View Single Post
Staro 16.10.2015., 13:24   #1
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Molim jedan savjet i pomoć.

Imam socket 775 ploču koja ima samo običan BIOS, ne UEFI. Kontroler je Intel ICH10R, a ploča Aus P5Q.

Znam da sa ove ploče mogu butati OS samo za diskove do 2TB.

Ali ako postavim sistem na SSD 500TB i to recimo WIN 10.

Mogu li postojeće diskove od 2TB zamjeniti sa diskovima od 4, 5, 6 ili 8TB koji bi služili samo za spremanje podataka, dakle ne kao boot disk?

Dakle pretpostavljam da sa WIN10 iz OS mogu ove diskove particionirati sa GPT u jednoj particiji od 4, 5, 6 ili 8TB!

Ima li itko iskustva sa diskovima >4TB na socketu 775 i starom BIOS-u, dakle ne UEFI.

Kako to radi ili sam ograničen BIOS-om na particije od 2TB.

Još jedno pitanje na kraju!

S obzirom da ploča ima RAID kontroler moguće je postaviti polje veće od 2TB pa pretpostavljam da kontroler ICH10R ne bi trebao imati problema sa diskovima većim od 2TB.

S obzirom da se upisom mikrokodova na ploču mogu staviti 771 socket procesori, pretpostavljam da ako ima problema s prepoznavanjem diskova većih od 2TB da se isto upisom nečega u BIOS može napraviti da se prepoznaju i diskovi većeg kapaciteta od 2TB i da se ne moraju unutar kapacitetnijeg diska raditi particije od 2TB.

Bitno je da kontroler podržava takve diskove.

Što se tič bootanja sa diska koji je veći od 2 TB on mi nije potreban, već služi samo radi spremanja podataka, za to imam SSD od 500 TB.

Dakle ako netko ima takva iskustva dobro došao svaki savjet i pomoć.

Problem je što imam previše diskova od 2 TB i već me nervira kada moram ponekad ištekavati i uštekavati diskove od 2 TB koji su mi postali premali za arhiviranje i backup.

Dakle svako iskustvo je dobro došlo. Koliko sam na nekim vanjskim forumima vidio tebalo bi raditi kako sam opisao.

Dakle ne može se bootati, ali se može sa GPT dobiti cijeli kapacitet diska od 4,5,6 ili 8 TB.

Jedino što nitko nije napisao dali se to radi sa 1 particijom ili više particija od 2TB.

Nisu problem niti particije od 2Tb, ali je daleko komfornije i brže ako se može dobiti particija koja je jednaka kapacitetu diska.

Dakle znalci navalite sa svojim iskustvima!

Riješio problem. Sve je moguće! I veličina diska nije ograničenje. Kontroler podržava RAID do 256 TB!

Tako da veličina diska koji se može koristiti ne ovisi o kontroleru.

Na žalost mogu zaključiti da ekipe koje se profesionalno bave sklapanjem računala, jako malo znaju osim uštekati standardnu kombinaciju i onda glume face, bez interesa da probaju ponekad i neke druge stvari.

Dapače postoji UEFI BIOS i za 775 ploče, tako da to samo pokazuje da oni koji se razumiju kako funkcionira kontroler, a postoji intelova knjiga od 1000 stranica o tom kontroleru i koji znaju svoj posao mogu praktično od svakog BIOS-a čuda napraviti.

To se najbolje vidi na primjeru LGA771 to LGA 775 modifikaciji.

Ono što me čudi kod naših prodavalaca PC opreme da na u biti takvo jednostavno pitanje nemaju pojma što bi odgovorili a neki od njih su čak koliko znam i završili smjer informatika. Jad i bijeda da ja struke koja veze sa time nemam na kraju znam više od njih.

To samo pokazuje koliko ljudi svoj posao rade šablonski bez interesa da išta nauče više od onoga što im treba za sataviti vulgaris desktop PC, jer sve što je izvan toga više neznaju na to odgovor.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 17.10.2015. u 18:43.
sakomako je offline