PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   (riješeno) Restart (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=319117)

Piksa 08.02.2024. 19:04

(riješeno) Restart
 
Pozdrav, tu je link sa početka mog problema sa trenutnom konfiguracijom.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=318884
Promijenio sam napajanje, ali problem je i dalje tu. Komp se nikad ne restarta kad radim na njemu, nego samo kad u idlu stoji, eventualno svira Spotify.
S kojim programima mogu testirat RAM, diskove, ploču? Proc vrlo vjerojatno nije problem.
Hit me. :chears:

mamutarka 08.02.2024. 19:08

ram - memtest

diskovi - skini crystaldiskinfo

ploča neznam, to ako je ovo sve ostlao ok, onda je ona :D

kopija 08.02.2024. 19:34

Jedini ispravan način za testirat memoriju je da napraviš bootabilni stick s memtestom.
Sumnjam da je restartiranje do diskova ali možeš probat s free verzijom HD Tune programćića.
Ja sam jednom prilikom potrošio cijeli dan zajebavajuč se s resetiranjem kompa da bi na kraju skužio da je do turskog produžnog.
Nauka je to, npr ako imaš starije napajanje potrebno je u biosu isključiti "low power idle" opciju inače se resetira kad ode u sleep/idle.
Al ti imaš novo i dobro napajanje, tak da te to ne dira.

Piksa 08.02.2024. 23:49

https://ibb.co/nswKwL9

Smrzlo se na trecem testu na 2:18:16. To znači memorija defektna ili još uvijek može bit nešt drugo?

Edit: sad se sjetio da imam dvije različite pločice od 16gb unutra. Probat ću sutra još samo s jednom, pa samo s drugom.

mamutarka 09.02.2024. 00:45

tako je, probaj to i probaj ove malo izvadit, zamjenit mjesta, kombiniraj

ali ako bude i dalje error, mijenjaj

sharyn 09.02.2024. 08:09

Citiraj:

Autor Piksa (Post 3727594)
https://ibb.co/nswKwL9

Smrzlo se na trecem testu na 2:18:16. To znači memorija defektna ili još uvijek može bit nešt drugo?

Edit: sad se sjetio da imam dvije različite pločice od 16gb unutra. Probat ću sutra još samo s jednom, pa samo s drugom.

probaj zamijeniti slotove od RAMa i pobrisati haxove za cod2.

Piksa 11.02.2024. 13:36

Update: nisam vise vrtio memtest jer nemam 3 i kusur sata cekat da on vrti, imam previse posla.
Prvo sam zamijenio plocicama mjesto u slotu, opet restart u idleu. Pa sam izvadio prvo jednu, pa drugu plocicu, u oba slucaja restart u idleu. Iz toga vjerojatno se da zakljucit da nije ni RAM u pitanju.
Smrdi mi na softwareski problem. Kad upogonim backup komp da mogu radit, reinstalirat cu windowse.
P.S. A mozda je i ploca, samo ne znam kak to provjerit. Dobra stvar u cijeloj prici je da je komp upotrebljiv i da me ne zajebava dok radim na njemu.

Sent from my SM-A515F using Tapatalk

mkey 11.02.2024. 14:05

Iz tog zadnjeg testa se može zaključiti i da su oba modula u banani. Pogotovo ako je memtest nešto našao.

Jesi li odradio reset biosa na tvorničke odnosno update istog?

d0X 11.02.2024. 14:38

@Piksa probaj dignuti offset napon procesora za kakvih 50mV, ili podići LLC (load line calibration) za jednu razinu. Ako najčešće rokne u idleu, možda se spusti na prenizak napon kada ode u neki od idle stateova.

kopija 11.02.2024. 15:03

Citiraj:

Autor mkey (Post 3727959)
Iz tog zadnjeg testa se može zaključiti i da su oba modula u banani. Pogotovo ako je memtest nešto našao.

Jesi li odradio reset biosa na tvorničke odnosno update istog?


Da, s obzirom da je počelo nakon zamjene proca, svakako resetirat bios na default, moguće da bios misli da je i dalje stari i5 u igri pa šalje prenizak napon u idle-u.

Piksa 11.02.2024. 15:17

Moja verzija biosa je 1.20, vidim da ima 1.50 i 1.53(beta).
Za verziju 1.50 stoji u opisu "Optimized system performance". Za 1.53 u opisu je "1. Patch UEFI LogoFail vulnerabilities. 2. Update Intel Microcode. 3. Update Intel ME."
Koju verziju da stavim?

A kaj se tice RAM-a, na trznici sam bas jucer uzeo od kolege Volume 3 mjeseca star RAM 2x8GB, isprobat ću s tim kad mi posalje.

@d0X prvo ću ovo isprobat, a napone cu ostavit za kraj. S tim se nisam igrao tamo od Bartona 2800 XP :)

kopija 11.02.2024. 15:51

1.50 i obavezno nakon toga reset biosa na default.

killuminati 11.02.2024. 15:59

Ja bih malo drugačiji pristup, prvo resetirao bios na default, Save and exit, flešao ovu betu i onda opet reset na default, Save and exit i ponovno u biosu sve naštelaš. Ne kažem da će riješiti problem, ali iz iskustva ova se metoda pokazala dobrom za rješavanje gremlina. Kao i duplo flešanje biosa.

mkey 11.02.2024. 17:23

Za reset BIOSa vađenje baterije je majka.

Piksa 17.02.2024. 14:33

Update: Flashao sam BIOS na verziju 1.50, resetirao ga na default. Restarta se u idleu. Iz sinovog kompa sam uzeo njegov RAM i u njegov stavio svoj, njegov radi ok, moj opet restart. Znači nije ni BIOS ni pločice RAM-a.
Ostaje mi samo reinstall windowsa kao opcija, više nemam ideja. S obzirom da je od starog kompa ostala doslovno samo ploča, a instalacija windowsa je stara dvije god i nisam je dirao, moguće da se nešt smrdalo i da treba reinstall.

Piksa 23.02.2024. 23:04

Nanovo sam instalirao windowse, posložio sve programe za rad, ostavio ga pol sata u idleu i opet restart. Novi ram je unutra. Mislim da je ipak hardwareski problem. Ili CPU ili ploča ili sistemski disk.

Disco 25.02.2024. 08:29

Baš sam ti htio napisati da ti vj nije do win čim ti se MEMtest smrznuo, na slici vidim da ti čak ni nije izbacio grešku za RAM, nego se samo smrznuo, tako da možda ipak nije do RAM-a, tj svakako nije pošto si isprobao drugi RAM. Gle, ako si u mogućnosti, probaj fino zamijeniti svaki od dijelova kompa za probu, grafu, SSD (pusti npr samo sistemski, ostale otkači), probaj otkačit i tastaturu i pacova, probaj SVE. E ako te i dalje zeza, ja bi rekao da ta tvoja ploča jednostavno ne voli taj proc. Probaj izguglat, možda radi samo i jedino sa točno određenom verzijom BIOS-a. Ne znam ni da li ide drgade BIOSa na te jeftine ploče?

Piksa 25.02.2024. 10:02

Tnx na info Disco. Mislio sam tako sve i probat, ali pošto imam backup komp, njega sam spojio i ovaj ću odnijet na servis samo na dijagnostiku. Ima dobar servis za takve stvari u Vž. Pored joba dosta i privatno radim, praktički svaki vikend i nemam puno vremena testirat sve te komponente, zato se to i tako dugo oteglo. Ako je ploča, stavit ću neku bolju unutra sa M2 utorom i maknut ovog SSD kineza i to sve nek oni fino iztestiraju. Na kraju će ispast cijeli novi komp.

Piksa 04.03.2024. 21:39

Ne znam dal koga zanima, ali ploča je bila problem. Radila je normalno prvo s i3 10100, pa i5 10400F, pa zaštekala sa i7 11700F. Koštala me živaca i novaca. Anyway idemo dalje. Trenutni sistem je up and running 48+ sati.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 18:11.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger