PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Audio, Video, Foto (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Prebacivanje VHS snimka na PC (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=314539)

morozinho 26.10.2022. 21:38

Prebacivanje VHS snimka na PC
 
Pozdrav svima,

Htio bih prebaciti stare VHS snimke u digitalni oblik. I znam da mi treba video kartica koja prima analogni signal i neka aplikacija za video capture. Probao sam 2 različite kartice Winnov PC-e i USB easy cap. S obje imam problema prilikom reprodukcije snimljenog materijala. Na jednoj zvuk nije pratio sliku (nije sinkronizirano) ali ne u cijeloj dužini snimka. Nekako random. A drugi mi nije u boji snimio. Za obje kartice isključivo radi njihova applikacija.
Imate li preporuku neke kartice i aplikacije koja sigurno rješava ovaj problem? Možda ima netko za prodati da mu ne treba?

Zahvaljujem

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

cane 26.10.2022. 22:04

Citiraj:

Autor morozinho (Post 3633452)
A drugi mi nije u boji snimio.

Da nije do postavki video sistema u aplikaciji? Imaš li izabrano PAL? Jer ako je SECAM onda je moguće da zbog toga nemaš boje.

domy_os 26.10.2022. 22:15

Probaj Hauppauge USB-Live, bilo ih je po 100 i kusur kuna nekad davno... Za Windowse je dobar njihov WinTV, a za Linux Kaffeine.

https://hauppauge.com/pages/products/data_usblive2.html

medo 26.10.2022. 23:56

Ako želiš da ispadne kako treba namučit ćeš se. Davno sam to radio s jednim starim moćnim free softwareom VirtualDub, a onda enkodiranje sa ffmpegom.

quazar912 27.10.2022. 07:31

ako je moguće nađi nekog ko ima DVD/HDD rekorder (to je bilo aktualno od 2005-2015) pa onda sa videa prebaciš na HDD i potom editiraš početke,krajeve i onda zapržiš na DVD.
pa si prebaciš na tvoj PC.

i to je baš to šta ti treba. uređaj odradi konverziju tog SD signala 25FPSa i bez gubitka sinkronizacije imaš snimku istu kao original. vrijeme potrebno je trajanje originala + editiranje + prženje.

tako sam sebi radio tada. nikakav capture card, nikakav software.

mane - nemaš HD, nemaš 16:9

segregator 27.10.2022. 09:46

Ja sam spojio vhs video i audio izlaz na staru mini DV kameru, a iz kamere firewire na TV, pa kamera odradi digitalizaciju...4 sata mislim da ispadne nekih 50GB u RAW DV1 formatu, a onda obrada po želji

Sinac 27.10.2022. 11:01

A što fali klasičnoj PC TV kartici? Nađe neku s analognim prijemom, barem ih je bilo na Njuškalu za siću. Spoji VHS na antenski ulaz i odradi sav posao, još i dobije sve digitalizirano u MP4 ili AVI formatu, ovisno o popratnom softveru TV kartice. Jenako će posao odraditi i PCI i USB verzije.

frezer 27.10.2022. 11:07

Ja imam jedan stariji pc. Kupio na njuškalu analognu pci tv karticu sa ulazom za 20 kn. Odlično odradila posao.
Ako je noviji pc, treba provjeriti drivere.
Edit: kolega gore bio brži:)

segregator 27.10.2022. 11:14

Citiraj:

Autor Sinac (Post 3633573)
A što fali klasičnoj PC TV kartici? Nađe neku s analognim prijemom, barem ih je bilo na Njuškalu za siću. Spoji VHS na antenski ulaz i odradi sav posao, još i dobije sve digitalizirano u MP4 ili AVI formatu, ovisno o popratnom softveru TV kartice. Jenako će posao odraditi i PCI i USB verzije.

To je najlakši način, ali samo ako te uopće nije briga za kvalitetu snimke

^SuperUnknown^ 27.10.2022. 12:08

Citiraj:

Autor segregator (Post 3633549)
Ja sam spojio vhs video i audio izlaz na staru mini DV kameru, a iz kamere firewire na TV, pa kamera odradi digitalizaciju...4 sata mislim da ispadne nekih 50GB u RAW DV1 formatu, a onda obrada po želji

Ovo je vjerojatno nacin sa najboljim omjerom kvalitete i jednostavnosti :) Naravno, prva pretpostavka je koliko-toliko OK VHS player i svakako pociscena glava (bubanj), te Firewire ulaz na kompu.

