PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Svaštara (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=29)
-   -   STAN: kupovina, krediti, APN... (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=303883)

Ladytron25 08.07.2020. 08:18

Citiraj:

Autor coconut (Post 3420941)
POS su teška krama. Radilo ih se s ograničenim budžetom tj. parolom 'čim jeftinije' i baš to se i dobilo - loš projekt, loša izvedba, loši materijali,....
Po mom iskustvu, 90% novogradnji je debelo precjenjeno jer i tu imaš sličan moto: čim brže sa osrednjim budžetom. Te zgrade možda izgledaju lijepo iznutra, ali to je samo šminka ili kako bi to rekli Talijani: stucco e pittura fa la bella figura. Kvaliteta gradnje i materijala je da ti bude slabo. Naravno, ima tu i izuzetaka, ali takvi su rijetki.

Ja sam već razvio 'profesionalnu deformaciju' po tom pitanju. Kada prvi put dođem u neki stan/zgradu, uvijek gledam gornje kuteve da li se vidi pucanje farbe, doljnje linije poda gdje tražim tragove vlage, oko prozora (pogotovo ispod njih) da li je farba napuhnuta od vlage,...

Ako imaš keša, pričekaj da kriza dođe na vrhunac, znači kraj ove i početak druge godine te prati dražbe banaka. Dotle nastavi skupljati keš.

gdje mogu pratiti dražbe banaka?

Bubba 08.07.2020. 08:22

Citiraj:

Autor Ladytron25 (Post 3420945)
gdje mogu pratiti dražbe banaka?

https://ponip.fina.hr/ocevidnik-web/pocetna

Ladytron25 08.07.2020. 08:30

Citiraj:

Autor Bubba (Post 3420948)

Hvala, vidjeh sad tu ima svega.

Da li bi mozda za ovakve stvari bilo dobro unajmiti nekog odvjetnika?

Vidim ima i na Bukovcu nekretnina

Raven_1 08.07.2020. 10:48

Cijene su trenutno kakve jesu, ali neki su spominjali da se nije mogla kupiti novogradnja ispod 1600€ unazad 4 godine. Ja sam kupio novogradnju ( Lovinčićeva) prije 2 godine za 1480€ kvadrat. Sada na istoj lokaciji cijena po kvadratu je 1890€. Frendica je nedavno kupila stan u Zapruđu za 1450€ kvadrat, ali u zgradi staroj 50 godina. Uglavnom cijene bi mogle pasti, ali ne kao prije. Još kad nam uvedu euro...

coconut 08.07.2020. 10:50

@lady
Baci oko i na

https://www.drazba.hr/

SympForTheDevil 08.07.2020. 11:35

Citiraj:

Autor Ladytron25 (Post 3420952)
Vidim ima i na Bukovcu nekretnina

Imaš ti svugdje po ZG nekretnina

borny 08.07.2020. 12:02

Citiraj:

Autor Ladytron25 (Post 3420940)

Ne znam jel istina, dok se gradilo u Kraljevićevoj ona zgrada gdje je sad tehnički pregled vozila da su cijene kvadrata bile oko 1500 eura?

Čisto sumnjam. VMD je gradio, a oni nisu poznati po budget stanovima.
Išao sam na fizikalnu u Aritheru u sklopu tog kompleksa, nema šanse da je m2 ispod 2000-2500€, vrlo vjerojatno je debelo iznad toga.

SympForTheDevil 08.07.2020. 12:05

Kraljevićeva zgrada od tehničkog? Četri tisuće eura u prenarudžbi(oni ko i Pionir,imaju sve rasprodano i prije nego šta ulete u izgradnju),neko je možda odustao(šta se događa) pa sada,kada je malo odležalo idu po 3.6k preko agencija :D

Inače VMD je poznat po prvom(sad svako elitno naseljce zovu ZG BH) Beverly Hillsu u mojoj ulici,prije 15 godina kvadrat je u tim zgradicama išao po 5-6-7 somova eura bez hebem ti. Toliko su se narajcali na tu ulicu da je porasla cijena nekretnina svima nama u ulici :D

Ladytron25 08.07.2020. 21:43

Znači, ne preostaje mi ništa drugo nego nać frajera s nekretninom :D

Hvala, coconut nas cu pogledati

Pupo 09.07.2020. 08:27

Ako ti se ne žuri, nije problem kupiti stan, pogotovo kad imaš toliko keša. Ako ti se žuri, to je druga stvar.

Samo si trebaš posložiti da je kupnja stana kompromis i da neće sve biti idealno.

Mi smo kupili stan prije mjesec dana, nakon par mjeseci čekanja da nam se poklopi cijena i neke stvari što smo htjeli, i sad kada smo ušli u njega, vidim neke stvari i mislim si gdje mi je bila pamet.

Pomo 09.07.2020. 08:35

Ilitiga ne postoji savršena nekretnina.
Kupili u 12-om mjesecu stan, prezadovoljni.
Ali yebiga, gradnja iz 85-e, ne pitaj kakva je žbuka i kupi dulje tiple.
Ili u renovaciji otuci žbuku.
I da, zaobišli agencije, neznam di ste našli ove po 2%, tu kradu 3% na obadva kraja.
Sram me reć koju sam cifru uštedio što sam stan kupio bez agencije.

Ladytron25 09.07.2020. 12:35

Nije baš priša , ali ono. Voljela bih svojih 40 ak kvadrata.

Znam da svega ima i zato bi u svako razgledanje stana bilo dobro ovesti nekkoga ko se razumije u instalacije i ostalo

coconut 09.07.2020. 13:03

Instalacije ne vidiš dok ne otučeš žbuku ili skineš podne obloge. Moj ti je savjet da promijeniš sve instalacije u stanu prije useljenja. Ali baš SVE. Tek tada ćeš znati da je sve ok i da nećeš imati problema s njima slijedećih x godina. Jedini izuzetak može biti struja koja je mijenjana u zadnjih 5-6g.

pero_dinamit 09.07.2020. 13:06

Citiraj:

Autor Pomo (Post 3421191)
Ilitiga ne postoji savršena nekretnina.
Kupili u 12-om mjesecu stan, prezadovoljni.
Ali yebiga, gradnja iz 85-e, ne pitaj kakva je žbuka i kupi dulje tiple.
Ili u renovaciji otuci žbuku.
I da, zaobišli agencije, neznam di ste našli ove po 2%, tu kradu 3% na obadva kraja.
Sram me reć koju sam cifru uštedio što sam stan kupio bez agencije.

A gle, stan koji nam se svidio se prodavao samo preko agencije, nije da sam imao nekog izbora. I nije bilo 2%, krivo sam napisao, bilo je oko 10k krznenih. A što je, tu je. Agencija je poznata i dugo postoje tako da se tu nisam nešto pretjerano brinuo. Sve je bilo po dogovoru, ništa nije išlo bez našeg odobravanja, pa čak smo dodavali neke stavke kod slaganja ugovora. Mi zadovoljni.

lowrider 09.07.2020. 13:31

Citiraj:

Autor Ladytron25 (Post 3421146)
Znači, ne preostaje mi ništa drugo nego nać frajera s nekretninom :D

Hvala, coconut nas cu pogledati

Pa imaš tu ba firumu kandidata, čak i rastavljenih.


Sve što je starije od 20-30 godina, mijenjaj sve instalacije.
Nemoj zadnje katove, ja nebi ni samo prizemlje.

Ladytron25 09.07.2020. 17:40

Citiraj:

Autor lowrider (Post 3421258)
Pa imaš tu ba firumu kandidata, čak i rastavljenih.


Sve što je starije od 20-30 godina, mijenjaj sve instalacije.
Nemoj zadnje katove, ja nebi ni samo prizemlje.

:lol2:


ja sam sad na 5 katom i dok je bio potres mislila sam da cu izletiti kroz prozor van
od 1-4

coconut 09.07.2020. 18:06

Definitivno izbjegavati prizemlje zbog temeljne vlage koja će se pojaviti kad-tad, pogotovo kod starijih zgrada.

darkydark 09.07.2020. 18:34

Znam da je iznad budžeta, ali stan s parkirnim mjestom u zgradi di ja živim

https://www.njuskalo.hr/nekretnine/s...oglas-31807277

stan 46m2 + parkino mjesto (etažirano) u dvorištu zgrade

disclaimer: nit imam veze sa stanom, nit imam koristi :)

SympForTheDevil 09.07.2020. 18:41

Šta klasificira novogradnju u današnje vrijeme? :D

1v@n 09.07.2020. 18:43

Taman mi se na vratima zgrade pojavio oglas da se prodaje stan. Odem vidjeti cijenu i usput pogledam prodaje li još netko stan u mojoj ili susjednim zgradama.

1. 41 kvadrat i garažno mjesto - 88 000€ (privatno)
2. 57 kvadrata i vanjski parking - 127 000€ (agencija)
3. 39 kvadrata i vanjski parking - 90 000€ (agencija)
4. 80 kvadrata i garažno mjesto - 170 000 (privatno - vlasnik iz Splita)

Eto, cijene od 2100 € po kvadratu :lol2: Ne da idu dolje nego još i rastu

Citiraj:

Autor SympForTheDevil (Post 3421326)
Šta klasificira novogradnju u današnje vrijeme? :D

Jugoslavija je starogradnja, 'rvacka je novogradnja, tak jasno :D

chief_wolfinjo 09.07.2020. 18:45

mislim da nekakvog znatnog pada cijena niti nebu...

fishkal 09.07.2020. 20:25

Bude bude.

Evo ti primjer. Kolega dogovarao stan, javio se za onu mjeru poticaja. I kad je sve ovo krenulo zove agenciju i kaže da bi on malo pričekao, ne zna što će biti. Ovi kažu - ne može, ili ideš ili ne.
On kaže - onda ništa, odustajem od svega.

Za 4 dana ga zove išta agencija, nudi isti stan 200€ po kvadratu niže. A to je bilo pred 2 mjeseca.


Ljudi, miljarde kuna nisu zarađene. Posvuda, od turizma do raznih proizvodnih grana. A tek će miljarde dalje se ne zaraditi. To će se sve preliti i na stanove. Ljudi koji su u komotnoj situaciji prodavali stan i držali cijenu će sad htjeti prodati pošto - poto.
Ljudi koji nisu imali na kraj pameti da bi prodavali stan će prodavati jer će biti u problemu s otplatom.


Ako je proracun države doživio 30 miljardi manje prihoda, to znači da je privatni sektor prihodio bar 100 miljardi manje nego lani. Zasad.

To se ne može ne preliti na cijene stanova.

darkydark 09.07.2020. 22:16

Citiraj:

Autor SympForTheDevil (Post 3421326)
Šta klasificira novogradnju u današnje vrijeme? :D

Nije nam se zgrada srušila sad kad je bio potres pa valjda to :D

Fleks 09.07.2020. 23:57

Citiraj:

Autor darkydark (Post 3421323)
Znam da je iznad budžeta, ali stan s parkirnim mjestom u zgradi di ja živim

https://www.njuskalo.hr/nekretnine/s...oglas-31807277

stan 46m2 + parkino mjesto (etažirano) u dvorištu zgrade

disclaimer: nit imam veze sa stanom, nit imam koristi :)

kaj je ovo? Kosi zid, crt, slikao nareske, moderno uređen, open space? Dobro da nije napisao british style loft sa šarmom. Njuskalo treba moderatora... :D

MadBoY 10.07.2020. 00:24

Citiraj:

Autor fishkal (Post 3421349)
Ljudi, miljarde kuna nisu zarađene. Posvuda, od turizma do raznih proizvodnih grana. A tek će miljarde dalje se ne zaraditi. To će se sve preliti i na stanove. Ljudi koji su u komotnoj situaciji prodavali stan i držali cijenu će sad htjeti prodati pošto - poto.
Ljudi koji nisu imali na kraj pameti da bi prodavali stan će prodavati jer će biti u problemu s otplatom.
Ako je proracun države doživio 30 miljardi manje prihoda, to znači da je privatni sektor prihodio bar 100 miljardi manje nego lani. Zasad.
To se ne može ne preliti na cijene stanova.

Kao da se ne moze s bankom dogovoriti odgoda placanja od par mjeseci ili produljenje placanja pa da rata bude manja :). Nisu ni banke glupe pa da ce odmah svima uzimati stanove tko ne moze platiti, kad ih ionako nece imati tko kupiti. A ovaj pad nije pogodio cijeli privatni sektor i ne rade svi u turizmu ili ugostiteljstvu.

lowrider 10.07.2020. 08:10

Nas će lupiti sa zaostatkom, falabogu imamo odgode plaćanja dadžbina mjesecima ccc...

HCS 10.07.2020. 09:01

Citiraj:

Autor fishkal (Post 3421349)
Bude bude.

Evo ti primjer. Kolega dogovarao stan, javio se za onu mjeru poticaja. I kad je sve ovo krenulo zove agenciju i kaže da bi on malo pričekao, ne zna što će biti. Ovi kažu - ne može, ili ideš ili ne.
On kaže - onda ništa, odustajem od svega.

Za 4 dana ga zove išta agencija, nudi isti stan 200€ po kvadratu niže. A to je bilo pred 2 mjeseca.


Ljudi, miljarde kuna nisu zarađene. Posvuda, od turizma do raznih proizvodnih grana. A tek će miljarde dalje se ne zaraditi. To će se sve preliti i na stanove. Ljudi koji su u komotnoj situaciji prodavali stan i držali cijenu će sad htjeti prodati pošto - poto.
Ljudi koji nisu imali na kraj pameti da bi prodavali stan će prodavati jer će biti u problemu s otplatom.


Ako je proracun države doživio 30 miljardi manje prihoda, to znači da je privatni sektor prihodio bar 100 miljardi manje nego lani. Zasad.

To se ne može ne preliti na cijene stanova.

Apsolutno se slazem, samo treba jos pricekati negativne efekte. Problematicno je sto ce i vecini kupaca shodno i primanja padati. Takoder, agencije rade sve sto je u njihovoj moci, da zadrze cijene na razini. No dobro, biti ce onda ovrsnih procesa kao u prici :kafa:

fishkal 10.07.2020. 09:13

Citiraj:

Autor MadBoY (Post 3421409)
Kao da se ne moze s bankom dogovoriti odgoda placanja od par mjeseci ili produljenje placanja pa da rata bude manja :). Nisu ni banke glupe pa da ce odmah svima uzimati stanove tko ne moze platiti, kad ih ionako nece imati tko kupiti. A ovaj pad nije pogodio cijeli privatni sektor i ne rade svi u turizmu ili ugostiteljstvu.

Tko misli da je ovo pogodilo samo turizam i ugostiteljstvo se grdno vara.

Da, postoje odgode i svašta nešto. Al ovo je krenulo u veljači, a tek se očekuju prave posljedice. Do proljeća će sigurno biti ljudi kojima nikakve odgode neće pomoći.

Kažem, po prihodima ovogodišnjeg proračuna izgubljeno je minimalno 100 miljardi u privatnom sektoru. Za zemlju veličine Hrvatske, gubitak takve love ne može proći bez da svi osjetimo.

Da se razumijemo, nadam se da sam u krivu i da će sve brzo se vratiti u normalu.

domina 10.07.2020. 09:30

bio sam na moru prosli tjedan, autocesta prazna, ulice prazne, jako malo ljudi, bio sam u apartmanu kojima je cijena inace 100 do 120 eura nocenje, prepolovljena im je cijena. tri kucna broja dalje covijek montira tablu za prodaju apartmana...
koji je razlog prodaje ja ne znam, ali tko lud bi iso prodavat brutalno sreden apartman, novogradnja da nije kriza?

cijene nekretnina nece past preko noci, ali budu..
sljewdece god sve firme koje na moru servisiraju klime, sreduju stolariju, krovove, plocice...nece imati posla ko do sada..
nadam se da sam u krivu, ali svaki prodavac i ugostitelj kraj kojeg sam prosao, nije imao bas pravi iskreni osmijeh na licu..ljudi se boje..

ovo je po mom najveca kriza koja ce pogodit RH, a osjetit ce i oni sa sigurnim poslom u drzavi.

SympForTheDevil 10.07.2020. 11:12

Opustite se, 95% nekretnina neće cijena padati već i rasti kao u zadnjoj krizi. Padati će cijena emergency sellerima kao i obično. Trebati će biti spreman i brz ali da će pasti cijena za sve casual kupce stana varate se kao što ste se varali 2008.

Šta će se dogoditi opet...kada padne potražnja za novima,Pionir i njegova grupacija, vmd i slični će prestati raditi nove zgrade. Oni isključivo rade po principu prodaje na neviđeno I neizgrađeno...pare u naprijed i amen. Jednostavno će prestati graditi i pojaviti će se posljedično,porast potražnje u "starogradnji" I samim time cijene će se održavati i možda čak i rasti.

Ovo govorim za ZG.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 14:27.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger