SOFTWARE
Ploča dolazi sa samo jednim CD-om s driverima te s par korisnih stvari. Dakle na CD-u ćemo naći drivere (s podrškom za kako XP, pa tako i Vistu) za: čipset, zvuk, mrežnu, USB 2.0, JMicron SATA kontroler te za Intelov RAID. Princip instalacije navedenih drivera može ići ručno ili automatizirano putem Q-Installa. Ono što je korisno po pitanju samog CD-a jest to što isti može poslužiti kao boot disk. Na CD-u se također nalazi i priručnik ploče i uGurua u PDF formatu. Od dodatnih programa nije neka sreća...tako da imamo samo Acrobat Reader, AWD Flash utility, dakle alat za flashanje ploče iz DOS-a, te upute za isti. Ono što je tu najvažnije jest Abitov proslavljeni softver uGuru utility, o kojem bih napisao nešto više. Inače, sa službene stranice možemo skinuti sve gore navedene programe, tako da se u slučaju gubitke CD-a, samo uputite
ovdje. Ili na
ovaj FTP.
uGuru
Aktualna verzija je
3.1.0.9, koju možete skinuti sa službenih stranica. Na
ovom FTP-u možete pratiti i beta verzije dotičnog programa.
Na početku nas dočekuje veselo oblikovani prozor s par funkcionalnih sekcija.
S lijeve strane imamo izbornik: Abit EQ, OC Guru te Fan EQ, kojim biramo koje sekcije želimo pratiti. Dakle ovisno o odabranoj sekciji možemo pratiti temperature svih krucijalnih komponenti (CPU, MBO, PWM...), stanje napona istih, te pratiti brzinu vrtnje instaliranih ventilatora.
Odmah pri vrhu, imamo par gumbića za podešavanje samog programa, kao što je vrsta skina, stanje samog prozora (prozirnost i sl). Pored njih imamo padajući izbornik kojim možemo birati koje (već unaprijed podešene) profile želimo koristiti (više o tome kasnije). Ispod dotičnih opcija, imamo gumb ''Setup'' kojim ulazimo u detaljnije podešavanje sustava, tj same ploče.
Dakle, u novootvorenoj sekciji nas čeka par podsekcija s nazivima:
Abit EQ, Autodrive, Fan EQ, OC Guru, General.
Abit EQ – u ovoj sekciji možemo odabrati što želimo pratiti u monitoringu –
voltaže,
temperature, te
ventilatore. Za svake od navedenih komponenti se mogu podesiti razna upozorenja u slučaju preniskih/visokih voltaža, visokih tempatura te niskih brzina ventilatora.
Autodrive – jedna od opcija koja pokazuje kolike su mogućnosti uGurua. Kako sam prije naveo da možemo birati unaprijed postavljene profile (Turbo, Normal, Quiet) ili svoje vlastite (User 1/2/3 mode), tako za svaku aplikaciju koju koristimo možemo odabrati željeni profil.
Uzmimo da smo u predefiniranom profilu ''User1'' overclockali svoj procesor sa 2GHz na 3GHz, i želimo da nam se brzina procesora diže samo u igrama. S lijeve strane odaberemo ''User1 Mode'' te zatim ''
Add''. Time stvaramo listu aplikacija za koje želimo da koriste veću brzinu procesora (npr. COD4, UT3, 3Dmark i sl). S druge strane, imamo predefiniranu opciju ''Quiet Mode''.
Time smo odabrali da nam procesor radi na nižoj brzini/voltaži, u kombinaciji sa stišanim ventilatorima – idealno za surfanje, slušanje glazbe ili gledanje filmova (npr. Foobar, GOM, Opera i sl). Znači uz malo igranja sa dotičnim opcijama, možete podesiti sustav da radi točno onako kako želite.
Fan EQ – kako i samo ime govori, ovdje podešavamo brzinu vrtnje ventilatora. Kao i prije, i ovdje imamo već predefinirane postavke (Cool, Quiet, Normal), te naravno možemo i sami podesiti vrtnju kako mi želimo. Pa recimo da želimo uzeti stvar u svoje ruke...Prvo odaberemo ''FanEQ Enable'', pa zatim s lijeve strane, ''User Define''. Time smo otvorili nove opcije za podešavanje. Imamo dvije stvari na izbor. Dali želimo podešavati brzinu putem temperature određene komponente ili putem voltaže koju sami podesimo. Ukoliko odaberemo prvu, imamo na izbor temperature procesora, regulacije napona i ploče. Uzmimo za primjer da smo spojili 3-pinski ventilator koji smo posstavili na blok regulacije napona. Dakle, u idle, podesimo da se vrti sporije, no u slučaju više temperature (koju mi odredimo), ventilator se kreće vrtjeti brže. Slična stvar sa regulacijom preko voltaže. Osobno sam svoje ventilatore držao na 7v, optimum po pitanju hlađenja i tišine.
OC Guru – kao i u svakoj sekciji imamo predefinirane postavke, no u ovom slučaju je najbolje uzeti stvar u svoje ruke. Prođimo prije svega koje opcije nam se nude.
Podešavanje frekvencije sabirnice (FSB), brzine PCI-E sabirnice, te voltaže pojedinih komponenti. Voltaža procesora se može dizati na dva načina – dizanjem CPU VID voltaže i CPU Offset. Potonji omogućava finije podešavanje voltaže, te dizanje voltaže kad CPU VID dosegne 1.6v. U tom slučaju imamo 1.6v + CPU Offset s maksimalnih +0.3v. Dakle, krajnja maksimalna voltaža koju je moguće dobiti za procesor jest 1.9v. Da bi se izbjeglo eventualno pogrešno računanje, sa desne strane imamo mali okvir ''Target Voltage'' koji nam pokazuje koja je krajnja odabrana voltaža.
Nadalje tu imamo ostale voltažom obdarene komponente koje ću spomenuti kasnije pri obradi mogućnosti BIOS-a.
General – općenita sekcija u kojom podešavamo opcija samog programa ništa bitno za napomenuti.
Također, nakon instalacije uGurua, dobivamo još dvije aplikacije, a to su
FlashMenu i
Black Box.
Flash Menu – radi se o programu koji je namijenjen za flashanje BIOS-a iz Windowsa. Otvaranjem istom se dade vidjeti kako je program jednostavan, i kako se sve može napraviti u više manje par klikova. Od traženja najnovijeg BIOS-a za ploču, preko spremanja istog za backup. Inače ne koristim Win-based rješenja za flashanje ploče, no jednom sam koristio i ovaj, te je sve prošlo brzo i bezbolno. Osobno uvijek preporučam, pa ću i ovdje preporučiti flash BIOS-a isključivo iz BIOS-a, preko priloženog
AWD Flash utilitya.
Black Box – kako se i iz imena dade zaključiti...Abitova crna kutija zabilježava sve podatke u slučaju rušenja sistema u tekstualnu datoteku, te ponovnim dizanjem (uz ispunjavanje traženih informacija o vašem sustavu) imate mogućnost poslati takav mail Abitu, koji bi problem trebao obraditi, i vama poslati mail s rješenjem. Naravno ovo je sve u teoriji. Osobno, nisam isprobao ovu mogućnost.