.

Da stvari nisu baš neslužbeno podržane dokaz su i linkovi koje sam postavio tako da o službenoj nepodršci diskova >2TB na socketu 775 baš i ne stoji samo se treba informirati. Ako često puta dođe i do toga da nešto i ne radi iako to tako piše obično je stvar u loše implementiranom BIOS-u, zato najradije kupujem proizvode onih proizvođača koji imaju solidnu i dugogodišnju podršku za svoje proizvode.

Također me ne bi čudilo da znalci od struke i koji dobro razumiju kontrolere i sve vezano uz PC nisu možda napravili i dodatke na BIOS koji omogućavaju boot sa diskova koji su >4TB, jer rekoh onaj tko zna kako to radi može napraviti čuda samo ako zna.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 17.10.2015. u 14:14.
sakomako je offline