Neki ultimate nacin bi bio dobar VHS player (nedobog S-VHS) i Time base corrector (ukoliko player nema) i neka poluprofi capture kartica.

Rjesenje s kojim sam ja radio je dobar, ispravan i cist Sony VHS pa passthrough u Panasonic DMR-ES10 DVD recorder koji glumi nekakav kvazi TBC, pa dalje komponentnim kabelima u Blackmagic capture karticu. Rezultat je vrhunski :)

spiderhr 27.10.2022. 12:57

Prije dosta godina kupio usb sa chinchevima (audio + video), na VHS-u imam skart to chinch. Mislim da je bio nešto manje od 200 kn

Mac_F 27.10.2022. 20:55

Ja nikako da krenem s tim, imam neku USB s-video capture karticu ali stari četveroglavi VHS player je imao nekih problema ako se dobro sjećam, a ne bi htio sa crappy playera snimat.

Evo još malo ideja za razmišljanje:
https://www.youtube.com/watch?v=ZC5Zr3NC2PY
https://www.youtube.com/watch?v=foLPX4YTwHk

Visage 27.10.2022. 21:10

Prije koju godinu sam posudio kolegimalu VJ konzolu koja ima TBC u sebi, dva videa, da si nesto odradi. Pa dok je on trazio sebi neku soluciju za po doma, salje na email nekakvu prepisku s dva najveca video foruma, a kad tamo, ljudi nakupovali starih AIW kartica (Philips tuneri i Theater 2xx procesori, ili ranji) te zakljucili, da u najbolje kartice za prebacivanje. Jasno, vecina zna da tu ulaze podosta AGP grafi iz vremena, ali srecom i pokoja na PCI-e.

Ako autor pitanja ima pokoju kazetu, iz vlastitog izvora snimanja, znaci ako su snimke realizirane istim videom, s kojeg ce vrsiti prebacivanje, isti ima stabilan transport, ispravnu glavnu, te stabilan tracking, vjerojatno mu nece trebati velika oprema.

Problem je kad ima vise izvora s drugih videa, razlicitih masina, starijih traka. Onda onboard ili vanjsko sklopovlje radi nebo i zemlju u kvaliteti transfera. A nekad bez istog, nece biti ni moguce. Imao sam tri kazete s masine kojoj je variralo prebacivanje SP/LP-a, na koju god masinu ih stavio, nije se dalo stabilizirati bez vanjske pomoci.

Ako je pak arhivski pristup, onda adresira opet vanjskim, kako bi se osiguralo da ne bude generacijski gubitak u prebacivanju. Doduse, to je vise mucilo pritate VHS vremena.

Citiraj:

Autor ^SuperUnknown^ (Post 3633595)
Ovo je vjerojatno nacin sa najboljim omjerom kvalitete i jednostavnosti :) Naravno, prva pretpostavka je koliko-toliko OK VHS player i svakako pociscena glava (bubanj), te Firewire ulaz na kompu. Neki ultimate nacin bi bio dobar VHS player (nedobog S-VHS) i Time base corrector (ukoliko player nema) i neka poluprofi capture kartica.
Rjesenje s kojim sam ja radio je dobar, ispravan i cist Sony VHS pa passthrough u Panasonic DMR-ES10 DVD recorder koji glumi nekakav kvazi TBC, pa dalje komponentnim kabelima u Blackmagic capture karticu. Rezultat je vrhunski :)

Da, neki Panasonici, posebno JVC twin modeli S-VHS/DV imaju sve u sebi s memorijom vecom i od najrecenijih JVC/Panasonic cisti video trakasa. No, to je s postavljenjem antene na krov za FM ili TV. Nikad ne ides stavljati napamet pojacalo, dok ne vidis dal ti stvarno treba.

Zato tko prebacuje, gledajte po oglasima zadnje Stereo modele, iz 2000-tih, jer tad su ljudi jos uvijek znali za poklanjati mladencima, bas video uredjaje, koji ovi nikad nisu koristili, jer su vec datumski, za vecinu bili neinteresantni.

Ne moraju uopce biti top modeli, cak ni s puno opcija, vazni su ocuvani transporti, nekoristeni modeli, koji uvijek dobro dodju za cuvati skuplje.



...

morozinho 29.10.2022. 10:37

Budem idući tjedan pokazao kakvu opremu imam, tj s kojeg video uređaja mogu reproducirati vhs.
Snimci su iz sredine 90 snimani tko zna kakvim starim kamerama koje su u ono doba bile više kao RPG na ramenu nego neki uređaj za snimanje.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

Warrior 29.10.2022. 22:15

Citiraj:

Autor segregator (Post 3633549)
Ja sam spojio vhs video i audio izlaz na staru mini DV kameru, a iz kamere firewire na TV, pa kamera odradi digitalizaciju...4 sata mislim da ispadne nekih 50GB u RAW DV1 formatu, a onda obrada po želji

Tako je. Tako i ja radim. Dodatno mi je izvor odličan Panasonic VHS rekorder s TBC-om i ima čak onaj jog/shuttle kotačić za precizno playanje trake.
Tada je koštao malo bogatstvo, ali kao klincu bila mi je želja imati VHS sa jog/shuttle opcijom. Ihhhhaaaaa....

Poslano s mog Samsung S21 Ultra koristeći Tapatalk

^SuperUnknown^ 05.11.2022. 12:56

Citiraj:

Autor Visage (Post 3633692)
Da, neki Panasonici, posebno JVC twin modeli S-VHS/DV imaju sve u sebi s memorijom vecom i od najrecenijih JVC/Panasonic cisti video trakasa. No, to je s postavljenjem antene na krov za FM ili TV. Nikad ne ides stavljati napamet pojacalo, dok ne vidis dal ti stvarno treba.

Zato tko prebacuje, gledajte po oglasima zadnje Stereo modele, iz 2000-tih, jer tad su ljudi jos uvijek znali za poklanjati mladencima, bas video uredjaje, koji ovi nikad nisu koristili, jer su vec datumski, za vecinu bili neinteresantni.

Upravo mi je stiglo ovo cudo :nuts: '99. godiste, u super stanju, 2 daljinca, manual, savrseno ispravan :) Ako se ne varam, ovaj ima "samo" 2 MB memorije, ali to mi je cist dovoljno. 90€ je bio. I sad treba skuziti kako ga prebaciti na engleske menije jer je sve na njemackom :hitthewal:

https://i.postimg.cc/8jkFYPGx/IMG-7622.jpg https://i.postimg.cc/XXbBwkzj/IMG-7638.jpg https://i.postimg.cc/PNQpKvgm/IMG-7624.jpg https://i.postimg.cc/qNSzgsKd/IMG-7625.jpg https://i.postimg.cc/vcP1wFHT/IMG-7626.jpg https://i.postimg.cc/MnvnWPvD/IMG-7620.jpg

Nikky 05.11.2022. 14:00

Ne treba ništa skužiti samo treba čitati > https://www.manualslib.com/manual/84...page=10#manual
:)

Visage 05.11.2022. 23:23

Citiraj:

Autor ^SuperUnknown^ (Post 3635474)
Ako se ne varam, ovaj ima "samo" 2 MB memorije, ali to mi je cist dovoljno. 90€ je bio. I sad treba skuziti kako ga prebaciti na engleske menije jer je sve na njemackom :hitthewal:

Lijepo, nadam se da ce ti dobro raditi. 2 ili 4 memorija ne igra ulogu kod ciste reprodukcije, kod dub/snimanja glasa dolazi od pomoci. HighEnd Japanski modeli imaju kontrolu "digifine" video memorije kakvu ima (nisam 100% siguran) 900x serija, ali znam da je jedino ima HR-DV sigurno. Ali za prebacivanje, vrlo malo vazno.

Jedino sto apeliram, da si nabavis nesto ljepse od daljinskih. Iz prsta, bez da gledam u literaturu, recimo : JVC MBR VCR Plus R6/AA/UM-3, mada ima jos raskosnijih. Pred kraj su i Panasonic i JVC skrtarili s daljinskim upravljacima. Japanci su ih dobivali, ali EU je znao dobivati bez JD-a, pa si ih mogao dokupiti, sto je bilo dosta bezveze. Posebno kad model potpuno podrzava kontrolu.

Ako ti se svidja zlatni daljinski gore na slici DVS1-a, taj daljinski je oznake : JVC LP20465-006

nadjes ih na ebayu na sve strane.


..

coconut 06.11.2022. 08:45

Meni u ormaru stoji Sony SLV-SE630

^SuperUnknown^ 06.11.2022. 17:28

Citiraj:

Autor Visage (Post 3635587)
Jedino sto apeliram, da si nabavis nesto ljepse od daljinskih. Iz prsta, bez da gledam u literaturu, recimo : JVC MBR VCR Plus R6/AA/UM-3, mada ima jos raskosnijih. Pred kraj su i Panasonic i JVC skrtarili s daljinskim upravljacima. Japanci su ih dobivali, ali EU je znao dobivati bez JD-a, pa si ih mogao dokupiti, sto je bilo dosta bezveze. Posebno kad model potpuno podrzava kontrolu.

Hvala na infu, ali realno i ova dva su mi previse, naime VHS stoji pola metra od radnog mjesta i sluzi(ti ce) samo za digitalizaciju :)

Citiraj:

Autor coconut (Post 3635612)
Meni u ormaru stoji Sony SLV-SE630

Imam i taj :) No nedavno je poceo zvakati trake pa ga trebam malo servisirucnuti :)

Visage 06.11.2022. 19:22

Citiraj:

Autor ^SuperUnknown^ (Post 3635722)
Hvala na infu, ali realno i ova dva su mi previse, naime VHS stoji pola metra od radnog mjesta i sluzi(ti ce) samo za digitalizaciju :)

Odgovorio sam ti u A/V retro temi, koja je bolja za ocuvanje od zaborava.




.

morozinho 08.11.2022. 08:01

Ovakav VCR imam na raspolaganju.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...fd65609b05.jpg

Nikky 08.11.2022. 09:03

To je dobra sprava, iz profi serije, još ako je teh. u dobrom stanju onda nema brige :)

^SuperUnknown^ 08.11.2022. 12:51

Dobra pila, ali nema TBC, no ako su trake u dobrom stanju nije pod mus :)

Visage 08.11.2022. 13:14

Citiraj:

Autor morozinho (Post 3636090)


Kod ovih i JVC modela, imas dvosjekli mac, kao i kod drugih semi pro modela. Previse elektronike na putu signala, ako bilo sto nije kako treba, mozes imati manifestacija (poznato) koje mogu upucivati na mehanicke, a zapravo nisu mehanicki problem. Druga stvar, nisu ideal za prebacivanje kazeta koje su snimanje s cak i top kucnih modela. Ovi uredjaji imaju tocnu satnicu odrzavanja/servisa. A servisno su (danas) nocna mora za bilo kakvu ozbiljniju intervenciju. Glave mozes naci, jedino ako nadjes donatora za dijelove.

Prije vise godina sam na Njuskalu prodao top model iz JVC 5x serije:

https://abload.de/thumb/jvc-br-s811e-svhs-isptvdg3.jpg

Ako imas kvalitentno snimljene kazete, ako je jos u prolaznom stanju, moze biti odlican kvalitetom slike. Ako ga mislis duze jos imati, nemoj skrtariti, te ga odnesi na servis, barem onoliko koliko je moguce dostupno osobi koja ce ti pogledati. Seme bi trebale biti dostupne, jer dijeli plocu s najmanje nekoliko modela. Za razliku od JVC-a, top Panasonici imaju ruznu manu, da im cak i par elektrolita moze raditi probleme u slici, a napajanje se zna izdajnicki ponasati kad je staro i treba obnavljanje.

Ono sto ti moze biti adut, ako je u dobrom stanju (pssst, nemoj nikome reci) imas puno ljudi koji misle da su oni sveti gral za prebacivnje, pa ga mozes prodati nekome za 3x bolje nego bi mislio da mozes. Pa si kupis nesto Panasonic/JVC zadnje serije, ili za investiciju servisiranja nekog top modela do 1994.

Tvoja odluka jasno.


...

dzajko 09.11.2022. 14:17

Bas sam se uhvatio prebacivanja DVD na PC. DVD su stari cca 15tak god, ako ne i više. Koristim HandBrake, DVD su u VOB-u te ih prebacim u MP4. E sad par pitanja.
1. Na nekim djelovima je slika loša, skace gore-dole, ljevo-desno, i ulete smetnje pa na sekundu nekad bude pola slika pola "sivilo". Ne znam jeli to DVD izgubio na kvaliteti (ne sjecam se kako je bilo prije 15god).
2. Takoder iman VHS, nisu mi bas blizu, citaj u drugoj državi, koje su stare pa i 25 god, neznam jesu li uopce vise upotrebljive. Jeli bolje probati sa njih na PC prebaciti.
3. Postoji li nekakva mogucnost za popraviti rezoluciju, sliku samih videa.

Ps. Čitajte ovo da doslovno neman pojma o ovome, sve sto znam o videu, produkciji, encodingu je upalit netflix ili snimit video mobitelom.

^SuperUnknown^ 09.11.2022. 14:20

Citiraj:

Autor dzajko (Post 3636504)
1. Na nekim djelovima je slika loša, skace gore-dole, ljevo-desno, i ulete smetnje pa na sekundu nekad bude pola slika pola "sivilo". Ne znam jeli to DVD izgubio na kvaliteti (ne sjecam se kako je bilo prije 15god).

Vjerojatno koruptiran file uslijed loseg ili necitljivog dijela DVD-a. Probaj ih iskopirati na nekom drugom DVD pogonu :)
Citiraj:

Autor dzajko (Post 3636504)
2. Takoder iman VHS, nisu mi bas blizu, citaj u drugoj državi, koje su stare pa i 25 god, neznam jesu li uopce vise upotrebljive. Jeli bolje probati sa njih na PC prebaciti.

Ovisi u kakvom su stanju kazete, player, oprema za capturing i tako. U pravilu da jer DVD kompresija sama po sebi dosta pojede originalnu sliku.
Citiraj:

Autor dzajko (Post 3636504)
3. Postoji li nekakva mogucnost za popraviti rezoluciju, sliku samih videa.

Da, guglaj Topaz Video AI :)

domy_os 09.11.2022. 15:23

Iskopao sam u podrumu Philips VR496/55 VCR, kakav je taj za arhiviranje? Vrijedi nešto ili da ga utopim u Dravi? :D

^SuperUnknown^ 09.11.2022. 16:25

A ono, bazicni VHS, vjerojatno s kraja 90-ih ili ranih 2000-ih, za silu moze posluziti, ali svakako ima boljih rjesenja :) Pitanje je radi li uopce ako je dugo stajao, vrlo vjerojatno ce mu trebati nekakav basic maintenance, a mozda i recap :)

dzajko 09.11.2022. 17:03

Citiraj:

Autor ^SuperUnknown^ (Post 3636505)
Vjerojatno koruptiran file uslijed loseg ili necitljivog dijela DVD-a. Probaj ih iskopirati na nekom drugom DVD pogonu :)

Ovisi u kakvom su stanju kazete, player, oprema za capturing i tako. U pravilu da jer DVD kompresija sama po sebi dosta pojede originalnu sliku.

Da, guglaj Topaz Video AI :)

Tnx kolega, sjetim se ovo poceti radit na kraju godisnjeg, al polaku cu. Prvo sve prebacim na PC, pa cu onda probati sa podizanjem kvalitete ili eventualno s VHS-om se pozabavit. I da jedno pitanje, neke mi obradi za 10min, neke preko sat vremena. Vecinom su svi iste duljine trajanja, sa istim uređajem i snimani, isti format. Nije mi to toliko vazno ali cisto pitanje. Ocito bi trebao i unaprijedit i Haswell-a 😁


Sva vremena su GMT +2. Sada je 13:33.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger