PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (https://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Overclocking (https://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Nejasnoće oko Overclockinga (https://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=87271)

bip-bip 13.11.2007. 15:34

Nejasnoće oko Overclockinga
 
Pozdrav svima,
čitam ovaj forum jer želim sklepati neki novi komp. U dućanima doslovno na stotine raznih mbo, cpu, psu, ramova i ostalih komponenti, po forumima još gore, ovaj mbo ti je bolji, ovaj cpu ti je bolji za ovo i sl. Čovjeka zaboli glava.

E sad dolazim da pitanje, dakle čitam ja o overclockingu i vidim da moraš imat neki mbo koji to može, pa onda dižeš napone memoriji i procesoru, pa dobiš nestabilno računalo, pa se to ruši i pregrijava i sl. Nešto mi iz svega toga nije jasno pa bi vas molio za pomoć jer bi želio složiti dobar komp. Koliko sam shvatio moraš kupiti skuplju ploču, skuplji ram, skuplje napajanje, skuplje kučište, skuplji hladnjak a sve to da bi na kraju neki jeftiniji procesor mogao overclockati da bi dobio nestabilnije računalo koje se pregrijava i troši više struje. Obzirom da je želim baš suprotno, super stabilno računalo, da li to nužno znači da moram isto kupovati skuplje komponente ili u startu mogu odmah uzeti jači procesor a uštedjeti na izboru komponenti? I što je danas stabilnije i brže za uloženi novac(AMD ili Intel)
Molim za pomoć jer sam malo izgubljen u šumi izbora.

Svaka preporuka je dobrodošla, a čini mi se da na ovom podforumu ima najviše znalaca pa oprostite ako sam falio tematiku.

buljo 13.11.2007. 15:44

Pozdrav i tebi.

Za OC su potrebnije kvalitetnije a time i skuplje komponente radi jednostavnog razloga da sve radi i naklokano kak spada. Ne kažem ja da neće radit na nećem jeftinom ali najvjerojatnije ne toliko stabilno i toliko dobro kao na skupljem, e sad opet najskuplje ne znači i najbolje.
Normalno je da za extreman OC je potrebno dizat voltažu, samim tim se komponenta više zagrijava i potrebni su joj bolji naponi bez oscilacija i sličnih gluposti.
Ali ne znači nužno da se mora to sve kupit za extreman OC, nekima je neki umjereni čist dosta, evo primjer moj proc. Na def voltaži radi na 2,8GHz, dakle ja njemu nisam dirao voltažu a dobio sam cca 700MHz, temp su mrvicu veće nego da radi na defaultu, ali to je zanemarivo.
Svaka ploča, procesor, ram etc rade stabilno na defaultu, tj moraju radit ako nema nekih tvorničkih grešaka.
A ova konfa koju bi ti htio, možeš u podforumu Konfiguracije tražit da ti se složi neki stroj za toliko i toliko kuna, imamo puno majstora koji će složit najbolje moguće za to što plačaš. ;)
Intel i AMD, trenutno je Intel bolji, a velika prednost mu je što se proc bez dizanja voltaže čak i sa orginalnim coolerom jako fino OC...
Daj neke smjernice za što ti komp treba i koliko love imaš pa će se neš sklepat. :beer:

SniperWolf 13.11.2007. 15:52

Ne.

Neterba ti skupa matična, npr gigabytica iz linska ti je čist OK kloker i košta oko 400kn (sAM2)
Brisbane 4000+ x2 - ide preko 2600mhz na def. naponu 480kn links
2x 1gb kingmaxa DDR 800 (idu do 900mhz)180kn svaki, vemil
chieftech 400w - 426kn links kvalitetno napajanje

ovako, brisbana praktički možeš klokat i sa stock coolerom isto koliko i sa npr freezerom64, s obzirom da na def naponu mozes lagano postici npr 2.7ghz ako ne i vise
memoriju netreba hladit, 1.9v nije puno.

Ovca 13.11.2007. 15:53

Mislim da je Buljo odlicno napisao,pa je ovo mozda vishak, ali ipak da kazem ovako trivijalizirano: kod overclocka nije shtos "ko ima vecu pisu" nego snaci se sto bolje sa onim sto se trenutno ima.Mislim da i jedan celeron 420 ili sempron 3400 koji su zbilja bagatela mogu pokazat zube ako ih porihtas kako spada.Ni trgovci ti ne drze Magnum .44 u potiljak pa da se overclockom moras baviti,osim toga za 24/7 rad puno je zanimljivije imat npr. defaultne brzine cpu i rama a na puno manjoj voltazi ,zar ne?pa tako x2 4000+@2400 sa 1.075v i cl4@800 ram sa 1.87v umjesto 1.3v i 2.1v po defaultu ...

bip-bip 13.11.2007. 16:03

Nije tolko problem love ali evo otprilike,
Trenutno imam:
Asus Socket A MBU , AMD Barton XP-3200, Zalman cooler,Ati All in Wonder 9800, gigu rama, 2x160 gb seagate HDD RIDE0 + 2HDD320GB za data backup,Pinnacle DV kartica, 2xLG DVD, CASETAKE kučište sa potrebnim ventilatorima , 750Wnapajanje(imao sam neki cheaftec 420W koji se nedavno zdimio sam od sebe pa sam uzeo novo jače)

Ideja je da probam iskoristiti što više postojećeg HW-a, a opet kupiti jak procesor kakav sam kupovao i onda, zadržati ako je moguće postojeću grafičku, što je danas popriličan problem.
Znači neki MBO+CPU koji ima AGP, a opet podržave brze procesore i radi stabilno ili pak neku grafu koja daje super sliku.
E da imam doma 2GB 800MHZ rama Adata pa bi se to moglo iskoristiti za upgrade.
Kompom se služim među ostalim i za Video obradu te hendlanje fotki, onak za po doma ne profesionalno, ne igram se.
Eto možda imate kakve savjete, svaki je dobrodošao.

rib@ 13.11.2007. 16:13

Najbolje ti je da u podforumu "Konfiguracije" otvoris temu i navedes zelje, kaj bi si ostavil... ali i napisi do koje love bi isel, pa ce ti netko odgovoriti. Ima stvarno ok clanova kojima nije tesko to napraviti.

Tekla 21.11.2007. 16:10

Citiraj:

Autor SniperWolf (Post 868460)
Ne.

Neterba ti skupa matična, npr gigabytica iz linska ti je čist OK kloker i košta oko 400kn (sAM2)
Brisbane 4000+ x2 - ide preko 2600mhz na def. naponu 480kn links
2x 1gb kingmaxa DDR 800 (idu do 900mhz)180kn svaki, vemil
chieftech 400w - 426kn links kvalitetno napajanje

ovako, brisbana praktički možeš klokat i sa stock coolerom isto koliko i sa npr freezerom64, s obzirom da na def naponu mozes lagano postici npr 2.7ghz ako ne i vise
memoriju netreba hladit, 1.9v nije puno.


to je preskupo napajanje. chieftech od 450w je 350KN a od 400W je 305KN. to je malo preskupo u linksu.

Baja 001 21.11.2007. 16:42

Jest vi zabrijali na nekog n00b koji nam soli pamet sa 3 posta na PCE-u. Ako oće stabilno konfiguraciju šta nama sere neka ode do IBM ili DELL-a pa kopi neku gotovu brzu konfiguraciju, ne treba sastavljat ni ništa. A to o OC je dosta sranja oko stabilnosti, a nije istina, jer ja imam 2 OC kompa koji su 0-24 stabilni!

DiSc-jOcKeY 21.11.2007. 17:17

********************************

tor 21.11.2007. 21:53

Citiraj:

Autor DiSc-jOcKeY (Post 875981)
*****************************

Bez takvih postova, molim lijepo.

DiSc-jOcKeY 22.11.2007. 01:10

Citiraj:

Autor tor (Post 876193)
Bez takvih postova, molim lijepo.


Ok! Cjenim sto si me ljepo upozorio, Zivio 100 godina !

Warcraft1980 23.11.2007. 22:23

Citiraj:

Autor Baja 001 (Post 875946)
Jest vi zabrijali na nekog n00b koji nam soli pamet sa 3 posta na PCE-u. Ako oće stabilno konfiguraciju šta nama sere neka ode do IBM ili DELL-a pa kopi neku gotovu brzu konfiguraciju, ne treba sastavljat ni ništa. A to o OC je dosta sranja oko stabilnosti, a nije istina, jer ja imam 2 OC kompa koji su 0-24 stabilni!

a ti kao pravi kolega na forumu odeš n00bu objasniti što da napravi, jeli?:banned:
Lol, pa daj malo kulture i strpljenja, baš zato što čovjek ima 3-4 posta i novi je ovdje. :kafa:


Sva vremena su GMT +2. Sada je 21:51.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2024 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger