PLOČA
LAYOUT
Već na prvi pogled vidimo da ploča ima odličan layout, no da ne pričamo u prazno, napisat ću ponešto o svakom dijelu ploče po tom pitanju.
PROSTOR SOCKETA
Kako sa slika vidimo, prostor oko socketa je iznimno pristupačan, to čist po pitanju elektroničkih komponenti.
Dakle, bilo htjeli montirati neki veliki zračni hladnjak, ili pak, htjeli uglaviti nekakav POT, neće biti problema.
DONJI LIJEVI/DESNI DIO, ČIPOVLJE
S desne strane uočavamo sljedeće: uGuru čip, koji je zadužen za dijagnostiku i nadzor čitave ploče. Zatim imamo dijagnostički POST display (
ovdje možete vidjeti popis kodova i što koji označava). Odmah pored njega imamo socketani BIOS. Dakle, BIOS čip koji se može mijenjati/vaditi, dobar potez od strane Abita po tom pitanju, jer znamo koliko ploča završi na reklamaciji u slučaju neuspjelog flashanja BIOS-a. Ovako je stvar puno jednostavnija za popraviti. Na samom uglu ploče nalazimo dva iznimno korisna gumbića, koji služe za paljenje i resetiranja računala. Iznimno korisno u slučaju da npr. testirate s pločom van kućišta. Pored njih imamo i jumper za Clear CMOS-a, iako je gumb za to postavljen na I/O panel ploče. S lijeve strane, imamo Realtekov ALC888 zvučni čip, iza njega slijedi Texas Instrumentov IEEE1394a Firewire kontroler, te još jedan Realtekov RTL811SOC gigabitni kontroler. O priključcima dolje u tekstu.
HLAĐENJE
Abit se odlučio na pasivno rješenje iliti Silent OTES. Dakle, masivno hlađenje za topli X38 se sastoji od par dijelova. Ugrubo, prvi dio povezan heatpipeovima – obuhvaća heatsinkove na NB-u i SB-u, koji su povezani sa još jednim blokom koji je smješten pored prvog DIMM utora. Dotični služi kao dodatna disicpacijska površina, dakle, ne nasjeda na samu ploču.
Možda i nije najbolje rješenje što je postavljen odmah pored memorije, no dotični se ne zagrijava toliko da bi pravio neke probleme. Nadalje, drugi ''dio'' se sastoji od bakrenog bloka koji služi za hlađenje digitalne regulacije napona, o kojoj će biti više riječi tokom teksta. Na NB bloku se nalaze mjesta za montažu 40mm ventilatora, također i na bloku digitalne regulacije. Nažalost s pločom ne dolaze niti kopče, niti vijci za monitiranje ventilatora. Plus je taj što sam se, na kolegin prijedlog, javio Abitu preko mail, te u roku od tjedan dana dobio tražene kopče. Preporuka je korištenje tanjih ventova (10mm) i onih koji se spajaju putem 3-pinskog konektora, iz razloga kako bi dobili mogućnost regulacije vrtnje preko uGuru softvera, o tome također malo kasnije.
PRIKLJUČCI/UTORI
Eksterni -> Interni

->
Eksterni priključci (I/O Panel):
Redom, s lijeva na desno:
- PS/2 konektori za tipkovnicu i miša
- Clear CMOS gumb
- Optički ulazi/izlazi
- Dva eksterna SATA porta (eSATA) pogonjena JMicronovim JMB363 kontrolerom.
- Audio konektori
- 4 USB utora
- Firewire utor
- Mrežna kartica
Kako vidimo serijski i ostali već zastarjeli portovi su uklonjeni. Minus je taj što ima samo četiri USB utora.
To je valjda donekle nadoknađeno eSATA portovima. Pozdravljam ubacivnja CCMOS gumbića,
koji zbilja zna dobro poslužiti prilikom igranja s OC postavkama. Nekima će se kao minus činiti i ''samo'' jedna mrežna kartica.
Interni priključci/utori:
Uz 2 eksterna, nalazimo 6 SATA utora, postavljenih na rub ploče pod kutem od 90 stupnjeva. Odmah pored, isto tako postavljenog, IDE konektora. Na donjem rubu ploče se nalaze redom, FDD konektor, pinovi za spajanje LED-ica i gumbova sa front panela kućišta. Nadalje, tu imamo 4 seta pinova za dodatne USB brackete, te po jedan set pinova za dodatne audio i firewire izlaze. Minus u toj priči jest potpuni nedostatak dodatnih USB/FireWire bracketa. Od pin-outa na ploči imamo još i set onih za uGuruov front-panel koji ne dolazi s pločom. Da predočim o čemu pričam, škicnite
ovu i
ovu sliku. Dvije izvedbe dotičnog komadića HW-a.
Na ploči se nalazi ukupno 6 utora za kartice. Odozgo prema dolje: jedan PCI-E x1 utor, dva PCI-E 2.0 x16 utora (x16 propusnosti, plave boje),
te jedan PCI-E 2.0 x16 utor propusnosti x4 (crne boje). Tu su i PCI utori, kojih ima dva komada. Od naponskih priključaka standardno imamo 24-pinski konektor,
8-pinski 12V EPS konektor, pet 3-pinska, te jedan 4-pinski FAN konektor, čiju je brzinu moguće regulirati preko uGurua, o čemu ćemo kasnije.
NAPONSKA JEDINICA
Ploča je opremljena peterofaznom digitalnom regulacijom napona. Za razliku od obične, ova u teoriji nosi manji pad napona, te finije podešavanje napona određenih komponenti. U praksi se dotična pokazala kao vrlo dobar izvođač. Bilo da se radilo o dual core ili o žešće naclockanom quad core procesoru, pad napona je bio minimalan. Vjerujem da dosta govori o ploči kad kažem da Q6600 na 3.9GHz, pri pomalo pretjeranih 1.9v, pada na samo 1.89v, pod punim opterećenjem. Naravno, vrijednosti su mjerene multimetrom, više puta. U slučaju dual core procesora, ploča overvolta za 0.01v, dok u slučaju pada napona, u odnosu na postavljenu vrijednost, kao i u slučaju quad core procesora pada na samo 0.01v, također sve mjereno multimetrom.
Po pitanju temperature. Dakle, kako sam i prije rekao regulacija se hladi pasivnim bakrenim blokom. U slučaju blaže naclockanog dual core procesora, temperature su sasvim pristojne. Konkretno, E8400 na 3.6GHz: idle - ~35C, load - ~45C, pasivno, na otvorenom. S druge strane, sa quad core procesorom situacija je sljedeća. Q6600 na 3.6GHz: idle: ~55C, load ~90C, pasivno, u zatvorenom kućištu. Dodavanjem 40mm ventilatora na pasivni blok, situacija se drastično mijenja. Dakle, Q6600 na 3.6GHz: idle: ~40C, load ~70C. Vjerujem da brojke govore sve. Inače, konstatacije radi, naponska jedinica nebi imala problema ni sa puno većim temperaturama kao što su 100C+. No, naravno, stabilnost i OC potencijal drastično padaju većim zagrijavanjem.