View Single Post
Staro 07.12.2014., 21:22   #28
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 739
Bakar je plemenitiji, ali odgovor nije tako jednostavan - na površini aluminija se razvija aluminijev oksid koji štiti sloj aluminija ispod. Najugroženija mjesta su gdje ti se stvaraju turbulancije, jer će ti tamo voda mehanički skidati taj sloj oksida pa otapati aluminij.

Nadalje, ovisi i površina bakra i aluminija u kontaktu. Dok je Al daleko veće površine od Cu, galvanska korozija je sporija. Kada kažem površina, računaj samo ono što voda dotiče.

Imao sam Innovatekov X-Flow vodeni CPU blok. Baza od bakra, poklopac od prelakiranog aluminija. Nakan jedno dvije godine sam rastavio taj blok i imao sam što za vidjeti. Voda je na mjestima gdje se razvijaju turbulencije (iza ulaza i nasuprot bakrenim izbočenjima) doslovce odvalila sav lak i otopila djeličke aluminija. Izgledalo je kao da je Alien tamo iskrvario. No kod mene je bila situacija da sam koristio ogroman bakreni radijator, tako da je Aluminij stvarno bio u manjini.

Što to tebi u konačnici znači? Nekoliko godina bezbrižnog rada, ali računaj da za 2-3 godine uzmeš novi radijator.

25 vata pumpa i dalje tvrdim da će biti opaka.

Antikorozivno sredstvo traži kod prodavača auto dijelova, valjda će znati reći što da uzmeš. Samo opet budi upozoren, anti korozivno sredstvo samo usporava koroziju.

Kada ti je spremnik propustan, nije samo problem što će voda curiti iz njega. Dovoljno je da se samo malo vlaži po tim rubovima, a vodena para će zalaziti u tu pukotinu, i imat će cijeli zološki. Od modrozelenih algi, nadalje. A jednom kada dođu do tamo, neće stati tamo. Da ne duljim, sustav obavezno mora biti zabrtvljen. U najmanju ruku, oblijepi taj rub nekakvom ljepljivom trakom.

Zadnje izmijenjeno od: Amepshi. 07.12.2014. u 21:33.
Amepshi je offline   Reply With Quote