View Single Post
Staro 01.06.2008., 11:43   #103
Punio4
Premium
 
Punio4's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postovi: 437
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Slažem se ... nešto tu smrdi

Poisključuj sve teme i makni AV soft
Te gluposti sa isključivanjem servisa su upravo to... Gluposti.
Svi servisi koji nisu *nužni*, kao remote desktop, bluetooth i sl, su na manual startupu, tako da ne smetaju.

A pogotovo je glupo isključivanje tema što se tiče Viste i Aero sučelja koja zapravo odterećuje CPU i RAM, jer to radi grafička sa svojim GPU i RAM-om. Danas nema više OS-a koji nema 3d accell sučelje po defaultu (osim nekih divljih distribucija linuxa)

http://punio4.deviantart.com/art/Des...-2008-76896670
Vidite ovaj desktop? To je desktop koji se vrti na mom kompu, a od programa koji se pokreću na startupu:
  • Rocketdock
  • TclockLite
  • ÜberIcon
  • Y'z Shadow
  • Launchy
  • Live Messenger
No također, primjetite što "sve" imam u trayu.
Iza strelice je još ikona od ÜberIcona, bijela chat ikona je WLM, a zvučnik Foobar.

Kompu treba 26 sec do prestanka "roštanja harda" na desktopu, a onaj bar na bootscreenu pređe jednu i pol dužinu bara.
A OS je bolesno responzivan. 99% problema sa redrawanjem prozora i sporog boota možete srediti tako da počistite desktop od ikona, jer je soft redraw preko GDI-ja, a sa ikonama imate još jedan layer preko kojeg se redrawa, a da ne pričam o loadanju di hard mora roštati po svakom programu koji imate na desktopu čupajući ikonu iz exea.
Sve se to da riješiti ovako.

No, sad smo otišli dosta u offtopic. Koja je bila poanta ovog navedenog?
Poanta je da ne govorimo o bootanju i sl, već govorimo o samoj responzivnosti OS-a.
Glavni problem je u tome... Zašto zapravo Vista ima 10gb?
Pratim njen razvoj još od Longhorn/Blackcomba, i 2 gige su debug fileovi a čak još 2 gige legacy gluposti.
Vista beta2 (pokušat ću naći topic na neowinu) bez debugova, kopija, i legacy stvari ima 5-6 gigi.

Al ni to nije problem!
OSX je odličan sustav, i pogledajte što piše na tech specsima:

minimal system requirements:
  • 512MB of memory
  • DVD drive for installation
  • 9GB of available disk space

No zašto je tolika razlika onda?
Opet napominjem. Povlačenje libraryja, datoteka, i koda godinama, za "ako zatreba".
OSX ima hordu opcija, servisa, i predinstaliranih programa u tih 9 gigi, dok Vista ima backupove.

Znate sa čime to možete usporediti?
Instalirajte neki linux, odite u package manager i instalirajte SVE što je igdje ponuđeno. Da, i one fileove sa datumom iz 1999.
Molim? Najednom Turubuntu nema 700 mb već 7000 mb? A bu.
Nema veze. Sad možete vrtiti i onaj program pisan za HP-unix na sparcovima.

Tako da je Vista, s obzirom na količinu "smeća" (hardware i soft compatibility) koju fura sa sobom, je*eno dobro optimizirana.

Za AV se doduše slažem. Ne koristim firewall, ni anti-spyware, ni AV.
I već 3 godine nisam imao virus, dok frend nije došao do mene sa zaraženim USB stickom.
Tada sam instalirao AVG 8.0 koji mi je usporio boot za barem minutu, i nakon što sam počistio komp sam ga maknuo.
Tko zna što radi mu ne treba AV :P

Također, još jedan dobar članak jednog od developera win7:
http://shippingseven.blogspot.com/20...g-changes.html

Zadnje izmijenjeno od: Punio4. 01.06.2008. u 12:06.
Punio4 je offline   Reply With Quote