![]() |
Sony vaio izbrisan bios
Pozdrav, imam laptop sony vaio vgn-ar61zu.
4gb ddr2, 500gb hdd, dual core 2.4GHz, GeFoece 8600M GT. Kupio sam novu bateriju za koju je bilo potrebno instalirati drivere da bi radila. Našao sam na netu neke drivere, instalirao ih i pri instalaciji sam još vidio da se rewritea nešto u biosu. Nakon što sam restartao laptop ekran nje bio uključen ali je svjetlio crno i nije se ništa događalo, nakon nekog vremena sam ga iskopčao iz struje i nije se više htio upaliti :stoopid:, niti ledica na gumbu. Dao sam ga na servis i tamo su rekli da je problem u matičnoj tj. biosu. Probao sam onu forau da držiš gumb za paljenje i ukopčaš punjač (s baterijom), ali mi se ledica i danje nije upalila. Sada sam opet probao i svjetlila je :goood: tako da mi se čini da je problem samo u biosu. Postoli li kakav način da instaliram bios, i ako netko zna gdje bi ga mogao skinuti za moj laptop? Hvala! |
Odnesi u trgovinu gdje si kupio tu bateriju "kojoj trebaju driveri" i nek ti oni to naprave.
Kakvi crni driveri za baterije isuse. :hitthewal: |
Kupio sam bateriju prek njuškala, znam i meni je bilo malo čudno da treba instalirat drivere za bateriju, ali to nije ista baterija kao ova orginalna nego neki "univerzalni" model za koji trebaš instalirat drivere da bi radila.
|
samo nemoj spominjati "univerzalnu bateriju sa driverima" na servisu nego stavi staru, prst u uho i drž gaće :)
|
Još nisam čuo za bateriju koja bi trebala drajvere. Čuo sam za baterije koje imaju neke sistemske programe za optimizaciju punjenja/potrošnje/power managment ali za "drajvere da bi radila" nisam čuo od kada znam za sebe. Prva i osnovna stvar, zamjenska baterija treba imati istu voltažu kao i originalna inače neće laptop raditi a ako je prevelika voltaža onda postoji šansa da laptop "ispusti bijeli dim". Ako je zadovoljen uvjet s voltažom, bez obzira na kapacitet/snagu baterije, laptop radi s tom baterijom bez drajvera. Ako je kapacitet manji od originalnog, baterija kraće traje a ako je veći normalno da traje duže.
Dakle, baš bih volio vidjeti kakav je to drajver i kakva je to baterija da ne radi bez drajvera. |
Ta nova baterija je iste voltaže (11.1V) i kapaciteta (5200mAh) kao i stara baterija, nova je model VGP-BPS9, a stara mi je bila VGP-BPS9A/B. Kad bi je stavio u laptop prikazivalo bi mi kao da baterija nije uopće prikljućena. Al mislim da baterija nema veze sa kvarom. Ne znam sad više di sam našao te drivere.
|
Sony na nekim laptopima ima zaštitu od korištenja third-party baterija.
Uputstva, informacije i ostalo: http://www.batteryprovider.com/pages/Sony-Battery.html |
Citiraj:
hmm zanimljivo...al mislim da je on skinuo "neki" bios i flešnuo ga, vjerovatno krivi i sad je u banani. |
Da, vjerojatno je krivi BIOS flashan. Ne radi se o "drajveru" za bateriju već se radi o modificiranom BIOS-u za laptop koji omogućava upotrebu zamjenske baterije.
|
bilo bi pametno da kontaktira:
http://forum.pcekspert.com/member.php?u=10129 vjerujem da mu ga može reprogramirat |
Ako nije tajna, u koji servis si ga odnesao?
U ovlašteni sigurno nisi:D |
Da ovlašten nije, nego ga je pogledao i testirao jedan čovjek koji sevisira kompove u Plivi. Hvala Sinac, Rade0n i MMI, kontaktirat ću Alvina, a ako ne zna on, jel zna možda neko neki sevis u Zagrebu gdje bi mogli to popravit za max 100$? Jer ako je skuplje više mi se isplati novi komp složit.
|
|
Sva vremena su GMT +2. Sada je 12:01. |
Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2024 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger