Proteklih mjeseci gledao sam sve i svasta, uglavnom klasike.
Papillon - odlican, Steve Mcqueen i Dustin Hoffman briljirali u ulozi zatvorenika u Francuskoj gvajani.
Paprika - dobar anime, na momente malo konfuzan - tesko je pohvatati sto je stvarnost, a sto fikcija. Kako film odmice sve sjedne na svoje mjesto.
Bakha satang/Peppermint Candy - korejski film iz '99. Drama koja prikazuje zivot glavnog lika kroz niz razlicitih prica, koje se kronoloski nizu od sadasnjosti u proslost. Nakon gledanja filma potrazio sam komentare i misljenja o filmu na par razlicitih stranica i gledatelji su vecinom odusevljeni. Mene film nije odusevio, nekako sam ocekivao da ce postupci glavnog lika (a ima ih poprilican broj kretenskih) i to sto je postao biti objasnjeno na adekvatan nacin, medjutim to je izostalo. Ono sto mi se svidjelo, a sto sam uvidio tek kasnije citajuci komentare o filmu (jer nemam bas tako dobru podlogu o Koreji), je prikaz promjena u korejskom drustvu.
Protege/Moon to - vrlo dobar krimic iz Hong konga, podsjeca na Internal Affairs.
Rebecca - Hitchcockov klasik, osoba prema kojoj je film naslovljen i oko koje se sve vrti ne pojavljuje se u filmu niti jedanput, a s druge strane ime glavne protagonistice ne spominje se niti jedanput - genijalno. Znali su me nazivcirati odnosi medju likovima, ali da su napravili po mome ne bi bilo filma
Runawawy Jury - koliko toliko izvlaci ga dosta dobra gluma - Dustin Hoffman, Gene Hackman. Problem je u scenariju odnosno na previse slucajnosti na kojima se temelji zaplet.
Rope - odlican Hitchcockov krimic, snimljen bez rezova, a cijela radnja se odvija u jednom stanu. Hitchcock ga je nazvao eksperimentom koji nije uspio, no ne bih se slozio.
Rio Grande - Fordov vestern sa John Wayneom i Maureen O'hara u naslovnim ulogama, treci dio Fordove konjanicke trilogije. Nije mi se bas svidio, nije me uspio zainteresirati. Mislim da je producentovo inzistiranje na crno bijelom filmu bio promasaj.
Djelovi sa pjevanjem (a ima ih) su ua moj ukus suvisni i razbijaju dinamiku filma.
Roman Holiday - odlican film Williama Wylera, pravi klasik. Audrey Hepburn je zasluzeno dobila oscara za ovaj film i postala zvijezda. Gregory Peck vrlo dobar, kao i Eddie Albert. Izvrstan kraj.
Sabrina - isto odlican film sa Audrey Hepburn i Bogartom (kojem se tada vec blizio kraj karijere) u reziji velikog Billy Wildera.
Le Samourai - Melvilleov film sa Alainom Delonom u ulozi profesionalnog ubojice. Klasik kojeg treba pogledati.
Scarface - de Palmin klasik sa izvrsnim Pacinom u ulozi Tony Montane
Shadow of a Doubt - Hitchcockov film, nesto duzi uvod koji mi je bio pomalo i naporan, kasnije dosta bolji...
Shichinin no samurai/The seven Samurai - remek djelo Akire Kurosawe, stvarno film koji se mora pogledati
Shooter - ajmo rec solidan akcijski triler sa Mark Wahlbergom u glavnoj ulozi, da se pogledati, ali nista izvanserijski
Signs - miks sci-fia i horora u reziji M. Night Shyamalana. Zapravo poprilicno cudan film - s jedne strane stvarno ima
http://www.imdb.com/title/tt0031971/ napetih trenutaka i na momente ce vas vilm drzati na rubu sjedala. S druge strane cijela sci-fi prica (izvanzemaljaci dolaze na zemlju) je dobar dio filma samo setting, kao pozadinska glazba, za razvoj likova i njihove unutarnje dileme i borbe. Iako slican War of the worlds ipak odlazi u posve drugom smjeru. Ono sto je mene zasmetalo je sto je takav razvoj radnje rezultirao pomalo cudnim postupcima likova i sturim bavljenjem događajima izvan napetih/horor sekvenci te unutarnjih previranja likova sto donekle daje dojam povrsnosti i neizainteresiranosti redatelja. Kad malo razmislim film je na neki nacin suprotnost Danu nezavisnosti.
Shao Lin san shi liu fang/The 36th Chamber of Shaolin - kung fu flick, ako volite iste ovo je klasik zanra.
Stagecoach - prvi u nizu velikih filmova John Forda i Johna Waynea, klasik vesterna koji je posluzio kao inspiracija mnogim filmovima i stripovima.
Strangers on a Train - odlican Hitchockov krimic koji zapocinje slucajnim susretom u vlaku.
Steamboy - animirani film Katsuhira Ohtoma koji je rezirao i Akiru. Solidno, ali nije sad nesto sto se mora pogledati. Zanimljiv steampunk setting, radnja je smjestena u Englesku 19. stoljeca.
African Queen - klasik sa Bogartom i Katherine Hepburn u naslovnim ulogama, a Bogart je dobio i (jedinog) oscara za svoju izvedbu. Ne mogu reci da je remek djelo, ali film koji se isplati pogledati. Nekako imam dojam da bi bolje funkcionirao kao crno bijeli film.
Bourne Identity - vrlo dobar triler sa Matt Damonom u naslovnoj ulozi, nasatao na temelju knjige Roberta Ludluma. Prema istoj knjizi napravljen je strip (i video igra) XIII.
Bourne Supremacy - drugi nastavak serijala, zadrzao je kvalitetu originala...sasvim ok triler/akcija
Chronicles of Riddick - ovako los film nisam dugo pogledao, nekakva SF akcija bez ikakvog smisla. Bar jedno pola filma izmjenjuju se ili usporene scene ili brza akcija gdje ne vidis tko tu koga. Klisejizirani dijalozi koji se dobrim dijelom svode na replike od par rijeci...ajde ima par zabavnih, ali vecinom je to sacuvaj boze. Dosadno, neinvetivno, nezabavno...preskocite
Mystery Train - zanimljiv, ali i dosta spor film Jima Jarmuscha. Kroz 3 odvojene price koje povezuje jedan hotel na neki nacin portretira Memphis. Odlicna uloga poznatog bluesera Screamin' Jay Hawkinsa.
Sunset Blvd. - remek djelo Billya Wildera, stvarno me film odusevio...prica, gluma, kamera, dijalozi, bizarnosti sve je tu. Pravi klasik.
Cincinnati Kid - vrlo dobar film sa Steveom McQueenom u glavnoj ulozi, podsjeca malo na Rounderse
The Dead Pool - posljednji Dirty Harry, uvijek zabavan...Jim Carrey kao metalac (valjda Axl) koji pjeva Welcome to the Jungle - neprocjenjivo
The Enforcer - cetvrti film da prljavim Harryem meni nesto losiji od Dead Poola
Elephant Man - iako ima određenih rupa u scenariju kao i nepotrebnih dijelova (uvod) odlican film Davida Lyncha.
The Great Escape - odlican ratni spektakl temeljen na istinitoj prici. Traje skoro 3 sata.
The Hound of the Baskervilles - ok Sherlock Holmes krimic, nije mi sad ne znam sto, ali da se pogledati...
The Man who shot Liberty Vallance - vestern klasik, slozio bih se sa opaskom kako su John Wayne i James Stewart ipak prestari za svoje uloge, a kod Stewarta je na momente vidljivo preglumljavanje. Lee Marvin jako dobar u ulozi glavnog negativca. Mene film nije bas odusevio, ali svakako je klasik kojeg valja pogledati.
Lars and the real girl - simpatican mali film, ali ne mogu reci da mi je jako dobar. Solidno odrađeno, dobra ideja, ali ipak fali nesto...
Shutter Island - ocekivao sam puno tako da me pocetak nije bas odusevio, malo su me nervirali flashbackovi, niti prica nije bas puno obecavala. Medjutim kako odmice postaje puno bolji, stvarno dobar film.
To have and have not - odlican film Howarda Hawksa, podsjeca na Casablancu. Bogart i Bacall odlicni, osjeti se kemija među njima, dijalozi izvrsni.
The Incredibles - jedan od najboljih i najzabavnijih crtica koje sam pogledao
The Killing - vrlo dobar moir krimic, mozda me kraj malo iznenadio i razocarao, ali s druge strane ima razloga zasto je takav i daje odredjenu draz filmu
To Catch A Thief - Hitchcockov film sa Cary Grantom i Grace Kelly u glavnim ulogama, zabavan film, ali nije izvanserijski
They Drive by Night - dobar film, Ida Lupino je odlicno odglumila. U jednoj od glavnih uloga je i Bogart.
The Wrong Man - Hitchcockov film snimljen prema isitinitoj prici, jako dobro prikazano suocavanje obicnog covjeka sa pravosudnim sustavom. Henry Fonda ipak pomalo prestar za 38.-godisnjaka.
The Trasure of Sierra Madre - odlican film Johna Hustona sa Bogartom u naslovnoj ulozi. Avanturisticki vestern cija se radnja odvija u Meksiku. Bogart je odlicno odglumio lika koji je susta suprotnost onome iz "To Have and Have Not". Hustonov otac Walter za odlicnu glumu nagrađen je Oscarom za najbolju sporednu ulogu.
Manchurian Candidate - poprilicno los film, meni je Meryl Streep u ovom filmu iznimno iritantna i naporna, kao i Liev Schreiber u nesto manjoj mjeri. Denzel je solidno odradio posao.
Nekakav triler sa pokusima na vojnicima, implatantima, zavjerom cak i ne zvuci tako lose...ali kad se tu pojave predsjednicki kandidati koji ubijaju ljude golim rukama, pravljenje zombija od ljudi kojima se upravlja carobnim rijecima, politicari kojima majka upravlja zivotom i karijerom, a s kojom uz to gaje i incestuozan odnos - katastrofa sta je tu sve natrpano i na sta sto lici.
The Roaring Twenties - Cagney i Bogart u krimicu Raoula Walsha, zakon
The Third Man - remek djelo, film noir smjesten u posljeratni Bec. Rezija i kamera izvanredni (igra svjetla i sjene), kao i glazbena tema koja se proteze kroz cijeli film.
Jedan od poznatijih filmskih citata:
Don't be so gloomy. After all it's not that awful. Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly.
Untouchables - vrlo solidan film Briana de Palme na temu Ness vs Capone. Medjutim ipak mi fali nesto, mogu zamisliti i sretnije izbore od Costnera za ulogu Eliota Nessa
Nesfarsit (California Dreamin') - odlican rumunjski film Cristiana Nemescua koji je snimio sa 26 godina (i nazalost potom stradao u prometnoj nesreci). Prica se temelji na posve apsurdnoj situaciji koja opet ima uporiste u stvarnom događaju - birokracija zaustavlja NATO vlak. Mislim da film jako dobro ocrtava mentalitet ovih prostora. Na glumu nemam nikakvih zamjerki, pogotvo kad se uzme u obzir cinjenica da je film snimljen za cca 1,6 milijuna dolara...Pogledajte.
Le Violon Rouge - mene film nije bas nesto odusevio, niz prica o predmetu (crvenoj violini) koja kroz godine (stoljeca) prolazi kroz razlicite ruke. Film nije los, krektno odradjeno, ali nemam zelju gledati ga ponovno niti ce mi ostati u nekom posebnom sjecanju...
Unforgiven - remek djelo Clinta Eastwooda, stvarno filmcina. Clint i Gene Hackman odglumili su odlicno. Meni jedan od najboljih vesterna.
Volver - vrlo dobar film Pedra Almodovara s Penelope Cruz u glavnoj ulozi.
White Hunter Black Heart - film o snimanju Africke kraljice, nije bas nesto...Clint je rezirao film i ujedno glumi Johna Hustona.
Hero - hmmm odakle da pocnem...s jedne strane na vizualno impresivan film, na momente vrlo impresivan, ima stvarno dobrih scena borbe...kraj je isto solidan ima poruku kao i neizvjesnosti. medjutim meni je dobar dio vremena film bio dosadan. za moj ukus previse se oslanja na vizualni aspekt od epskih scena vojske do umiranja u ljepoti borbe u stilu crouching tiger hidden dragon - impresivno je to za vidjeti, ali brzo dosadi. Premalo je tu price, premalo pozadine iza lijepe vanjstine.