PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Mreže (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Multiswitch (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=315887)

spawn 12.02.2023. 13:06

Multiswitch
 
Imam jednu situaciju u kojoj imam na istom mjestu dovucene dvije “linije”. Jedna je VDSL a druga WIFI preko ISP-a. Obje linije imaju naravno svoj router ali po kuci ide jedan buzir s kablovima. Trebao bih provuci obje linije do donjeg kata i onda i podijeliti po prostorijama. Moze li preporuka kakav multiswitch ili kako vec kojeg bih stavio dolje u cvoriste na zidu i u kojeg mogu ubost obje linije i onda dijeliti dalje tj podesiti da npr portovi 1-4 idu od jedne linije a od 5-8 od druge.
Wifi mi u ovom slucaju ne igra ulogu

Lewis 12.02.2023. 13:32

Mislim da ti je obicni managed switch (mozda cak moze i unmanaged) i onda uredjaje koji trebaju net stavis na fixne IP adrese (osim mobitela naravno ali kazes bina ti je zica) i svakom po zelji das drugaciji Gateweay pa ce neki ici preko ISP1 a neki Preko ISP2 na net..

Ja sam imao tako godinama dva ISPa i jedan je bio podesen 192.168.1.1 a drugi 192.168.1.100 i onda na kompovima, NASu, TVima i slicno samo podesim koji gateway d akoriste (posto mi je 4G Net bio limitirna prometom pazio sam da na njega idu samo oni gdje mi je prioritet veca brzina a ne kolicina podataka (zbog 1TB limita)..

spawn 12.02.2023. 14:11

Znaci oba routera ubodem u switch i nece se klati medjusobno ako podesim na svakom pcu fiksnu ip? Na oba routera treba dhcp biti na off?

Nikky 12.02.2023. 14:27

Kakav crni "multiswitch", ni je to satelitska tv :D

Imaš dual WAN situaciju, taman za neki MikroTik na kojem možeš slagati "pravila" tko / kada / preko koje veze izlazi vani :fiju:

Možda bi mogao to složiti sa nekim većim smart switch - em ako bi fiksno stavio 4 klijenta na 1. WAN a druga 4 klijenta na 2. WAN ali tada bi se morao zezati Vlan - ovima ili na neki drugi način kreirati "grupe" na tom switch - u.
Ako nema neke naprednije pameti, npr. Failower onda se postavlja pitanje zašto uopće sve dovoditi u jedan uređaj.

spawn 12.02.2023. 17:54

Cuj mikrotik. Koji buraz koji? :D

Matta 12.02.2023. 18:26

Evo ti jedan lijepi model na Njuškalu.
Port 1 = WAN 1
Port 2 = WAN 2
Port 3-6 = Bridge 1
Port 7-10 = Bridge 2
Onda samo napraviš dva firewall pravila gdje jedan WAN opsluživa jedan bridge, drugi wan drugi bridge.
To je to.

spawn 12.02.2023. 21:54

Hvala pogledam malo, ne izgleda lose.

domis 13.02.2023. 09:29

Managed switch i deri miško po VLANovima :)

d3o 03.04.2023. 16:35

Citiraj:

Autor Bruno_Rv (Post 3658889)
Imam jednu situaciju u kojoj imam na istom mjestu dovucene dvije “linije”. Jedna je VDSL a druga WIFI preko ISP-a. Obje linije imaju naravno svoj router ali po kuci ide jedan buzir s kablovima. Trebao bih provuci obje linije do donjeg kata i onda i podijeliti po prostorijama. Moze li preporuka kakav multiswitch ili kako vec kojeg bih stavio dolje u cvoriste na zidu i u kojeg mogu ubost obje linije i onda dijeliti dalje tj podesiti da npr portovi 1-4 idu od jedne linije a od 5-8 od druge.
Wifi mi u ovom slucaju ne igra ulogu


Imao sam sličnu situaciju, rekli su mi ili račvat utp kabel ili ruter - switch sa vlanovima. Obratio sam se operateru da mi riješe.

spawn 03.04.2023. 17:13

Multiswitch
 
Ma rijesio sam s odvojednim routerom plus poe injector za udaljeni AP koje se trebao spojiti. Sve ostale “jednostavne” solucije su mi ustvari bile kompliciranije i dosta skuplje pa sam odustao. Cekam optiku mozda dodje za godinu dvije pa eliminiram sve i ubacim sve u 1.


Sva vremena su GMT +2. Sada je 21:35.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger