PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Hardverski problemi (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   (riješeno) Komp se resetira poslije stavljanja novog CPU-a (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=311503)

tomo19 30.01.2022. 20:31

(riješeno) Komp se resetira poslije stavljanja novog CPU-a
 
Zamjenio sam Ryzen 5 2600 za 3700x i stavio novo napajanje Be Quiet dark power pro 11 550w i sad mi se komp svako malo smrzava i resetira ili mi se zacrni na trenutak ekran.

Radi ovog zadnjeg sam probao instalirati nove GPU drivere ali čim krenem smrzne se i resetira.
Napravio sam Clear cmos poslije ugradnje cpua.

Jel možda polovni CPU R7 3700x kojeg sam kupio neispravan (nema garanciju :D), ne vjerujem da je do napajanja, ima tko ideju šta bi moglo biti.

Da probam reinstal windowsa.

Drvoje 30.01.2022. 22:17

Koji ti je BIOS na matičnoj, 7002 ili noviji je potreban za taj proc.?

https://pangoly.com/en/compatibility...ir-vi-hero/cpu

Vrati stari proc. ako je još u tebe, pogledaj i po potrebi flashaj.

tomo19 30.01.2022. 22:53

Bios je zadnji, 8101.
Mislim da je stariji bios da ne bi ni ušao u Windovse.

Edit: Probati ću reinstal windowsa napraviti do kraja tjedna kad stignem.

kiki86 31.01.2022. 13:06

Probaj ram stavit na default bez xmp profila, da njega eliminiraš.

njuskalo 31.01.2022. 13:13

Imam skoro isti setup, i imao sam problema s RAM-om, stavi sve na default i isključi automatski OC. Ovaj ram mora radit na 1.35V ako ćeš imat 3000MHz, a meni na default radi na 2133 i bude stabilno. Na kraju sam uspio podesit sve da radi na 3000Mhz, al mogu pogledat koje su mi postavke večeras kad budem doma.

tomo19 31.01.2022. 18:16

Ram mi je bio na default, na 2133 mhz, samo koliko sam vas skužio trebam još dodatno isključiti auto oc.
Nisam baš u tome, je to ovu opciju Ai Overclock Tuner staviti na manual?

tomek@vz 31.01.2022. 18:43

Probaj sa starim procem.


P.S.- da nije mozda koji pin na novom CPU uvinut/fali? Jel hladnjak dobro nasjeda?

tomo19 31.01.2022. 18:54

Ništa od ovog prije nije pomoglo.

Pinove sam pregledao ali onako na brzinu, sad idem vratiti stari pa još jednom pregledati novi.

Javim uskoro

Cuky 31.01.2022. 19:05

Ajd ti probaj sa starim napajanjem prije nego skines procesor.

tomo19 31.01.2022. 22:30

Staro napajanje nije riješilo problem.
Nisam još vratio stari proc, nego sam ovaj 3700x iznova ugradio ali ista stvar.

Sutra vraćam stari procesor ali sve sam sigurniji da je ovaj neispravan.

Ako sutra sa starim bude radilo dobro, ovaj novi nosim negdje u servis na provjeru a onda ide pod čekić pa u e otpad.

Ovo pod čekić da nekome ne bi palo napamet da ga opet stavi na oglas:D

Exit: Pregledao sam pinove, slikao sam ih fotoaparatom i pregledao uvećano slike i svi su ravni i nisam vidio ni jedan da fali.

tiki66 01.02.2022. 07:49

Jesi probao nanovo Windowse (ili na drugi disk) ili barem live linux? Ja bih počeo od softvera, a nakon toga na hardver.

tomo19 01.02.2022. 08:55

Windowse sam ponovno instalirao, nije pomoglo.
Kad se vratim sa posla vratim stari procesor i vjerujem da je ovaj novi uzrok problema.
Znam da se procesor rijetko kvari ali navodno itekako može, bez obzira što su pinovi, barem koliko vidim ok.

Ako ne pomogne imam još jedan mali ssd i probam na njega instalirati Windowse da isključim trenutni ssd (stari ocz vertex 4 128 GB, još bi bilo najbolje da je on uzrok, odlično me poslužio ali danas 128gb ne vrijedi baš nešto).
Javim večeras

tomek@vz 01.02.2022. 09:06

Citiraj:

Autor tomo19 (Post 3580901)
Windowse sam ponovno instalirao, nije pomoglo.
Kad se vratim sa posla vratim stari procesor i vjerujem da je ovaj novi uzrok problema.
Znam da se procesor rijetko kvari ali navodno itekako može, bez obzira što su pinovi, barem koliko vidim ok.

Ako ne pomogne imam još jedan mali sad i probam na njega instalirati Windowse da isključim trenutni ssd (stari ocz vertex 4 128 GB, još bi bilo najbolje da je on uzrok, odlično me poslužio ali danas 128gb ne vrijedi baš nešto).
Javim večeras


Sta kaze Windows log?

tomo19 01.02.2022. 09:26

Nemam previše baš iskustva sa ovim stvarima pa log nisam ni gledao, budem i to kad dođem doma poslijepodne

VooDooZG 01.02.2022. 10:08

Pa možda da probaš taj proc na nekoj novijoj matičnoj prije nego ga razvališ - ja imam tu Tomahawk B450 ( ne Max ) i isto me hebao 3600 u startu kad je tek izašao ali smo se nekak dogovorili tokom vremena, uglavnom isto nije htio dignut makar meni nije ni u win htio ući..

tomo19 01.02.2022. 10:18

Nemam drugu ploču ali kad isključim sve drugo, odnosno ako sa starim bude radilo, odnijeti ću ga tu u lokalni servis da ga probaju, ako to žele napraviti za 100, pa i 150kn platiti ću.

Ovo razvaljivanje sam napisao ako je potvrđeno neispravan, da ga netko ne pokupi sa e otpada pa na oglas, ima svakakvih ljudi, nije velika vjerojatnost ali nije mi problem malo stisnuti pinove i to je to.

Tebi vjerojatno BIOS nije bio nadograđen, ili?

tiki66 01.02.2022. 10:54

Budi uporan, zezaj se i s BIOS postavkama, probaj underclock procesora, daj mu malo više napona i slično prije nego ga daš na servis...

VooDooZG 01.02.2022. 11:43

Citiraj:

Autor tomo19 (Post 3580925)
Nemam drugu ploču ali kad isključim sve drugo, odnosno ako sa starim bude radilo, odnijeti ću ga tu u lokalni servis da ga probaju, ako to žele napraviti za 100, pa i 150kn platiti ću.

Ovo razvaljivanje sam napisao ako je potvrđeno neispravan, da ga netko ne pokupi sa e otpada pa na oglas, ima svakakvih ljudi, nije velika vjerojatnost ali nije mi problem malo stisnuti pinove i to je to.

Tebi vjerojatno BIOS nije bio nadograđen, ili?

Ma više stvari, prvo sam išao sam instalirati taj bios onak prek usb-a bez proca jer sam imao Intel prije toga pa sam se tu napatio i nisam uspio nego su mi ga u adm-u instalirali, onda ti je ta ploča imala foru sa bios-om iz tog trenutka da kad isključiš komp iz struje da ga neće boot-at nego si morao nekoliko puta resetirat pa se iz xy puta pokrenuo i radio normalno do ga opet nisi iz struje isključio.., sad to radi ok..

I zadnje di sam imao show je bilo kad sam mijenjao hladnjak za proc ( Arktic 34 ) je bilo da ga nije htio boot-at a sa originalnim je radio bez greške - na kraju se ustanovilo da su mu oni šerafi distancer bili prekratki/predugi baš za tu ploču pa su mi iz Arctica poslali nove i sad radi bez greške ..

Uglavnom s tom pločom sam imao više posla nego sa svima do sad zajedno ..

spawn 01.02.2022. 11:53

Uvijek možeš dati nekome procesor da proba na svojoj ploči. Ako ne nađeš nikoga pošalji mi ga i testiram ga na svojoj ploči. Imam Asrock AB350M s B350 chipsetom koji također podržava taj proc pa vidimo jel šteka proc ili ne.

tomo19 01.02.2022. 21:17

Malo sam se igrao sa bios postavkama ali ništa nisam napravio, nisam baš ekspert u tome, a nije mi se dalo sad surfat o tome.

Ali dobro, sad sam vratio R5 2600 i sa njim radi normalno, hvala vam na ponudama ali ne da mi se procesor slati.

Zvao sam servis tu blizu mene na Malešnici i rekli su mi da je provjera procesora 125kn, mislim da ću ga dati na provjeru sutra ili prekosutra poslije posla, javim kad mi odgovore, a vama svima hvala na pomoći.

Ako se ispostavi da je ok onda ću se pozabaviti sa tim kad budem imao vremena a ako je neispravan, kao što sam rekao...čekić :D

spawn 01.02.2022. 22:51

Mozda na tvojoj ploči ne radi kako treba a na drugoj bi mozda radio. Javi sta kaže servis.

tiki66 02.02.2022. 07:40

Jep, nemoj uništiti potencijalno dobar komad hardvera :D

tomo19 02.02.2022. 11:05

Procesor je na listi te matične i trebao bi raditi, jedina mi je nada da je u konfliktu sa ovom memorijom ili slično, ne znam je li to moguće ako memorija sa R5 2600 radi savršeno.
Inače memorija nije na listi podržanih matične.

Biti ću pametniji kad naprave dijagnostiku u servisu, reći ću im da ću svejedno doći po njega i ako je neispravan, da ne bi bilo..., ne vjerujem da to rade, taj servis je dobio pohvale od kolega tu na forumu ali opet nikad nisi siguran, recimo da kažu da je neispravan i zadrže ga ispravnog.

Ako potvrde da je neispravan onda je jedino za smeće, odnosno e otpad.

spawn 02.02.2022. 13:31

Ako kazu da je neispravan pošalji ga meni tiskom, 10 minuta posla. Ja ću se malo poigrati par dana s njim i vraćam ti ga da ga uništiš, bez brige :). Ako kazu da je 100% ispravan ali tebi se ne da zezati s tim posalji na pm ponudu pa ga mozda otkupim. Jednom sam skoro bacio grafičku gtx 560ti dok nisam sebi rekao ajde da probam još nesto i na kraju dan danas radi i igraju se dječje igre na tom pcu. :)

pogi 02.02.2022. 13:44

I ja bi isprobao taj 3700x na svojoj ploči! :)

Uglavnom, fakat se nisam dosad sreo sa pokvarenim CPUom (kućni korisnik). Ali ono, nikad se nezna.

tomo19 02.02.2022. 19:00

1 privitaka
Sudeći po ovom videu moglo bi to biti i da se ne slaže sa mojom pločom (Asus c6h), točno ovakve probleme sam i ja imao, pa i onaj dio kad mu digne windowse a nema pokazivača miša, pa se sruši itd.

https://www.youtube.com/watch?v=I-K-Qnyu6sA

A i dolje u komentarima netko je spomenuo da mu je došlo malo termalne paste na strani gdje su pinovi pa je imao iste probleme dok nije očistio.
Kod mene isto vidim da je prošlo dolje paste
Čime bi mogao to očistiti a da ne oštetim.

Slika mog 3700x s donje strane:

Ag008 02.02.2022. 22:05

Alkohol i štapić za uši

Mario92 02.02.2022. 23:27

Ja takve situacije rešavam sa isopropilnim alkoholom i četkicom za zube između pinova

tomo19 03.02.2022. 19:40

Pinove procesora 3700x sam očistio isopropilnim alkoholom i četkicom za zube (hvala Mario92) i ponovo ga ugradio u komp.

Radi već dva sata stabilno, vrtio sam i prime95 na svim jezgrama jedno 20-tak minuta. :goood:

Prije mi je radio max par min i to ako nisam pokretao i malo zahtjevnije programe.

Hvala svima, eto sad sam naučio da malo paste na pinovima može uzrokovati probleme.
Nisam to baš vidio dok nisam slikao i uvećao a i onda sam samo obraćao pažnju na same pinove jesu ravni i na broju.
Tek kad sam pročitao komentar na video linkanog gore, sam obratio pažnju i na pastu.

Problematična je bila pasta vidljiva na slici, zadnji red dolje.
Predpostavljam da je AC MX4 pasta radila kratke spojeve između pinova.

Sutra kad budem skroz siguran da je sve ok, dodajem naslovu riješeno i onda može LOCK, uf.. izmorilo me ovo skroz :D

Mihael 03.02.2022. 19:47

Neka si rijesio!!! Odlicno!


Sva vremena su GMT +2. Sada je 07:04.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger