PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Prijenosnici (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=48)
-   -   Acer Aspire 7735Z, RAM memorija i AHCI (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=152820)

Locutus 09.07.2009. 21:52

Acer Aspire 7735Z, RAM memorija i AHCI
 
Pozdrav svima...
jedno pitanje u svezi RAM memorije na laptopu...postam ovdje jer ne vidim da bi postojao prikladniji podforum... (ako sam fulao, molim admina da premjesti)

Dakle, kupio sam gore navedeni laptop, Pentium dual core @ 2 GHZ, 4 GB RAM, 320 GB HDD ... dvoumio sam se oko njega i jednog HP-a s procesorom u istom rangu, s dobrom grafikom, ali samo s 2 GB RAM-a ... s obzirom da mi grafička nije presudna niti imam vremena niš igrati više, odlučio sam se za Acer

Sad ono što me muči.. premda u specifikacijama samog laptopa, a i u BIOS-u piše da ima 4 GB RAM-a, izgleda da windowsi zbog nekog razloga "vide" ili koriste samo 2 GB ...

System Information kaže ovako:

Total Physical Memory: 4.096,00 MB
Availble Physical Memory 2,29 GB

..ima li neto iddeju i objašnjenje zašto je tako i što napraviti da bi se koristila kompletna RAM memorija?


Usput da pitam još nešto....laptop je došao s gore instaliranim Linux Limpus OS-om .. prilikom instalacije Windowsa XP javljao se plavi ekran smrti :lol2: .. te je jedino rješenje bilo isključiti AHCI način komunikacije s hardom te prebaciti na jedinu preostalu opciju IDE .. s obzirom da nikad nisam čuo za taj AHCI, nemam pojma čemu služi i po čemu je bolji od IDE.. ..da li prebacit ponovno na AHCI, i da li bi uopće to radilo ili bi se opet javljao stop error?

Hvala na čitanju i odgovoru :)

marsal 09.07.2009. 23:10

Vjerojatno je grafička kartica "prisvojila" RAM (Intel 4500M up to 1759 MB). Pogledaj po opcijama BIOS-a i ograniči je na 512 MB (ili manje).

Ovo s AHCI je standardna procedura (treba instalirati drivere za chipset).

EDIT: Kakav je taj laptop inače? Kvaliteta izrade, ekrana i tipkovnice? Trajanje baterije?

coconut 10.07.2009. 08:03

Ne može integrirku ograničiti - samo uzima koliko joj treba.

AHCI je vezan za SATA kontroler. Problem o kojem pričaš je već odavno riješen na isti način kao što si ga ti riješio. Gubitak performansi IDE-SATA u brzini harda je minoran tako da ti slobodno može ostati na IDE.

Locutus 10.07.2009. 17:49

Citiraj:

Autor marsal (Post 1381653)
EDIT: Kakav je taj laptop inače? Kvaliteta izrade, ekrana i tipkovnice? Trajanje baterije?


zadovoljan sam ... izgleda prilično fensi, tipkovnica je sasvim ok, ekran je fino "glatki" ... bateriju još nisam imao prilike do kraja iscrpit, mislim da može izdržat oko 2 i pol sata, a ima i nekakvu "save battery" opciju za uključiti na tipkovnici... sve u svemu, prihvatljiva kvaliteta za tu cijenu.

što se tiče ovog problema s RAM-om, svugdnje na netu čitam o tome, neki kažu da je nemoguće s 32 bitnim windowsima koristit 4 GB RAM-a, dok neki kažu da postoji neka PAE opcija, koja navodno samo prikazuje u systemu da ima 4 GB RAMA, ali kao da ih svejedno ne koristi... tak da ne znam na čemu sam... mogao sam onda kupit lap sa samo 3 GB RAMA za manje pare... .. :wtf2:

...grafička se ne može ograničiti u BIOSU....

Vrga 10.07.2009. 18:35

ak oš 4 gige rama dostupne, 64-bitni os, jednostavno, a za ahci/ide debatu, kao što su kolege rekli, ja sam na dva računala digao i ahci mod i ide mod, realne razlike nema u svakodnevnom korištenju, barem što se mene tiče (3D, photoshop, tu i tamo igranje te surfanje i gledanje filmova)

napravi ono što ti je jednostavnije.

Locutus 10.07.2009. 19:38

Citiraj:

Autor Vrga (Post 1382195)
ak oš 4 gige rama dostupne, 64-bitni os, jednostavno

koja je onda svrha stavljat 4 GB RAM-a uz 32-bitni procesor? .. mora da postoj način i da 32 bitni os podržava 4 GB jer tako piše i na microsoftovoj stranici, odnosno piše da je 4 GB maksimum za Win XP 32 bit
:wtf2:

Bubba 10.07.2009. 19:50

Citiraj:

Autor Locutus (Post 1382239)
koja je onda svrha stavljat 4 GB RAM-a uz 32-bitni procesor? .. mora da postoj način i da 32 bitni os podržava 4 GB jer tako piše i na microsoftovoj stranici, odnosno piše da je 4 GB maksimum za Win XP 32 bit
:wtf2:

Nije problem u OS-u. http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=128267

Vrga 10.07.2009. 19:51

eurgh... pročitaj... problem nije tak jednostavan


[edit] gaddemmit bubba, preteko me XD

Locutus 10.07.2009. 20:03

ček malo, kak nema rješenja... zakaj prodaju onda laptope s 32 bitnim procesorima i 4 gige RAMA? da pljačkaju i zavaravaju nas laike?

btw.. osposobio sam PAE ..i apsolutno se ništ nije promjenilo

Bubba 10.07.2009. 20:24

Citiraj:

Autor Locutus (Post 1382257)
ček malo, kak nema rješenja...

Eto, nema. Pisi zelje, cestitke, pozdrave, EPP i male oglase na pc@ibm.com ako ti se to ne svidja...

Citiraj:

zakaj prodaju onda laptope s 32 bitnim procesorima i 4 gige RAMA?
Ako pricas o racunalu iz naslova, koliko vidim, ono uredno ima 64 bitni procesor, tako da ne vidim gdje je tu konkretno problem.

Citiraj:

da pljačkaju i zavaravaju nas laike?
Cak i sa 32 bitnim x86 procesorom mozes iskoristiti vise od 3GB.

Citiraj:

btw.. osposobio sam PAE ..i apsolutno se ništ nije promjenilo
Zato sto se nema sto ni promijeniti, osim ako nemas preko 4GB RAM-a. No i u tome slucaju, kao sto sam napisao, izgubio bi "rupu" koja nastaje ispod 4GB.

Locutus 10.07.2009. 22:32

Citiraj:

Autor Bubba (Post 1382275)
Ako pricas o racunalu iz naslova, koliko vidim, ono uredno ima 64 bitni procesor, tako da ne vidim gdje je tu konkretno problem.

okej...ja sam bio uvjeren prema onome koliko sam kao laik uspio polovit o svemu ovome, da ako nešto nije 64-bitno (x64), onda je 32 bitno (x86) ...valjda sam krivo shvatio poantu .. ne želim sad ulaziti u problematiku arhitekture procesora... al u system informationu mi piše x86 .. nigdje ne piše x64 ... gdje onda vidjet jel 64 il 32 bita?

:stoopid:

^SuperUnknown^ 10.07.2009. 22:53

Imas 64-bitni procesor, ali furas 32-bitni OS. Ako hoces da ti velika bude kita i da furas 64 bita, onda moras instalirati x64 Windozere :)

Locutus 10.07.2009. 23:07

Citiraj:

Autor ^SuperUnknown^ (Post 1382388)
Imas 64-bitni procesor, ali furas 32-bitni OS. Ako hoces da ti velika bude kita i da furas 64 bita, onda moras instalirati x64 Windozere :)

:lol2:
pjesničko nadahnuće...

ah krasno.... znači moram nabaviti neku ilegale verziju xp-a ili ciste, pardon, viste, 64 bita, a ovu oriđinale xp 32 bita mogu baciti u recycle bin... :zdero2:---šteta love. ... ako netko ima neki link, a da rade svi updateovi, please PM [ovo nije potraživanje nikakvog sadržaja, samo pitam da li netko ima link]

Vrga 11.07.2009. 00:36

stari mooooj.... proguglaj "torrent"... to je sve što imam za reć, jer predobro ispunjuješ svoju titulu XD

Locutus 11.07.2009. 11:44

Citiraj:

Autor Vrga (Post 1382466)
stari mooooj.... proguglaj "torrent"... to je sve što imam za reć, jer predobro ispunjuješ svoju titulu XD

naskidao sam je ja terabajta i terabajta torrenta u životu, jednostavno pitam zato što mi se ne isplati skidati n verzija raznih windowsa uokolo i nabijati si ograničeni promet i onda isprobavati koja verzija je dobro skrekana i koja uoće radi... zato pitam ako netko zna za nešto već provjereno da radi.:kafa:

coconut 11.07.2009. 11:59

Linux - sigurno postoje distre koje podržavaju više od 4Gb rama i besplatne su. :D

Locutus 11.07.2009. 12:09

Citiraj:

Autor coconut (Post 1382700)
Linux - sigurno postoje distre koje podržavaju više od 4Gb rama i besplatne su. :D

nebi hvala :dajpivu:

Bubba 11.07.2009. 12:55

Citiraj:

Autor Locutus (Post 1382692)
naskidao sam je ja terabajta i terabajta torrenta u životu, jednostavno pitam zato što mi se ne isplati skidati n verzija raznih windowsa uokolo i nabijati si ograničeni promet i onda isprobavati koja verzija je dobro skrekana i koja uoće radi... zato pitam ako netko zna za nešto već provjereno da radi.:kafa:

Nije ti palo na pamet pitati Acer? Kako mozes i sam vidjeti na linku, isporucene konfiguracije uredno rade s 64 bitnom Vistom Home Preminum. No da si samo pokusao ici malo dalje, Acer nudi drivere za sve moguce verzije Viste i XP-a, sto onda odgovara na tvoje pitanje.

Locutus 11.07.2009. 13:40

Citiraj:

Autor Bubba (Post 1382742)
Nije ti palo na pamet pitati Acer? Kako mozes i sam vidjeti na linku, isporucene konfiguracije uredno rade s 64 bitnom Vistom Home Preminum. No da si samo pokusao ici malo dalje, Acer nudi drivere za sve moguce verzije Viste i XP-a, sto onda odgovara na tvoje pitanje.

hvala...probat ću s vistom, mada sam nekak skeptičan prema njoj... i nekak mi se čini da bi xp (koji mi je sasvim dovoljan) radio brže i bolje...:stoopid:

chingyos 15.08.2009. 14:44

Evo ja jucer isto instalirao vistu na ovaj laptop,i dok nisam iskljucio AHCI i stavio na IDE nisam mogao instalirati vistu,zablokirao mi na completing installation,laptop mi preoznaje 3 GB rama,vista super radi,iznenadio sam se kako web cam dobro radi,reza je isto jebena 1600*900

Locutus 15.08.2009. 15:17

Citiraj:

Autor chingyos (Post 1407340)
...iznenadio sam se kako web cam dobro radi,reza je isto jebena 1600*900

koristiš isporučeni program Acer Crystal Eye Webcam? ja nikako ne mogu pokrenuti tu aplikaciju (svakim pokretanjem ne događa se ništa), webcam radi npr u IM programima, ali joj ne mogu pristupiti na neki drugi način.. nema onoga ko što je bilo u XP-u da se kamera može uključiti preko My Computer...


Sva vremena su GMT +2. Sada je 16:43.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger