PC Ekspert Forum

PC Ekspert Forum (http://forum.pcekspert.com/index.php)
-   Mreže (http://forum.pcekspert.com/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Širenje Wi-Fi Signala (http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=235916)

FireballOs 25.07.2012. 19:00

Širenje Wi-Fi Signala
 
Lijep pozdrav! Molio bi pomoć znalaca.

Htio bi proširiti wi-fi signal. Dali je moguće postaviti Wirless Router kao Acess Point?

Način spajanja bi bio slijedeći

T-Com Router--->Ethernet Switch---->Wireless Router
E sad..kako postaviti ovaj Wireless Router da radi kao Acess Point ako je moguće?:fala::fala:

Nikky 25.07.2012. 19:37

Tako kako si skicirao / zamislio može odraditi bilo koji Acess Point ili Wireless Router ako ima AP mod rada.
Dakle, pravo pitanje je koji uređaj imaš / misliš nabaviti za tu namjenu.
Kad ovo definiraš možemo dalje.

FireballOs 25.07.2012. 19:46

Imam Canyon 802.11g Wireless Router...e sad nisam siguran jel on ima AP mod...:/

Nikky 25.07.2012. 19:58

CN-WF514 ?
Ako je onda ga podesiš u Cable Modem / Dynamic IP mod rada.
Može i Static IP mod. Svakako treba znati / paziti koje parametre tada unjeti.

FireballOs 25.07.2012. 20:01

Je taj je..e problem je što pokušavam ući u njegove postavke a ne znam kako...jel mi možeš objasniti?:respekt:

Nikky 25.07.2012. 20:07

Ako nemaš skini sa supporta njegov user manual.
Ako je resetiran na default onda mu je web konfig / IP=192.168.2.1.
Komp / lap spoji direktno na njegove Lan priključke, možda ćeš trebati privremeno manualno postaviti mrežne postavke:
IP=192.168.2.10
Subnet=255.255.255.0
Gateway=192.168.2.1

FireballOs 25.07.2012. 20:26

Uspio...hvala puno!!! kad dođem u st na more imaš pivo od mene!!!! =)

vujasin 27.07.2012. 21:34

Ja također imam slično pitanje. Prijatelj mi ima Thompson speedtouch 780 i uključen Wlan. Budući da ima 4-5 apartmana i par kamp kučica ispred kuće Wlan ne pokriva sve to pa je potrebno proširiti Wlan signal. Ja sam mislio dodati još jedan AP u router modu jer tada ne treba provlačiti kabele, ali sam pročitao da je bandwidth tada upola manji. Je li to znači da ako od T-com ima 4Mbita da će tada imati max 2Mbita? Ne vjerujem da će ikad biti više od 10 korisnika istovremeno, ako i toliko, a njima najčešće treba za mail i surfanje. Što mislite bi li to radilo dobro i koji AP preporučate?

Nikky 28.07.2012. 11:00

Bandwith je upola manji kod širenja wireless mreže preko WDS - a.
Kupi AP sa Universal Repeter modom rada, npr. EW-7228APn ili WL-5470AP.
Imaš verzije sa POE napajanjem pa tada dovlačiš samo mrežni kabel do uređaja ako ti je to bitno, vidi TP-Link, AirLive.

vujasin 28.07.2012. 18:38

Napajanje nije problem, veći je problem provlačenja UTP kabela, pa bi se odlučio za repeate rmode i WDS. Hoće li to biti dovoljno za 10-ak korisnika?

Nikky 29.07.2012. 12:17

Repeter mode je bolji od WDS - a, gore sam napisao zašto.
Za čitanje mail - a i lagano surfanje će biti "dosta", problem bi više njih istovremeno visilo po multimediji (YT filmovi i sl.).

vujasin 01.08.2012. 19:20

Samo da javim kako sam kupio neki Dlinkov AP i skroz je jednostavan za podešavanje u repeater mode. Stavi se pretraživanje mreža, kad nađe koju želiš na nju se spojiš, staviš isti WEP i sve radi ko podmazano. Nikakve IP adrese ni gateway nije trebalo postavljati.

Nikky 01.08.2012. 19:36

Fino, vidi u web konfigu kako se sam podesio da znaš di je koja vrijednost / postavka.
Sigurnosni savjet, postavi WPA2 tip zaštite da ti se ne bi neko nakačio jer WEP probije i dijete.

vujasin 02.08.2012. 09:25

Kroz web sučelje sam ga i konfigurirao. Negdje sam pročitao kako repeater mode ili WDS podržava samo WEP. Čovjek ima flat rate tako da nije to toliko bitno.

Nikky 02.08.2012. 11:32

E pa razlika je jel u pitanju WDS (tada se aktivira funkcija u oba uređaja, zaštita može biti WEP tipa, . . .) ili Universal Repeter gdje u prvom uređaju ne treba ništa mijenjati, drugi uređaj se njemu prijavljuje kao std. klijent, obično radi i preko WPA/2 zaštite).

vujasin 02.08.2012. 15:44

Koja je razlika između WDSa i repeater moda te koji je bolji? Da li u oba slučaja key mora biti isti u oba uređaja?

Nikky 02.08.2012. 18:38

Pa pročitaj sa razumijevanjem već napisano.

Ivan85 16.11.2014. 23:10

router reapeter
 
Cao ljudi..narucio sam ruter ripiter i zanima me je li laka aktivacija jer sam slab u tome..koristim net od komsije a placamo po pola..a ruter je kod njega..e sad.sta treba da uradim da moj ruter vuce signal od njega i salje ga kod mene? Hvala

pinkskin 17.11.2014. 00:16

trebas ga stavitu repeater mod, narihtat adrese, iskljucit dhcp, odes na trazenje mreze, nades ju, ukucas sifru, spojis se, to je ukratko to

D/G 17.11.2014. 11:56

Neznam koji je razlog...loš signal kod tebe na laptopu? ...pa bi na pola puta stavio repeater ?
Ako ideš sa desktop računala i sa usb-WiFi stick-om (bolji su sa vanjskom antenicom) imaš dobar signal od njegova rutera , nebi trebao repeater , jer sa njim ćeš dobiti i sporiji prijenos podataka.

coconut 12.12.2014. 06:39

Dobio sam Iskonov VDSL 30/5Mbs sa Zyxel routerom. Problem je što u drugoj prostoriji (cca. 5-6m od routera) mogu isključivo koristiti wireless pa sam si prije dosta vremena nabavio repeater (čajniz krap, naravno) na koji je spojen switch (8-portni D-Link DES-1008D). Na switch je spojen komp, media player, NAS,... Sada vidim da mi je repeater postao najslabija karika sistema i da imam užasno sporu vezu na kompu.
Trebao bi što kompaktniji repeater (nemam baš mjesta na stolu za njega), sa bar 1 LAN portom za switch i vlastitim napajanjem jer mi komp nije uvijek uključen, a spajam se na mrežu mobom i tabletom. Ako ga se može nabaviti lokalno, bilo bi super.

Probe radi, spojio sam komp direktno na wlan pomoću usb wlan sticka TP-Link TL-WN722N. Brzina jest bila bolja nego sa repeaterom, ali je i dalje loša (oko 5Mbs).

Prezime 12.12.2014. 12:18

Treba ti nesto ovakvo:
http://www.7tutorials.com/reviewing-...-wifi-networks
http://www.netgear.com/home/products...rs/EX6100.aspx

coconut 12.12.2014. 14:03

Sorry, ali ni u ludilu ne dajem 600kn za repeater/extender.

back2quick 12.12.2014. 14:42

prezime ne trebaš baš iz svakog topica iskakat ko iz konzerve, pogotvo ne sa prijedlozima u vezi rješavanja problema koje ne kontaš.

koji model repeatera je u pitanju? 722n se kod mene baš i nije pokazao kvalitetan. možda će dovoljno bit samo stavit 10db antenu i promjenit kanal

Nikky 12.12.2014. 15:32

@Prezime
Kog će mu vraga ac igrokaz kad je osnova / početak go**o, ko da kupuješ Ferarri za vozit se makadamom :nono:

@back2quick
Ni ti nisi odradio domaći rad.

@coconut
Crni kokose em ne odradiš domaći rad, em ne paziš na nastavi :stoopid:

Prvo pogledaš specs tog routera > http://www.zyxel.com/products_servic...ries.shtml?t=p
pa onda pokušaš naći sliku unutar uređaja > http://img02.taobaocdn.com/imgextra/...!!20480988.jpg
i onda zaključiš da je wireless dio loše riješen, rekli bi tek tako da ga ima,
802.11n (1x1), 2.4GHz, 150Mbps, 1 x embedded antenna (2 dbi),
još kad vidiš kako je izvedena ta jedna jadna antena ...

Ovaj repeter neću ni komentirati, rezultat vidiš.
Na svojoj koži vidiš rezultat namjerne štednje / konstrukcije uređaja kako bi pokrivenost signala bila mala / nikakva > više će se prodavati dodatni (repeter) uređaji.

Šta možeš napraviti:
1 - za početak postavi router na bok, čini mi se da tek tada šroteks antena stoji uspravno kako bi trebala, vidi sliku
2 - ako smiješ / hoćeš / znaš napravi modifikaciju na način da odspojiš šroteks antenu, spojiš / zalemiš odg. pig-tail sa šasijskim RP-SMA konektorom, probiješ rupu, zavidaš konektor, na konektor staviš poštenu 8 - 10 dBi antenu
3 - ako 2 nije opcija onda na routeru ugasi wireless i na njega / do njega stavi pošteni AP / Router u AP modu rada, obzirom na trenutni odnos cijena / karakteristika > TL-WR843ND,
http://www.edigital.hr/router/tp-lin...&partner=10001
http://www.tp-link.com/en/products/d...del=TL-WR843ND
802.11n, 2.4GHz, 300Mbps, 2 x external antenna (5 dbi)

Mislim da ti je 3 opcija najbolja jer:
- tek ovako imaš pošteni "početak" wireless mreže
- poštene vanjske antene obečavaju dobar signal / pokrivenost
- odabrani uređaj se kasnije može upotrebiti u x slučajeva / potreba

Nakon šta ovo odradiš trebaš onaj čajniz postaviti (u prostoru) tako da dobiješ što bolji signal / bandwith prema AP / Routeru,
ako se pokaže da je šroteks onda ga utopi negdje i nabavi još jednog TL-WR843ND kojeg ćeš podesiti u Client ili Universal Repeter mode rada.

Kako kaže poznata scena: Jel jasno druže ?
:)

coconut 12.12.2014. 15:47

Sorry, druže Nikky, ali gledaš krivi router. Iskon dijeli Zyxel VMG5313-B30A. Mislim da neće trebati nikakvo lemljenje obzirom da ima 2 interne antene od 3dBi.

Doduše, ima jedan novi moment u priči. Frend mi je davno donio najlon pun nekih komponenti pa sam se sjetio je da među njima nekorišten AirLive N.Plug. Probati ću prvo s njime.

Nikky 12.12.2014. 16:06

Nije šija nego vrat, opet interne antene, ima 2 zbog 300 Mbps,
svakako se moraš igrati sa orijentacijom i pozicijom u prostoru pojedinog uređaja,
nisam siguro a nisam našao int. sliku, čini mi se da bi ovaj VMG5313-B30A morao stati uspravno ...

Prezime 12.12.2014. 18:20

Citiraj:

Autor coconut (Post 2703984)
Sorry, ali ni u ludilu ne dajem 600kn za repeater/extender.

Hehe, da si naveo cjenovni okvir, ne bi te zgromio doticnim prijedlozima ;)

Citiraj:

Autor Nikky (Post 2704024)
@Prezime
Kog će mu vraga ac igrokaz kad je osnova / početak go**o, ko da kupuješ Ferarri za vozit se makadamom :nono:

Kad imas love, nista ispod Ferarrija ne igra :)
A za wifi mrezu meni nista nije overkill, pa da danas kupujem, nista bez ac ne bi ni gledao...

D/G 13.12.2014. 12:35

"...Kad imas love, nista ispod Ferarrija ne igra :)
A za wifi mrezu meni nista nije overkill, pa da danas kupujem, nista bez ac ne bi ni gledao..."

I onda dobiješ susjede sa wifi čiji signal kroz tvoj prozor bude jači nego tvoj signal kroz zid pa dobiješ propusnost kao da radiš u "b" modu umjesto "ac" ...pa mjenjaj radne kanale svako malo ... :D

Prezime 13.12.2014. 14:40

Nemam susjede ;)


Sva vremena su GMT +2. Sada je 03:31.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1999-2023 PC Ekspert - Sva prava pridržana ISSN 1334-2940
Ad Management by RedTyger