PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Softverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Instalacija windows-a 7 UEFI (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=285094)

Konami1989 03.04.2017. 07:31

Instalacija windows-a 7 UEFI
 
Pozdrav svima...

Imam problem sa instalaciom windowsa 7. Dobio sam novi laptop na poklon bez instaliranog windowsa. Napravim bootabilan USB i sve podesim kako treba ali prilikom paljenja laptopa pritiscem f12 otvori se prozor da izaberem sa kojeg uređaja da bootam i tu samo pokazuje HDD a nema opciju za USB.. Malo sam guglao po netu kažu da je problem u nekom Boot modu: UEFI.

Bios sam podesio da je botanje dozvoljeno da je usb prvi i usb je provjeren na drugom računaru sam pokrenuo sve normalno ali na ovom nece...
Nadam se da sam fino objasnio koji problem imam pa ako neko ima iskustva i zna u cemu je problem da mi napise i hvala unaprijed :D

Laptop je: ACER aspire ES 15 es1-533-c7tq

Pozdrav.

Drvoje 03.04.2017. 07:45

1. Nađi AHCI mod u BIOS-u, i stavi na IDE/ili disable (sad ne pamtim točno šta od to dvoje)
2. Ako i dalje zayebaje, napravi bootabilni USB s programom YUMI (mene je npr. RUFUS prca na jednom ASUS lapu)
3. Javi rezultat

BTW moga si napisat i koji točno laptop, ne da se pohvališ, nego mu ne znamo napamet BIOS opcije (variraju od proizvođača)

Konami1989 03.04.2017. 08:04

Nema te opcije na ovom laptopu. A laptop je acer aspire es 15, ES1-533 - c7tq.

A usb sam pokusao preko win to flash-a i rufus-a. Nemam cd citac na ovom laptopu pa razmisljam da stavim od starog laptopa mozda bi radio sa cd-a. Razbit cu ga a nov hahhahaha :D

Drvoje 03.04.2017. 08:07

A YUMI?

Program je free, i jednostavan (ima sam isti problem s jednim ASUS odronom)

zdravko_c 03.04.2017. 08:11

Citiraj:

Autor Konami1989 (Post 3044481)
.....

Taj laptop službeno ima samo podršku za Windows 10, i ako uspiješ instalirati Windows 7 morat ćeš sam tražiti drivere za svaku pojedinu komponentu. Uz pretpostavku da je u BIOS-u podešen UEFI boot i da je uključen Secure Boot, morat ćeš prvo naći način da isključiš UEFI i Secure Boot, te uključiš Legacy mode, bez ta 2 koraka možeš zaboraviti instalaciju Windows 7, a kasnije možeš očekivati i probleme u instalaciji zbog nedostatka USB 3.0 drivera.

Bono 03.04.2017. 08:27

Ti Aceri su uvijek biti odroni, jos u doba Windows 8. Vec i tada nisu imali podrsku za Windows 7, a Lenovo T560 kupljen krajem prosle godine uredno ima drivere za Windows 7.

Konami1989 03.04.2017. 08:38

Hvala
 
Citiraj:

Autor zdravko_c (Post 3044485)
Taj laptop službeno ima samo podršku za Windows 10, i ako uspiješ instalirati Windows 7 morat ćeš sam tražiti drivere za svaku pojedinu komponentu. Uz pretpostavku da je u BIOS-u podešen UEFI boot i da je uključen Secure Boot, morat ćeš prvo naći način da isključiš UEFI i Secure Boot, te uključiš Legacy mode, bez ta 2 koraka možeš zaboraviti instalaciju Windows 7, a kasnije možeš očekivati i probleme u instalaciji zbog nedostatka USB 3.0 drivera.

Predpostavio sam da je caka u win 10 ali evo napravio i usb win 10 bootabilan na jednom računaru može na ovom laptopu ne :S Ne bježim ja ni od win 10 da instaliram ali nece... :S samo mi izbaci HDD ili ako pustim da se sam upali linux prozor :S dobio cd uz laptop a nema cd citac hahahah :D Razocaro sam se u ACER.. hvala za pomoc

zdravko_c 03.04.2017. 08:45

Moguće da USB stick nisi dobro napravio, različit je postupak za računala / laptope koji imaju uključen Legacy mode, a različit za one sa UEFI / Secure boot. Osobno bih preporučio RUFUS, samo gledaj da obavezno podesiš "GPT partition scheme for UEFI" u drugom padajućem izborniku.

Konami1989 03.04.2017. 08:49

...
 
Citiraj:

Autor zdravko_c (Post 3044496)
Moguće da USB stick nisi dobro napravio, različit je postupak za računala / laptope koji imaju uključen Legacy mode, a različit za one sa UEFI / Secure boot. Osobno bih preporučio RUFUS, samo gledaj da obavezno podesiš "GPT partition scheme for UEFI" u drugom padajućem izborniku.

Trenutno sam na poslu pa nemam iso win 10, kada dodjem kuci pokusat cu tako kao sto si mi objasnio. Sinoc sam kasno snimao win 10 pa moguce da sam napravio gresku u tom postupku. Hvala jos jednom :respekt:

Flood 03.04.2017. 08:59

Imao sam problema sa time pred nekoliko godina.Ne sjećam se više detalja no uglavnom trebalo je editirati image od win7 da bi prošla instalacija...nešto treba dodati ili izbaciti,ne sjećam se više.

dadoremix 03.04.2017. 09:04

ako i ideš na uefi i win10
secure boot opet treba izgasit (moja iskustva)
a tamo kod boot opcija.. morao bi imat i legacy mode..
ako ništa drugo slikaj mobom bios, pa onda budemo mi pametniji ovdje

Drvoje 03.04.2017. 09:30

Samo YUMI brajko, ono kad u BIOS-u vidiš stick (uštekan u USB 2.0), AHCI isključen, secure boot također i UEFI, a ono i dalje yebe....

Po 2. put, free i jednostavan -.-

coconut 03.04.2017. 09:30

Iskreno, ne vidim nekog pretjeranog smisla stavljati W7 kada je EOD i odmah nakon instalacije će tražiti/napraviti upgrade na W10. Po meni, bolje je solucija odmah napraviti clean install W10 i onda će sve raditi kako treba.

Dottore 03.04.2017. 10:17

Citiraj:

Autor coconut (Post 3044512)
Iskreno, ne vidim nekog pretjeranog smisla stavljati W7 kada je EOD i odmah nakon instalacije će tražiti/napraviti upgrade na W10. Po meni, bolje je solucija odmah napraviti clean install W10 i onda će sve raditi kako treba.

Još nije EOD, podrška do 2020.

dadoremix 03.04.2017. 10:19

Ali ako je win10 only
Nemas kaj kemijat i razmisljat
Pukni win10 i svi sretni
Dobro da ne stavljas win98


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Xizor 03.04.2017. 16:52

Citiraj:

Autor Konami1989 (Post 3044481)
Nema te opcije na ovom laptopu. A laptop je acer aspire es 15, ES1-533 - c7tq.

A usb sam pokusao preko win to flash-a i rufus-a. Nemam cd citac na ovom laptopu pa razmisljam da stavim od starog laptopa mozda bi radio sa cd-a. Razbit cu ga a nov hahhahaha :D

Na tocno taj sam instaliravao OS pred jedno mjesec dana. Samo win10 prolazi, win7 0 bodova
Usb sa win10 kreiran pomoću Windows Media Creation Toola

Dottore 03.04.2017. 17:02

Onda je moguće u pitanju Celeron konfiguracija koju je koštao 1600kn. Uopće nije prolazio win 7, čisti win 7 i i samo je moglo prolaziti win 10. Driveri povuku automatski preko (bez problema prepoznaje wifi karticu).

Gesendet von Nexus 6P mit Tapatalk

smuchac 04.04.2017. 07:31

Ja se borim s tim laptopom ima par dana. U biosu ne postoji legacy tako da windows 7 otpada a i da uspijes,neces naci drivere. Ja imam optiku pa sam uspio nagurat 8.1 s dvd-a ali ni za njega nema pola drivera. Morat ces stavit 10 nazalost. Usb boot takoder ne prolazi s niti jednim stickom iz niti jednog porta bio secure boot ugasen ili upaljen i neovisno kako podesis boot order. F12 boot menu ne vidi usb u niti jednom slucaju. Secure boot mozes mijenjati samo ako podesis password za bios. U protivnom je zakljucana ta opcija. Posto nece da povuce 7 i 8 i 10 s usba,8 sam metnuo preko dvd-a al nema drivera pa sad cekam DL DVD koji sam narucio jer obican W10 ne stane na obican dvd jer je preko 5GB. Bios je Insyde H20 verzija 1.08. Bila je 1.04 pa sam pravio upgrade al đaba. Downgrade se ne može. Eto. ☺

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

Konami1989 04.04.2017. 08:55

Proba
 
Citiraj:

Autor zdravko_c (Post 3044496)
Moguće da USB stick nisi dobro napravio, različit je postupak za računala / laptope koji imaju uključen Legacy mode, a različit za one sa UEFI / Secure boot. Osobno bih preporučio RUFUS, samo gledaj da obavezno podesiš "GPT partition scheme for UEFI" u drugom padajućem izborniku.

Druže uradio sam baš kako si mi ti objasnio ali opet ne funkcioniše... :S

Konami1989 04.04.2017. 09:05

Evo isti problem kao na videu sve do 4 minute je isto: https://www.youtube.com/watch?v=GZ-C-3k7rZo

Poslije toga ja ne mogu da bootam sa usb-a .. dok na drugim računarima mogu :)

coconut 04.04.2017. 10:09

Kupi na ebayu ključ za W10 za sitne pare, stavi ga i poštedi se za**bancije i problema.

Flood 12.04.2017. 13:39

Citiraj:

Autor coconut (Post 3044915)
Kupi na ebayu ključ za W10 za sitne pare, stavi ga i poštedi se za**bancije i problema.

Imaš nekog provjerenog sellera za win10 pro ili da uzmem od onog koji je najviše prodao do sada? :)

coconut 12.04.2017. 14:10

Ja sam kupovao od nekih Španjolaca i bilo je sve ok. Gledaj da seller ima čim veći pozitivni feedback.

b1tterman 12.04.2017. 14:44

mali info: OEM licence su samo za prodaju uz novo računalo i nisu prenosive na druga računala (kupiš novu matičnu npr.)

Retail je zapravo desktop licenca koja može nadživit više kompova i prenosiva je s jednog na drugi komp ;)

syss 12.04.2017. 15:01

ja sam se borio ovaj vikend sotim govnom, ali na moju sreću je bio full amd model.

vratio sam ga roditeljima vlasnice dotičnog (van države je) uz napomenu na kraju mejla:


http://s18.postimg.org/p98qbz6vt/Capture.jpg


... i sa tim bi završio mini recenziju ovog odličnog parčeta hardvera :D

i4004 12.04.2017. 17:18

Citiraj:

Autor coconut (Post 3044915)
Kupi na ebayu ključ za W10 za sitne pare, stavi ga i poštedi se za**bancije i problema.

šta ima veze ključ sa instalacijom ili bilo čime iz ove teme?

preko win8 pc-a spojena na internet se skine win10 najnoviji installer tj. napravi se usb flash medij na taj način (i da, to traje), i time se instalira 10-ka (ne treba ključ za instalaciju, ključ treba kasnije) uz naravno podešavanja u bios-u tako da se nađe opcija boot-a sa usb-a, ima li na acer web-u ikaki FAQ?
(prvi google rezultat
http://community.acer.com/t5/Legacy-...15/td-p/282592 )
nema opcije u bios-u?
restorat cmos vađenjem baterije ili sl.

nema nikako opcije i dalje? neispravan je, hardverski, po pitanju bios-a.

btw. bolji od rufus-a mi je bio rmprepusb...

e da, na kraju nešto trivijalno, ali možda zaboravljeno: isprobat sve usb utore, boot-at sa usb stickom u utoru, probat više usb stickova.

sretno!

btw. smuchac, što ne izvršiš upgrade sa 8 na 10 ako si ga već stavio?

smuchac 14.04.2017. 00:42

Riješeno neki dan sve. Thx anyway. ☺

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

Konami1989 09.05.2017. 11:52

ASUS
 
Citiraj:

Autor i4004 (Post 3048029)
šta ima veze ključ sa instalacijom ili bilo čime iz ove teme?

preko win8 pc-a spojena na internet se skine win10 najnoviji installer tj. napravi se usb flash medij na taj način (i da, to traje), i time se instalira 10-ka (ne treba ključ za instalaciju, ključ treba kasnije) uz naravno podešavanja u bios-u tako da se nađe opcija boot-a sa usb-a, ima li na acer web-u ikaki FAQ?
(prvi google rezultat
http://community.acer.com/t5/Legacy-...15/td-p/282592 )
nema opcije u bios-u?
restorat cmos vađenjem baterije ili sl.

nema nikako opcije i dalje? neispravan je, hardverski, po pitanju bios-a.

btw. bolji od rufus-a mi je bio rmprepusb...

e da, na kraju nešto trivijalno, ali možda zaboravljeno: isprobat sve usb utore, boot-at sa usb stickom u utoru, probat više usb stickova.

sretno!

btw. smuchac, što ne izvršiš upgrade sa 8 na 10 ako si ga već stavio?

Mislis da ce vadjenje baterije rijesit bios? Nov je laptop predpostavljam da je i BIOS vec po defoltu. Planiram izvadit HDD i stavit u drugi ASUS i dici sistem nadam se da ce tako upalit pa da uradim update BIOS-a jer je valjda bios kriv za ovaj problem :S

Brzi Picek 26.05.2017. 11:10

uefi na nekim pločama koliko sam primjetio ima čarobne moći i instalacija w7 vam neče proći
umjetnički rečeno :)
s takvim pločama radim sljedeće , stavim linux ili w10 ili ode na policu


Sva vremena su GMT +2. Sada je 08:01.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger