PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hlađenje (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=63)
-   -   Preporuke za kupnju ventilatora - 2. dio (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=222182)

RaneZ 04.10.2015. 13:15

Citiraj:

Autor xulos (Post 2835642)
Jaffu :D ( a i ima TN monitor :p )

TN ftw ! :D

http://www.upslike.net/imgdb/tumbs/S....54-5d162d.png
http://www.upslike.net/imgdb/tumbs/S....14-e8a98d.png

Prvo kad ukucaš na googlu :)
http://www.upslike.net/imgdb/tumbs/sv-af85e3.jpg

2 die 4 04.10.2015. 13:19

Citiraj:

Autor RaneZ (Post 2835646)
Nema to veze sa narančastom. Ona drekasta je o kojoj se govori. Da, znam, imaju sad i crne (valjda)... No to nije poanta posta. Drekec je drekec. Ma kako on mirišao (hladio i bio tih, i dobio na sto sajtova ocjenu 5 :D ).


To nije poanta posta, a staviš quote mojeg posta u kojem je fotka ventilatora koji je CRNI sa NARANČASTIM rubovima!?!?!?!
I koristi Edit da ne duplaš postove!

RaneZ 04.10.2015. 13:21

Citiraj:

Autor 2 die 4 (Post 2835655)
To nije poanta posta, a staviš quote mojeg posta u kojem je fotka ventilatora koji je CRNI sa NARANČASTIM rubovima!?!?!?!
I koristi Edit da ne duplaš postove!

Sori, mislio sam da nisam kvoto TU sliku :chears:

c-shadow 10.10.2015. 00:12

PWM splitter?
 
Trebaju mi 3 120mm coolera.
1x PWM za HTPC, nešto tiše po umjerenoj cijeni.
Barem po specifikacijama Silencio FP ili LC power LC-CF-120 izgledaju dobro: 6-14dB.
Za case ovaj iz potpisa treba mi jedan usisni i jedan ispušni, ali nažalost, MBO ima 4-pin CPU konektor, a ostali su 3-pin. Dosad su unutra dva venta s fiksnih 1000rpm i deklarirano 37, odnosno 33cfm i to je dosta propuha za komp koji se ionako ne grije puno.
A kod nas po cjenicima koliko vidim od ovih tiših skoro svi su PWM.
Zanimljiv je ovaj Gelid splitter:
http://www.gelidsolutions.com/produc...2&cid=11&id=63
Koliko sam skužio, napajanje uzima preko molexa, jedan vent se kopča tako da se njegovi okretaji prate, a bzina podešava svima odjednom. Sve bi to uštekao na CPU header pa neka sva 3 turiraju sinkronizirano :)
Ima li kakvih iskustava sa sličnim setupom?
Meni ima smisla, ako poraste temp na procu, neka se cijeli propuh poveća.
Nikakve ledice i sl. me ne zanimaju čime otpada dobar dio izbora po našim shopovima.
Ako i ne bude radilo kako treba, mogu uvijek smanjiti napon ovim PWM ventovima i naštekati ih na 3-pinski konektor.
Molim cijenjena mišljenja oko dva navedena venta i eventualne preporuke za nešto drugo.

Mommistake 15.10.2015. 20:52

Ne znam da li je pravo mjesto za pitati, ali zanima me, najbolji i5 6600k hladnjak je?

Do nekih 500kn.. Sve što gledam ne odgovara socketom. (1151).

spaceman 15.10.2015. 21:26

Trebao bi odgovarati svaki hladnjak za socket 115X...

lobo64 15.10.2015. 21:26

c-shadow

Ljinks prodaje AC PWM djelitelj 1 na 4. Pikneš 2,3 ili 4 120 mm AC PWM venta i spičiš na 4 pin heder na MBu. Svi ventovi laufaju sinhrono. Idu sigurno 4 kom na jedan heder jer im ukupna potrošnja ne prelazi 12 W (ovo naravno vrijedi samo za AC ventove, za ove ostale neznam).

Ili, ako uspiješ naći AC PWM PST, onda ti ne treba djelitelj jer svaki vent ima na sebi dodatni PWM konektor.

Gelid djelitelj je bolji jer ne opterećuje heder nego direktno PSU, samo je pitanje ima li ga kod nas.

Postoji još i Speedfan sa kojim ti uopće nije bitno dali su ventovi PWM ili ne, samo se s njim treba malo pomučiti prilikom konfiguracije.

Mommistake 15.10.2015. 21:51

Cryorig H5 Universal bude ipak.

RaneZ 15.10.2015. 23:00

c-shadow
Ja mislim da su tu zanemarive razlike. Svaki vent na 500-600 rpma je tih i slabo puše :D Ja patim isto na tišinu pa znam što je 600rpm.

Najradje bi da vidim lopatice u slow-mo kad se vrte ;)

Fan splittere solo napravis, zalemi/prebrikaj 3u1. Bilo pwm ili ne.
Svaka ploca podrzava do 10W (svaki iole posten vent mozda ima 2-2,5W). Sto zanci da tri moraju ic. Meni na tu foru rade sva tri prednja spojena na chasis fan na ploči.

Momm.
Pošteni kuler ! :)

c-shadow 16.10.2015. 06:48

@lobo64 & RaneZ
Thx, naručio dva komada LC powera u linksu pa ćemo vidjeti.
Naručivao sam neku robu iz conrada i usput tamo našao PWM splitter 1 na 2, isti princip kao gelid, znači napajanje ide iz molexa:
http://www.conrad.hr/Ventilatorski-a...258249_0410117
Gelid nisam našao kod nas, može se izvana naručiti, ali dođe skuplje nego ovo gore.


Dodatno, ima netko iskustva s promjenom venta na starom Freezer 64 Pro v1?
Vidim na netu da ekipa radi neki grunf mod s vezicama i sl. :)
Kad se CPU optereti i razvrti preko cca 1300 rpm, počne se čuti kao cirkularna pila.
Vidim na AC siteu da ima zamjenski fan ali po slici to je V2 verzija, cijena je nekih 3 EUR + još valjda toliko dostava.

lobo64 16.10.2015. 07:44

RaneZ

Oprez sa deklariranom potrošnjom ventova: prilikom pokretanja vent povuče i do 75% više struje nego što na njemu piše. Tako da ako je vent deklariran na 0,3 A = 4 W, moguće je da kod pokretanja peak bude i do 0,5 A.
Ako računamo da su hederi na MB deklarirani na 1 A (rijetke ploče trpe do 2 A, neki modeli od ASUSa npr.), računica je jasna.

Ja na svojoj ploči (vidi moj komp) imam spojena dva venta na PWM heder koji su svaki po 0,5 A, siguran sam da prilikom starta vuku više. Za sada laufaju normalno...

RaneZ 16.10.2015. 10:33

Citiraj:

Autor lobo64 (Post 2840992)
RaneZ

Oprez sa deklariranom potrošnjom ventova: prilikom pokretanja vent povuče i do 75% više struje nego što na njemu piše.

Istina da. Ja sam govorio za Asus :P
Kod moje piše ja mislim točno koliko može podnjet koji (tipa CPU fan može više od chasis fana). Treba pročačkat user manual.

Ove nove imaju OPT cpu fan, kao za dva venta od procesora pa tu daju više.
Ako ništa onda mislim da WTRpump headeru daje dovoljno za 3-4 venta :D

Ja imam sa ovim kablom složeno.

lobo64 16.10.2015. 10:54

6 funti je pljačka. Ljinks ima 1 na 4 za 30 krznenih. Opt CPU fan je zgodna fora ali samo ako je 4 pin (PWM) i samo ako laufa sinhrono sa CPU hederom...

No, SPEEDFAN je tu zakon, s njim možeš konfigurirati bilo koji fan heder (ako je na pločl isti spojen na IO kontroler) i to u rasponu koji ni jedan BIOS ne dozvoljava bez obzira bio dotični 3 ili 4 pin. Ograničenje predstavlja jedino sam vent, odnosno koliko nisko će se dotični dati spustiti a da se ne zaustavi...

RaneZ 16.10.2015. 11:01

Osobno ne koristim pwm.. Nepotrebno je. Ne zelim nikakva ubrzanja ni usporavanja. I 3 pin mi je previse :D Stavim 600rpm fix i mir dovijeka. :beer:

Mommistake 16.10.2015. 17:47

Citiraj:

Autor RaneZ (Post 2840943)
Momm.
Pošteni kuler ! :)

Tak i ja mislim.

Amepshi 16.10.2015. 18:33

Jel tko probao 140mm Vardar?

lobo64 16.10.2015. 19:24

Amepshi

Je, ovaj lik:
http://thermalbench.com/2015/08/25/h...140-f2-f3-ff4/

dh41400 17.10.2015. 09:01

Citiraj:

Autor RaneZ (Post 2841050)
Osobno ne koristim pwm.. Nepotrebno je. Ne zelim nikakva ubrzanja ni usporavanja. I 3 pin mi je previse :D Stavim 600rpm fix i mir dovijeka. :beer:

PWM je dobra stvar kada npr. trebaš više ventova kontrolirati preko ploče tj. njenih headera, a nemaš dovoljno dozvoljene struje na njima - ilitiga imaš prejake ventove za headere.

Napajanje preko molexa, a kontrola preko matične - idealna kombinacija. Da stvar bude još bolja, takav se adapter složi za 5min u kućnoj radinosti za 0kn :)

Naravno, pričamo o korisnicima koji žele da im se brzina mijenja ovisno o određenoj temperaturi.

Citiraj:

Autor lobo64 (Post 2841048)
No, SPEEDFAN je tu zakon, s njim možeš konfigurirati bilo koji fan heder (ako je na pločl isti spojen na IO kontroler) i to u rasponu koji ni jedan BIOS ne dozvoljava bez obzira bio dotični 3 ili 4 pin. Ograničenje predstavlja jedino sam vent, odnosno koliko nisko će se dotični dati spustiti a da se ne zaustavi...

Nažalost SpeedFan još uvijek samo djelomično podržava Broadwell proceve, dok Skylake uopće ne podržava (ni CPU ni MBO senzore) tj. ne daje nikakva očitanja (RPM, Temp, Voltage ...) koliko sam skužio po komentarima korisnika na forumima.

Ovu svoju konfu sam uspio nekako upogoniti da se kejs ventovima brzina mijenja ovisno o temperaturi procesora, ali i grafičke kartice.

Ovo mi je bila želja za složiti, jer u raznim scenarijima su CPU i VGA različito opterećeni, te naravno ponekad znaju imati poprilično različite/neujednačene temperature. S obzirom da je CPU pod AIO vodenim, jedina znatno toplija komponenta je bila grafa, koja sada samostalno može dizati brzinu ventova na kućištu, kako bi dobila više hladnog zraka iz okoline.

Još mi je jedino ostala ugradnja PWM venta na napajanju, koji bi također bio upravljan SpeedFan-om tj. temperaturama CPU i VGA, čime bi se potpuno automatizirao proces provjetravanja kućišta.

Samo da još autor SpeedFana uvede očitanje temperature sa jezgri (za Broadwell), a ne sa onboard senzora ... i to je to :)

Hawker 17.10.2015. 10:14

Ja koristim speedfan i prezadovoljan sam.
Izbacio sam fan controller potpuno i speedfan mi kontrolira sve ventove (x10)
U pocetku sam koristio Ai suite I onaj Asus thermal control(?),ali nakon sto je taj bloatware pogasio ventove pod opterecenjem(nisam jedini)+ stalno kriva ocitanja presao sam na speedfan, podesio da se pali sa winsima I zaboravio da postoji.
Monitoring temperature ide preko hwinfo64 i podeseno da gasi komp. ako temp ode preko max.dozvoljene i zaboravio i na to.

Zika21 17.10.2015. 12:39

Ja ipak najviše volim krivulje podešavati u BIOS-u, na Asrock Z97 Extreme4 se to može i za PWM i za 3-pin ventilatore. SpeedFan mi nikako nije legao :/

Mommistake 17.10.2015. 14:55

Bios kontrola > speedfan!

Hawker 17.10.2015. 15:28

Citiraj:

Autor Mommistake (Post 2841415)
Bios kontrola > speedfan!

Za mene vazi obrnuto.

syss 17.10.2015. 15:31

e pa krivo ti važi... jer speedfan je parče softvera koje se može krešat, smrznut ili jednostavno zblesirati dok bios nije takva priča i pruža osjedno bolji nadzor kompa.

Hawker 17.10.2015. 16:17

Citiraj:

Autor syss (Post 2841440)
e pa krivo ti važi... jer speedfan je parče softvera koje se može krešat, smrznut ili jednostavno zblesirati dok bios nije takva priča i pruža osjedno bolji nadzor kompa.

Ako kojim slucajem se speedfan kresa ventovi odlaze na max brzinu.
U 5 godina nije kresao niti jedan put.

Mario92 17.10.2015. 16:18

Ja to vidim samo kao još jedan nepotrebni proces koji uzima RAM i CPU a istu (ili dovoljno sličnu) funkcionalnost nudi sam BIOS.

syss 17.10.2015. 16:18

ma oke, samo kažem šta ti se može desiti sa bilo kojim sw rješenjem... na to se nemreš osloniti nikako.

osobno sam koristio speedfan u doba mobilnih bartona jer druge opcije nije bilo, ali kroz godine vidiš da je to daleko od optimalnog 24/7 rješenja.

dh41400 17.10.2015. 16:20

Netko koristi softver, netko bios, a netko drži ventove ugašene :D

S obzirom da danas sve nove komponente imaju thermal throttling, najgore što se može dogoditi je da vam se malo komp uspori ... a to je pussysmoke :)

Btw ove novije grafe imaju i poseban alarm kad im je vruće:
Ovima u neVidiji je stvarno dosadno :D

syss 17.10.2015. 16:22

ako si ikada imao genuine intel ploču pred sobom, počevši od nekih toliko niskih brojeva da boli glava (prije 775), onda znaš zašto bios ;)

Hawker 17.10.2015. 16:38

Citiraj:

Autor syss (Post 2841458)
ma oke, samo kažem šta ti se može desiti sa bilo kojim sw rješenjem... na to se nemreš osloniti nikako.

osobno sam koristio speedfan u doba mobilnih bartona jer druge opcije nije bilo, ali kroz godine vidiš da je to daleko od optimalnog 24/7 rješenja.

Meni je speedfan jednostavno prakticniji za kontrolu 10 ventova od BIOSa.
Meni je komp stalno upaljen i cesto takav radi pod punim opterecenjem a ja sam rijetko tad uz komp. (enkodiranje npr.),ali ako kojim slucajem temp prijedje 65 stupnjeva gasi se automatski.

Speedfan mi je omogucio fino podesavanje brzine ventova u odnosu na temp.
Naucio sam se na njega.

Nikky 18.10.2015. 00:14

Svako rješenje ima svoje mane i prednosti,
SpeedFan je i nastao jer su proizvođači bili ljeni napraviti upravljanje "kako treba",
tek od nedavno, nekako sa UEFI slikovnica Bios - ima je dodana opcija da sam definiraš rpm krivulju ...


Sva vremena su GMT +2. Sada je 04:26.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger