Tema: Automobili
View Single Post
Staro 22.01.2012., 00:26   #2307
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,427
Kupnja novog auta za cash (fizičke osobe) je zadnja opcija. Redoslijed:

1.nenamjenski kredit
2.auto kredit
3.leasing
4.cash

S tim da leasing, iako u pravilu izađe nešto skuplji, može biti puno bolja opcija od prve dvije ukoliko su jamci problematični.

Kod auto kredita knjižica vozila ostaje u banci (fiducijarni prijenos) do otplate istog a ostaje prednost nešto niže kamate u odnosu na nenamjenski.

Kod kupovine cashom valja računati s oportunitetnim troškom koji nastaje kao posljedica propuštene prilike za oročavanjem sredstava.

Za primjer, po kreditu od 100.000 kn uz kamatnu stopu (efektivnu) od 11% i rok oročenja od 6. godina banka zarađuje 33.000 kn kamata.

S druge strane, depozit u iznosu od 100.000 kn, oročen uz kamatnu stopu od 5% na isti rok donosi 34.000 kn kamata.

A ostaje i mogućnost raspolaganja sredstvima ako nešto iskrsne.

Što se pravnih osoba tiče, ista je stvar, a kod manjih poduzeća, ukoliko se radi analiza boniteta, prednost bi dao operativnom leasingu jer ne smanjuje debt capacity u odnosu na financijski leasing te je tvrtka manje zadužena.

Istina, ponegdje se amortizacija koja predstavlja trošak ali ne i odljev sredstava, kod financijskog leasinga može promatrati kao stavka koja poboljšava kapacitet zaduženja poduzeća (budući cash flow) ali u većini ipak samo do granice sredstava potrebnih za obnovu postrojenja i opreme.

Za velike tvrtke, fleet management je najbolja opcija. Pogotovo u kontekstu planiranja troškova.

I naravno, "sale lease back" kojim se (trajna) obrtna sredstva financiraju na duži rok.
listerstorm je offline   Reply With Quote