PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Razno (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=13)
-   -   -Pitanje - kamo bacati stedne zarulje? (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=270785)

SniperWolf 18.06.2015. 19:54

-Pitanje - kamo bacati stedne zarulje?
 
dakle imam nekoliko stednih zarulja koje bi zamjenio s LED. gdje i kako ih baciti? cuo sam da nesmiju u obicni otpad - zbog zive i stetnih sastojaka unutra.


hvala na info!!! pozz :):beer:

Laszlo 18.06.2015. 20:04

Mozes ih predati na zelenim otocima i odlagalistima otpada. Nazalost u cijelom svijetu postoji samo jedno propisno odlagaliste stednih zarulja i cini mi se da je u danskoj.

syss 18.06.2015. 20:22

ukratko - u smeće.

wooden 18.06.2015. 21:10

Inače, kad kupuješ štedne žarulje u trgovini, donesi im stare jer su prodavatelji dužni po zakonu preuzeti EE otpad.

syss 18.06.2015. 21:16

koji će završiti u mom postu iznad tvog :D

wooden 18.06.2015. 21:22

S obzirom na neke naše trgovce, ne bi bilo čudno ni da se te stare ponovno nađu na policama, pa ako prođe prođe... :goood:

Burko 18.06.2015. 21:39

Citiraj:

Autor SniperWolf (Post 2793678)
dakle imam nekoliko stednih zarulja koje bi zamjenio s LED. gdje i kako ih baciti? cuo sam da nesmiju u obicni otpad - zbog zive i stetnih sastojaka unutra.


hvala na info!!! pozz :):beer:

iskreno....... mogu ti samo reci kako smo ih mi par rjesili. najcesce u najobicnijem smecu. no, prosle godine smo imali jednu stednu koja je lagano popucala plus sto smo "narucili" odvoz elektronickog otpada, pa ih je docekala i ta stedna zarulja. predali smo i nju skupa sa nekom starom elektronikom, ves masina je otisla, nekakvi stari TV-i itd itd.

covjek koji radi na tom zbrinjavanju je rekao da su te stedne zarulje ono, stetno do ibera. imaju zracenje same po sebi, imaju materijala i čuda u sebi sto su stetna i da - kostaju.

sada ih imam ukupno jednu :). i ona stoji na terasi, druge su sto odvrnute, sto bacene u smece. zamjenile su ih LED zarulje sa ebay-a, kud me ispadne full jeftinije nego kupovina stednih kod nas, tu jos manje trose, tu nema zracenja, tu su dugotrajnije.......

sto htjedoh reci - treba stedne razulje IMHO izbaciti iz upotrebe jer ima alternativa koje nisu stetne (potencijalno i stvarno) kao doticne stedne, koje manje kostaju, manje trose ;). ugrubo, 5 komada E27 LED zarulja me izaslo 130 kuna sa postarinom, zamjenjuju ~90W klasicne zarulje, trosi stvarnih ~6W. nakon toga sam sebi uzeo 5 E14 LED reflektorica, prezadovoljan!

dadoremix 18.06.2015. 23:43

Daj malo linkova na ebay da vidimo šta je pametno uzet

Burko 19.06.2015. 00:01

mislim da je malo teze fulati, ali izbjegavao sam osobno "kukuruz" oblik jer do sada sto sam ih vidio u akciji bas i nisam odusevljen.

ovo je E27, eno svih 5 gori veselo cold white, ne griju se klinca: KLIK

dok ove E14, iste ovakve: KLIK.

naravno, valja uzeti u obzir kut svjetlosti od 60°. ja sam se pomirio da nema prema gore svjetla (sto recimo stedna daje, kao i klasicna), ali osjeti se razlika prvih par dana. sada je sasvim normalno, u mojoj sobi je skroz uz strop reflektor sa 3 grla (ove E14), u dnevnoj starinski luster sa 3 grla i onim staklenim "casama", u kuhinji dva staklena tanjura na nekih 50cm od stropa.

u mojoj sobi se cak plafon osvjetli, takoder dnevna je fest osvjetljena (jer su tri zarulje i nisu okomito zbog lustera / oblika), dok bi u kuhinji dobro doslo jos malo vise sirenja svjetlosti.


no kako rekoh, s obzirom koliko kostaju, s obzirom koliko se malo griju, koliko malo trose, na zivotni vijek (jer su meni stedne krepavale poprilicno brzo, cca pola godine do godinu), te da su manje stetne......... LED!

SniperWolf 26.06.2015. 16:06

hvala svima na info! :-)

ja sam svoju stavio u teglu i zatvorio. i u vrecicu(. dok ne skuzim di da ju bacim jos prije sam ju tako stavio.) da se ne razbije dok cekam info...


ok pitati cu malo po ducanima s elektronikom da li se moze njima predat...

:-) Links hg spot netcom su u Ri pa cu njih pitati... tnx :-) i moram s ebaya naruciti LED.. tnx :-).. !!!!

viper 26.06.2015. 16:36

Gledao sam prije neki dokumentarac o odlaganju tih žarulja i ispalo je da se sve to baca na isti otpad di i ostalo smece. super :roller:

Laszlo 26.06.2015. 17:17

Citiraj:

Autor SniperWolf (Post 2796969)
hvala svima na info! :-)

ja sam svoju stavio u teglu i zatvorio. i u vrecicu(. dok ne skuzim di da ju bacim jos prije sam ju tako stavio.) da se ne razbije dok cekam info...


ok pitati cu malo po ducanima s elektronikom da li se moze njima predat...

:-) Links hg spot netcom su u Ri pa cu njih pitati... tnx :-) i moram s ebaya naruciti LED.. tnx :-).. !!!!


Pa odgovorio sam ti odmah gdje ih mozes predati, cemu hodat po hgsrotovima, linksima, itd. Znaci pravac zeleni otok ili neko odlagaliste otpada i predaj im


Sva vremena su GMT +2. Sada je 23:41.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger